03 Септември 2021г.
Център за книгата представя най-купуваните книги на Издателството на Нов български университет през август 2021 г. Вижте как изглежда класацията:
-
„Испански разкази за морето“ със съставителство, редакция и предговор на Любка Славова, 10.00 лв.
Включените автори са класици на испанската литература от края на ХІХ и първата половина на ХХ век. Сборникът се опитва да представи морето в неговата многоликост и всеобхватност и да отговори на въпроса какво всъщност е то. Различава ли се от морето, което познаваме от други писатели като Херман Мелвил, Джек Лондон или Ърнест Хемингуей? И да, и не. Защото морето никога не е еднакво. То зависи от очите, които го гледат.
-
„Здравейте! : Учебник по български език за чужденци : А1 - А2“ + Компактдиск от Галина Куртева, Кръстинка Бумбарова, Стефка Бъчварова, 45.00 лв.
Учебникът „Здравейте!“ представлява част от цялостен курс по български език за чужденци, съставен в съответствие с Европейската езикова рамка. Информацията покрива ниво А1+ и ниво А2+. Съдържа лексикален и граматичен материал, необходим за създаването на основните езикови компетентности за ниво А1 според Общата езикова рамка на ЕС.
Методиката предполага работа с преподавател.
-
„Къщите говорят“, текст Мариана Екимова-Мелнишка; сн. Александър Н. Геров, 31.00 лв.
Представените житейски истории на десетки известни българи с техните професионални пътища и драми обогатяват първоначалното намерение на Мариана Екимова-Мелнишка да разкрие единствено съдбата на старите къщи. Личните посещения на градовете, обикалянето на домове-паметници, срещите с наследници или съвременници, познавали техните собственици, проучването из библиотеки и музеи - всичко това надгражда идеята на авторката само да покаже уникалните къщи като архитектурни образци или като знакови за българската история сгради. Тя „отваря“ вратите им и ги кара да „говорят“ - за легендите, събитията и хората, които са ги оживявали. Така и в трите части на текста се възкресяват не само славни и страшни времена или забележителни постижения в културата, но и имената на интелектуалци, творци, герои и политици, свързани с националното ни наследство и с европейската история.
Почти 300 авторски снимки на Александър Геров допълват по великолепен начин описанията на стотици къщи, разкриват красотата им и ги подреждат в паметта на градовете като картини на спомените. Посланието на "Къщите говорят" е осмислено през призмата на съвременността, в диалог с отминалото време и поставя множество въпроси, отговор на които, за съжаление, и днешното време не дава...
-
„Жилищната архитектура в България ХVII-XVIII в.“ от Миряна Йорданова-Петрова, 38.00 лв.
Книгата допринася за възвръщането на интереса към архитектурата на прехода между Късното Средновековие и Новото време в България. Написана е от позициите на съвременното архитектурознание в опит за по-обективно съпоставяне на архитектурните явления и процеси в контекста на Европейския югоизток от Античността до Новото време и по-задълбочена интерпретация на архитектурните явления от епохата. Отдавайки значимото на безценните проучвания и исторически трудове, които го предшестват, изследването доразвива съществуващите тези за традиционното изкуство и архитектура на Средиземноморския културен кръг.
Изданието би заинтересувало всички, които се вълнуват от опазването и популяризирането на културното наследство и съвременното му използване и интерпретиране.
-
„Български архитектурен модернизъм : Образци от 1920-те, 1930-те, 1940-те години“ автори и съставителство на Васил Макаринов и Теодор Караколев, 8.00 лв.
Изминали са около 80 години от апогея на Модерното движение у нас, но въпреки това този близък период остава твърде непознат. Темата е сравнително добре проучена, но независимо от това ценните сгради не са добре познати на широката публика, а понякога - и на самите изследователи. В течение на няколко години се проучва историята на включените сгради - кога сградата е проектирана и построена, кой е нейният архитект, кои са първите и следващите собственици, първоначалните ѝ функции и други. Целта е да се открие достоверна информация по тези въпроси – изследвани са архиви, местен и национален периодичен печат, книги и различни научни трудове, проведени са теренни проучвания. Авторите се срещат с настоящите собственици на различни сгради, чуват техните живи истории и спомени, разговарят за тяхното отношение към собствеността им, как я възприемат, как се грижат за нея и т.н.
