02 Август 2024г.
Проблеми с математиката? Причини и как да изградим математическите умения на детето чрез игра.
„Не я разбирам тази задача.“, „Защо трябва да го решавам това?“- това са реплики, които почти много родители са чували от децата си, когато е трябвало да пишат домашните си по математика. Математиката често се възприема като сложен предмет, който не е предпочитан за много деца по различни причини. Без значение дали харесваме математиката, те е навсякъде около нас и с подходящите образователни методи може да бъде много забавна. Един от най-ефективните начини да развием математическите умения на децата си е чрез игра. Игрите не само правят ученето по-приятно, но и помагат на децата да усвоят математическите концепции по-лесно.
Важно е да кажем, че това, че детето ви не харесва математика или среща затруднения в решаването на някои задачи, не означава, че то има ментални или образователни затруднения като цяло. Няма как да сме добри във всичко и не е задължително децата да харесват всички предмети, които изучават в училище. Това, което е наистина важно, е да подкрепим своето дете в дейностите, които харесва и които му се отдават. А понякога чрез тези дейности то може по неформален и развлекателен начин да придобие различни знания и умения, дори и в сфери, в които не се е чувствало уверено.
Често срещани причини за затруднения по математика в децата
Всяко дете е различно и затова няма как да дадем всички възможни причини за проблемите, свързани с математиката, но тук сме събрали няколко често срещани причини.
Когнитивни фактори
- Дислексия: Проблеми с разпознаването на числа и математически символи, както и затруднения с четенето и разбирането на текстови задачи.
- Дискалкулия: Специфично обучително затруднение, свързано с разбирането на числата и математическите операции.
- Проблеми с работната памет: Трудности при запомнянето и боравенето с информация в ума и краткотрайната памет.
- Проблеми с когнитивните способности: Затруднения при формирането на логическа мисъл и способността за решаване на проблеми.
Емоционални и психологически фактори
- Страх и тревожност: Страхът от неуспех, лошият опит или тревожността при работа с математика може да блокира когнитивните способности на детето.
- Ниско самочувствие: Липсата на увереност в собствените способности може да доведе до отказ от усилия и мотивация.
Социални фактори
- Липса на подкрепа: Липсата на емоционална опора от страна на близките хора може да окаже влияние върху целия образователен процес.
- Ограничен достъп до образователни ресурси: Допълнителните материали и помощ са не по-малки толкова важни от основните учебни помагала, затова не ги пренебрегвайте.
- Неправилно отношение към обучението: Липса на разбиране на важността на математиката и отрицателни нагласи към образованието като цяло.
Образователни фактори
- Неадекватни учебни материали и методи: Възможно е учебниците и използваните образователни методи да не отговарят на индивидуалните нужди на детето.
- Неподходящо темпо на обучение: Прекалено бързото или прекалено бавното преминаване през учебния материал може да бъде демотивиращо детето и да затрудни процеса на учене.
- Липса на индивидуален подход: Всяко дете има лични нужди, които невинаги са взети предвид в стандартната образователна система.
- Пропуски в базовите знания: Липса на основни математически умения и концепции, върху които се гради по-сложното обучение.
Физически и здравословни фактори
- Сетивни проблеми: Зрителни или слухови затруднения, които възпрепятстват ученето.
- Здравословни проблеми: Заболявания или умора, които намаляват концентрацията и способността за учене.
Комбинацията от няколко от тези фактори може значително да затрудни обучението по математика при децата. За преодоляване на тези затруднения е важно ранното идентифициране на проблема и предоставянето на подходяща подкрепа.
Нито едно от изброените: Не привързвайте със заключенията. Вашето дете е единствено и затова, ако видите, че то среща затруднения (без значение дали в образователен, социален, личен или друг аспект), е важно да ги идентифицирате чрез комуникация с детето и, ако се налага, със специалисти.
Как да изградим математическите умения на детето чрез игра?
Сега ще разгледаме различни игрови методи, подходящи за деца във всякаква възраст, чрез които можем да използваме играта, за да подпомогнем математическото развитие на децата. Всеки от тях може да се адаптира съобразно възрастта и личните нужди и потребности на детето.
Настолни игри
Настолните игри са чудесен начин да развиете математическите умения на децата. Класическите игри като Монополи, Скрабъл, Домино и дори Не се сърди човече изискват броене, събиране, изваждане и стратегическо мислене. Игри като шах и табла също развиват математическите и аналитичните способности на децата. Ако не си падате по класически игри- по-актуалните настолни игри като Каркасон, Заселниците на Катан и други подобни развиват много различни умения в децата и помагат за развиване на тяхното математическо мислене. Те също така насърчават децата да развият логическото си мислене и умението за решаване на проблеми. Освен че развиват математическото и логическото мислене, бордовите игри са чудесен начин за сближаване с вашето дете, затова изберете любимата си настолна игра и започвайте.
