31 Октомври 2024г.
На 23 и 24 октомври 2024 г. членове на Български информационен консорциум (БИК) се събраха в Библиотеката на УНСС за участие във форума „Споделяме знанието: Академичните библиотеки в отворената научна екосистема“. Инициативата е част Международната седмица на открития достъп, която тази година се провежда от 21 до 27 октомври и е под надслов „Общността над комерсиализацията“. Целта е да се популяризират постиженията и най-добрите практики на академичните библиотеки в областта на отворената наука. В събитието участваха над 50 представители от 23 библиотеки, правителствени институции и обществени организации.
Събитието, на което присъства и г-жа Надя Терзиева, Председател на Управителния съвет на БИК и директор на Център за книгата, НБУ, бе открито от г-н Петър Петров, директор на Университетска библиотека при УНСС. Работата на форума започна с представяне на Националния план за развитие на инициативата за отворена наука в Република България и релевантните програми, проекти и договори, допринасящи за стимулиране на публикуването в научни списания с отворен достъп от г-жа Янита Жеркова от МОН. Темата на д-р Радостина Тодорова от НБУ „Отвъд националните граници: Отворената наука в контекста на европейските университетски алианси“ запозна участниците с опита и постиженията на екипа на Комуникационния, информационен и медиен център на Университета в гр. Констанц, Германия. Най-новите технологии и тенденции, които ще формират библиотеките на бъдещето бяха представени от Юлияна Станимирова от НБУ. Полезни решения бяха демонстрирани от екип на Национален център за информация и документация в лицето на Вержиния Цанкова, Анета Райкова и Йордан Илиев с темата „Предизвикателства при интеграцията между платформите за отворена наука и електронните библиотечни каталози“. Проф. д-р Венцислав Велев от УниБИТ говори за проекта DigiAmphorae, реализиран по програма Еразъм+. Ана Лазарова, председател на сдружение „Цифрова република“, представи „Право и задължение за вторично публикуване в българското законодателство“. Гергана Мартинова показа резултатите от проект „Представяне на свидетелства за историята на България“, реализиран от Библиотеката на Нов български университет.
На проведената кръгла маса с модератор г-н Петър Петров, директор на Университетска библиотека при УНСС, бяха обсъдени практики и бъдещи инициативи на академичните библиотеки по отношение на отворената наука. Сформирана бе работна група за споделяне на полезни практики и сътрудничество.
За всички участници домакините от УНСС бяха организирали презентационен тур на изцяло обновената през 2023 г. библиотека.
Повече от 20 години Български информационен консорциум, най-голямото обединение на академични библиотеки в страната, насърчава използването на електронни информационни ресурси, като организира споделеното им ползване чрез национални лицензи, осигурява безплатни пробни достъпи до тях, популяризира отворения достъп до научна информация, информира своите членове и предлага продължаваща квалификация, семинари и обучения.