-
„Здравейте! : Учебник по български език за чужденци : В1 - В2 + СД“ от Галина Куртева, Кръстинка Бумбарова, Стефка Бъчварова, 47.50 лв.
Представеният учебник е втора част и естествено продължение на добре познатия и утвърден учебник „Здравейте!“ – първа част, който вече повече от три години се прилага в обучението по български език на чужденци. Втората част продължава представянето на граматични, лексикални и комуникативни знания и умения в усвояването на български език като чужд. Надграждат се знанията от ниво А1-А2 и се развиват до ниво В1-В2, съгласно Европейската езикова рамка в чуждоезиковото обучение.
Учебникът е предвиден главно за обучение на студенти във ВУЗ, но също така би могъл да се използва и при всяко обучение по български език като чужд. Методиката на учебния комплект предполага работа с преподавател, но е възможно и самостоятелно изучаване.
Той представя особеностите на българския език и дава социокултурна информация за България. Подбрани са основни и типични комуникативни ситуации, които отразяват съвременните реалии при общуване на хората в България.
-
„Къщите още говорят“, текст Мариана Екимова-Мелнишка; сн. Александър Н. Геров, 31.00 лв.
Още 360 забележителни къщи в 18 града на България разказват историите на своите създатели и обитатели във втория том на успешния проект на Нов български университет, започнал с книгата „Къщите говорят" и продължаващ сега с „Къщите още говорят".
С 360 автентични цветни снимки и документално подкрепена фактология авторите Мариана Екимова-Мелнишка, журналист, преводач и преподавател, и доц. д-р Александър Н. Геров, математик и любител-фотограф, отново създават многоцветна панорама на облика и живота в още големи и малки градове за краткия период от Освобождението до Втората световна война - чрез европейската им архитектура и идеалистичния патриотизъм на родените и работили в тях известни и неизвестни строители на съвременна България, както ги нарича историографът Симеон Радев.
-
„Астрономия“ от Цветан Георгиев и Петко Недялков, 24.00 лв.
Книгата представя главните факти, зависимости и интерпретации, залегнали в основата на астрономията - видими и истински движения на космическите обекти, небесни координати, строеж и еволюция на Земята, Луната, планетите и Слънцето, строеж и еволюция на звездите, звездните системи, Млечния път и галактиките. Разглеждат се физическите условия и процеси при космическите обекти и методите за тяхното изучаване. Предназначена е за широк кръг читатели. Може да се използва като учебник и източник на информация за подготовка на беседи, семинари и други.
-
„Прокурорският надзор : Произход, развитие, функции“ от Светослав Велчев, 16.00 лв.
Книгата представя историята на Прокуратурата като институция, проследявайки нейното развитие от Античността до 20-ти век. Разгледани са особеностите на всички европейски прокуратури, както и на българската прокуратура, включително отношенията прокуратура/съд, прокуратура/изпълнителна власт, прокуратура/адвокатура и др. Голямо място е отделено на състоянието на българската полиция и необходимостта от реформирането ú по посока създаване на „съдебна“ полиция за събиране на доказателства по наказателни дела. Автор на книгата е Светослав П. Велчев, заемал поста Главен прокурор при ВКС от 1920 г. до 1932 г. и поста Първи председател на Върховния административен съд от 1932 г. до 1938 г. Той е сред най-известните български юристи до смъртта си през 1943 г. Встъпителната биографична студия от проф. Веселин Вучков очертава живота и книжовното наследство на Светослав Велчев.
-
„Траките“ от Георги Михайлов, 21.00 лв.
Георги Михайлов: Ние живеем в земя с хилядолетни традиции. Неуловими на пръв поглед нишки ни свързват с миналото и само неговото проучване и опознаване ни ги разкрива. А в зората на това наше минало стоят траките. Затова и тяхната история е началото на нашата история - не е предистория. Затова и неслучайно, и ненапразно интересът към тях е толкова жив.
Поради това сметнах, че ще бъде полезно да представя какво всъщност са траките - какви са произходът им и тяхната историческа съдба, техният бит, душевността им, отношенията им със заобикалящия ги чужд свят. И то не в една „История на Тракия“, при която като че ли всички събития и факти имат еднаква стойност, а да разгледам само тези събития и явления, които имат пряко отношение към древните ни предели.