11 Декември 2024г.
Днес екипът на Областен информационен център - Пловдив проведе първа среща, в рамките на националната кампания „Детективи на европейски проекти“, която се изпълнява от 27-те Областни информационни центрове в страната. Партньор в инициативата е Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в гр. Пловдив.
По време на събитието, гимназистите от Клуба по интереси на г-жа Евдокия Колева се запознаха с целите на кампанията и бяха информирани относно проектите, финансирани с европейски средства. Г-жа Колева изрази благодарност към екипа за организираната инициатива, тъй като неформалното образование е от голяма полза за учениците и сподели, че възпитаниците на ПГХХТ-Пловдив участват в редица извънкласни дейности.
Донка Минкова, експерт от ОИЦ-Пловдив, запозна младите „детективи“ с функциите и модулите на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България - ИСУН 2020. Тя им представи три проекта на Община Пловдив, от които предстои учениците да изберат един, който ще бъде мониториран от тях в следващите срещи. Това бяха Проект „Реконструкция, преустройство и изграждане на образователна инфраструктура в 2 детски градини в град Пловдив“ по Оперативна програма „Региони в растеж“, Проект „Грижа в дома в Община Пловдив“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Проект „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в община Пловдив чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битовото отопление“ по Програма „Околна среда". На следващата среща учениците ще имат възможност да предложат и друг проект, който представлява интерес за тях.
До края на учебната година са планирани още 4 срещи, в които учениците ще имат възможност да проучат публичната информация за проекта, да направят интервюта с експерти от екипа по проекта, да изготвят анкети и да анализират удовлетвореността на крайните потребители, които се възползват от реализирания проект.
Резултат от съвместната работа ще е създаване на творчески продукт, т. нар. „разказ“ за проекта, който може да е видео, презентация или доклад. Крайният срок е през месец април, а финалното представяне на проучването ще бъде през месец май 2025 г.
В края на събитието учениците се разделиха на три отбора с разпределени роли на: ръководител проект, който ще ръководи екипа и на финалното събитие ще презентира общата работа; анализатори, които ще събират и обработват данните; дизайнер или блогър, който ще направи графичното оформление на финалния материал.
Всеки от отборите създаде свой идеен европейски проект като определи неговата цел, обмисли по коя програма биха могли да кандидатстват, какви дейности ще се изпълняват, какъв екип ще е необходим и дали може да се привлекат още партньори по него.
На пресконференцията управителят на ОИЦ-Пловдив Нели Караджова запозна присъстващите с дейността на центъра за 2024 г. През тази година експертите от ОИЦ-Пловдив са предоставили безплатна информация за възможностите за финансиране със средства от ЕС на всички заинтересовани лица и са популяризирали добри практики от изпълнени вече проекти, съфинансирани от ЕСИФ и ЕФСУ. „Организирали сме близо 40 информационни срещи и събития в 18-те общини в Пловдивска област. Консултирали сме над 200 посетители в офиса и са публикувани повече от 350 публикации в социалните мрежи с актуална информация относно отворените процедури по различните програми“, заяви още тя.
На събитието бяха представени и индикативните годишни работни програми за 2025 г. по програмите „Образование“, „Развитие на човешките ресурси“, „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Околна среда“, „Транспортна свързаност“ и „Научни изследвания, иновация и дигитализация за интелигентна трансформация“, които към момента са официално публикувани.
Екипът на Областен информационен център – Пловдив е на разположение на всички заинтересовани страни, които имат нужда от консултация, свързана с актуалните възможности за финансиране от европейските фондове.
Областен информационен център – Пловдив е част от мрежата от 27 информационни центъра в страната за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.