17 Май 2023г.
На 19. май 2023 г. от 14.00 ч. в книжарница и галерия „НБУ вЦЕНТЪРа“ ще се проведе хибриден семинар „Междусекторно сътрудничество в контекста на Европейска гаранция за детето“ с водещ д-р Галина Маркова и модератор Елица Лингорски.
Съветът на Европейския съюз прие Препоръки за създаване на Европейска гаранция за детето на 14 юни 2021 г., а с решение на Министерски съвет през ноември 2022 г. беше приет Националния план на България за действие в изпълнение на тези препоръки.
Основна цел на тази нова политика е да осигури равен безплатен достъп до ключови услуги в общността на уязвими и нуждаещи се от специфична подкрепа деца. С оглед на постигането на тази цел, в плана са посочени приоритети, насочени към взаимосвързаност на мерките, осигуряване на комплексна грижа и закрила на децата, подобряване на междусекторната координация на всички нива.
През 2022-23 г. Европейската детска гаранция (ЕДГ) беше пилотирана съвместно от Европейската комисия и УНИЦЕФ в България. Ноу-хау център беше ангажиран в обучение и супервизия на екипи в Отдели „Закрила на детето“ в прилагането на политиките на ЕДГ за три групи деца и техните родители – деца с увреждания и проблеми в развитието, деца от маргинализирани ромски общности и деца от семейства в несигурна ситуация.
Прилагането на ЕДГ изисква мултисекторно сътрудничество на местно ниво. Затова НХЦ – НБУ започна партньорската инициатива „Всяко дете – пълноценен член на общността“, която повишава капацитета на социалния, здравния и образователен сектори за системно мислене, координираност, ефективна комуникация и управление на работата по случаи на деца и семейства във Велико Търново.
Работата на НХЦ на двете нива-регионално и общинско, достигна до ключови изводи за бариерите в приложението на ЕДГ, които ще представи и дискутира с представители на НПО, държавни институции, общини и академична общност. Обединяващата семинара тема е: междусекторното сътрудничество – условие за прилагането на ЕДГ в България.
В резултат на работата на Ноу-хау център по пилотния проект за ЕДГ, както и други проекти и инициативи на общинско ниво, екипът ни идентифицира нуждата от повишаване на капацитета на системите за междусекторно сътрудничество, за което е необходимо създаването на пакет от мерки, включващ ревизия на съществуващи алгоритми и подходи в работата между системите, както и специализирани програми от обучения и супервизии.
На семинара ще бъдат представени наблюдавани бариери пред междусекторната работа; трудностите при работа с уязвими деца и семейства, които системите на този етап по-скоро изключват, а не подкрепят; подхода АМБИТ (основан на ментализация интегриран подход на Ана Фройд център) и др. Събитието ще покани специалисти от практиката да се включат в оценка на съществуващия Алгоритъм за взаимодействие между институциите в образователната и социалната система за подкрепа на деца в риск и да предложат идеи за неговата актуализация и синхронизиране с политиките на ЕДГ.
Програма
14:00 Инициативата „Всяко дете – пълноценен член на общността“ – цели, дейности и участници – д-р Галина Маркова и Валентина Симеонова
14:15 Как децата с комплексни потребности се превръщат в „трудни случаи“? – Елица Лингорски, НХЦ
14:30 Междусекторната оценка на случай и кои са бариерите пред нея? – д-р Галина Маркова, д-р Антоанета Матеева, НХЦ
14:45 Как да се прилага подписаният от министрите на образованието и труда и социалната политика „Алгоритъм на взаимодействие между институциите в системата на предучилищното и училищното образование и дирекциите „Социално подпомагане“ ? – Валентина Симеонова, НХЦ
15:00 – Дискусия
***
Информация за семинара на сайта на НХЦ.
Регистрация;