31 Януари 2022г.
ГКПП Ивайловград-Кипринос има над 20-годишна история. Investor.bg споделя, че най-активни действия по темата са предприети през 1999 г., когато в град Орестиада е подписан план за действие между тогавашния областен управител на Хасково – Христо Василев и неговия колега от област Еврос Георгиос Долиос. Това е първият официален документ за договарянето на пункта. Две години по-късно в Държавен вестник Министерският съвет на България обявява процедура за новия пункт.
Стефан Танев, който е кмет на Ивайловград по това време и кметът на Кипринос Михаил Странджелис подписват през 2003 г. официално споразумение за сътрудничество и изразяват категоричното си мнение за отварянето на границата. На 20 януари 2005 г. Министерският съвет одобрява българския проект на спогодба за изграждане на ГКПП при Ивайловградското село Славеево. На 14 април 2006 г. премиерите на България и Гърция Станишев и Караманлис подписват в София спогодба за новия пункт.
И чак на 9 септември 2010 година е ГКПП „Ивайловград-Кипринос“ е открит. Тогава се чества и 130-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Гърция. Към тази дата това е петият пункт на българо-гръцката граница. На церемонията по откриването му присъстват тогавашните президенти на България и Гърция – Георги Първанов и Каролос Папуляс.
И след цялата тази история днес ГКПП „Ивайловград-Кипринос“ днес не работи вече над 2 години?!
Моля?! Това не е нормално! И каква е причината за да не работи? Едни казват, че нямало кой да стои и да прави т.нар. Ковид проби? Уау! Колко сложна задача! Или пък друга е причината, но каква?! И така вече над две години ГКПП-то си стои там, плащат се заплати на обслужващите го полицаи, но… Държавите видимо не ги е грижа за цялата тази история и за целия този народ в тези части на страните. Или просто нямат финансов интерес! Та?
Видео интервю по темата - тук: https://youtu.be/p3fXL4D7UPk?t=209