Математически пъзели и игри
Пъзелите са отличен начин да накарате децата да мислят математически. Те могат да варират от прости логически пъзели до по-сложни задачи, които изискват абстрактно мислене и планиране. Кубът на Рубик, судоку и различни видове математически ребуси са само няколко примера за такива пъзели. Те са забавни и увлекателни за деца на различни възрасти, което ги прави чудесно средство за развиване на математическите умения на детето по интересен начин.
Готвене
Може би не сте очаквали да видите готвенето при съвети, свързани с математиката, но то е чудесен начин да въведете децата в света на числата. Измерването на съставките, умножаването и разделянето на количествата, както и работата с времето, са все математически умения, които могат да бъдат усвоени в кухнята. Освен това, готвенето е забавно и вкусно занимание, което създава положителни асоциации с математиката.
Игри с карти
Игрите с карти, като Война, Море, Гледай си работата и други подобни са отличен начин да упражнявате математическите умения на децата. Те изискват умение за броене, оценяване на вероятности и стратегическо мислене. Тези игри са забавни и лесни за практическо приложение на математиката, което ги прави подходящи за деца на различна възраст.
Образователни приложения
В днешно време децата все повече използват електронни устройства и затова е хубаво да извлечем ползите от тях. Съвременните технологии предоставят множество възможности за учене чрез игра. Можем да намерим разнообразни образователни приложения и онлайн игри, които са създадени специално за развиване на математическите умения. Те могат да бъдат много полезни, тъй като комбинират визуални и интерактивни елементи, които правят ученето по-интересно и ангажиращо.
Игри със строене
Игрите, чрез които децата строят нещо със собствените си ръце и/или трябва да го разглобят по определен начин, така че конструкцията да не се разпадне, развиват пространственото виждане, геометричните познания и въображението, които са основополагащи за развитието на математическите концепции. Дженга, LEGO други подобни игри са чудесен начин да прекарате качествено време с детето си, докато то неусетно подобрява своите математически умения.
Ежедневни ситуации
Математиката е навсякъде около нас и ежедневните ситуации могат да бъдат отлична възможност за учене. Когато пазарувате, можете да помолите детето да изчисли общата сума на покупките или да пресметне колко ресто трябва да получите. По време на пътуване можете да обсъдите разстоянията, скоростта и времето. Ако видите интересна сграда, можете да изчислите колко е висока. Всичко това помага на децата да разберат, че математиката има практическо приложение в реалния живот.
Роботика
Роботиката е прекрасен начин за развиване на разностранни умения в децата: математически умения и познания, планиране, работа с технологии и други. А LEGO роботиката допълва тези знания с пространствено и творческо мислене, креативност и много други умения, важни както за училище, така и за личностното развитие на детето. По време на заниманията по Lego роботика деца се учат как да построят робот с помощта със собствените си ръце, което подпомага тяхната фина моторика, креативност и пространствено мислене, а освен това процесът по създаване на робот е много забавен и приятен. След като създадат робота, децата се учат как да го програмират да изпълнява различни функции и команди- движение, звуци и др. По време на този процес децата развиват своето математическо и пространствено мислене, планиране и придобиват основни познания по програмиране и информационни технологии, без напрежение. Освен това, в процеса на конструиране и програмиране децата изграждат умения да работят в екип, да споделят идеи и да комуникират помежду си чрез игра. Завършването на всеки робот кара децата да изпитват чувство на удовлетвореност и гордост, което спомага за тяхното самочувствие, увереност и мотивация.
Ако искате и вашето дете да развие своите математически умения чрез игра, каним ви да го запишете на LEGO роботика за деца от 7 до 12 години при нас. Роботиката се провежда в нашия уютен център за работа с деца „Знам и Мога“, който се намира на бул. Прага 8 (до пл. Петте кьошета). Заниманията по роботика се водят от приветливите и усмихнати млади преподаватели от АБВ Академия, които работят, за да подобрят образованието на децата в областта на технологиите и точните науки чрез игра. Понеже искаме да обърнем индивидуално внимание на всяко дете, групите ни са малки, а местата се запълват бързо. Затова запазете място за своето дете още сега и му осигурете смислени и интересни занимания, които ще му помогнат да подобри своите социални, личностни и математически умения, докато създава приятели и се забавлява. Пълна информация за заниманията по Лего роботика ще намерите в нашия блог тук: http://znamimoga.org/2024/07/12/lego-роботика-за-деца-от-7-до-12-години/
Заключение
Играта е важен образователен метод, който може да направи математиката забавна и интересна за децата. Като родители, ние можем да използваме различни игри и активности, за да развием математическите умения на децата си и да им покажем, че математиката не е просто учебен предмет, а нещо, което може да бъде забавно и полезно в различни аспекти на живота. Опитайте различни подходи и открийте кои игри и дейности най-много се харесват на вашето дете. По този начин ще му помогнете да развие увереност в своите математически умения и любов към ученето.
Оригинален текст: http://znamimoga.org/2024/08/02/как-да-изградим-математическите-умен/