15 Декември 2021г.
“Индустрията на киберпрестъпленията е добре смазана машина, използваща облачна и машинна интелигентност, за да мащабира и автоматизира своите операции. Докато броят на заплахите продължава да нараства, виждаме, че основните вектори на атака остават същите – и те все още работят,” казва Candid Wuest, вицепрезидент по изследванията в Acronis. “2022 със сигурност ще ни донесе изненади и автоматизацията на киберзащитата остава единствения път към по-висока сигурност, намалени рискове, по-ниски разходи и подобрена ефективност.”
Ключови тенденции за 2021 и прогнози за 2022:
· Фишингът остава основния вектор на атака. 94% от малуера се доставя по имейл, използвайки техники за социално инженерство, за да се подмамят потребителите да отварят злонамерени прикачени файлове или връзки. Фишингът е начело в класациите дори преди пандемията. Той все още продължава да расте бързо. Само тази година Acronis съобщи, че блокира с 23% повече фишинг имейли и с 40% повече имейли с малуер през третото тримесечие в сравнение с второто тримесечие на същата година.
· Фишинг нападателите разработват нови трикове, преминават към месинджъри. За да заобиколят обичайните инструменти за борба с фишинга, те използват текстови съобщения, Slack, чатове на Teams и други.
· Рансъмуерът все още е заплаха №1 — както за големите компании, така и за малките и средни предприятия. Рансъмуерът продължава да бъде една от най-печелившите кибератаки в наши дни. Cybercrime Magazine прогнозира, че щетите от рансъмуер ще надхвърлят 20 милиарда долара преди края на 2021 г.
· Криптовалутата е сред любимите карти за игра на нападателите.. Атаките срещу Web 3.0 приложения ще се случват по-често, а новите и все по-сложни атаки, ще позволят на нападателите да източат милиони долари от пулове за криптовалути.
Acronis Cyberthreats Report 2022
Acronis Cyberthreats Report 2022 се основава на изследване на данни за атаки и заплахи, събрани от глобалната мрежа на Acronis Cyber Protection Operation Centers (CPOCs) на компанията, които наблюдават и изследват киберзаплахите 24/7. Данните за малуер бяха събрани от повече от 650 000 уникални крайни точки по целия свят, работещи с Acronis Cyber Protect - или като клиент на MSP, използващ решението, или като бизнес, управляващ решението. Актуализацията в края на годината обхваща атаки, насочени към крайни точки, открити между юли и ноември 2021. Можете да изтеглите копие на пълния доклад тук.
За Acronis
Acronis обединява защитата на данните и киберсигурността, за да предостави интегрирана, автоматизирана кибер защита, която решава предизвикателствата за безопасност, достъпност, поверителност, автентичност и сигурност (SAPAS) на съвременния дигитален свят. С гъвкави модели на внедряване, които отговарят на изискванията на доставчиците на услуги и ИТ специалистите, Acronis осигурява превъзходна киберзащита за данни, приложения и системи с иновативни антивирусни решения от следващо поколение, архивиране, възстановяване след срив и решения за управление на защита на крайните точки, подсилени от изкуствен интелект. С усъвършенстван анти-малуер, подсилен от авангарден машинен интелект и технологии за удостоверяване на данни, базирани на блокчейн, Acronis защитава всяка среда — от облачна през хибридна до локална — на ниска и предвидима цена.
Основана в Сингапур през 2003 г. и учредена в Швейцария през 2008 г., Acronis вече има повече от 1700 служители в 34 локации в 19 страни. На решенията на Acronis се доверяват повече от 5,5 милиона домашни потребители, 500 000 компании и професионалните спортни екипи от най-високо ниво. Продуктите на Acronis се предлагат чрез 50 000 партньори и доставчици на услуги в над 150 страни на повече от 25 езика.