18 Февруари 2025г.
През март се отбелязва Денят на числото Пи! Началните цифри на Пи са 3.14 – ето защо Денят Пи се чества на четиринайсетия ден от третия месец. Можете да намерите числото Пи във всяка кръгла форма – от окото до дъгата.
В поредицата „Математиката около нас“ по канал Da Vinci можете да разберете повече за това невероятно математическо число и да научите за огромното му приложение в нашите изчисления и къде то може да се открие. Поредицата от кратки анимационни филми пренася математиката от класната стая в ежедневието и обяснява ролята на математиката просто и ясно, като илюстрира как абстрактната математика прави нещата в живота ни възможни и реални – всяка седмица през март, от понеделник до сряда в 19.55 ч.
Открийте начините, по които се използва математиката за измерване на времето. По различни начини математиката ни е помогнала да изчисляваме времето и датите през вековете - от използването на слънцето за времеизчисление до разделянето на земята на часовите зони с линиите на географската дължина.
Научете как откриваме математиката във всякакво време - от променлива облачност до силна буря. Навсякъде по света, времето се проучва с помощта на уреди и сателити, които помагат за откриването на синоптични модели и за правенето на прогнози. Математиката никога не е далеч от този процес.
Метричната система е универсално средство за измерване на дължина, тегло, обем, време, електричество и температура. Днес се използва широко в много страни по света. Тя е стандартна в научната общност и е важна за световната промишленост. Но как работи?
От прости подслони до футуристични градове математиката прави строителството възможно. Без математиката мостовете ще падат, а небостъргачите ще се клатят. Как математиката ни помага да надраснем живота в пещери?
Дори насред океана ще намерите математика, която държи корабите на вода. Как металните кораби плават, а една малка монета потъва? Преди повече от 2000 години в Древна Гърция Архимед намира убедителен отговор.
Първите пионери изследват света, като си служат с математика, да се ориентират по слънцето и звездите. Като из;ерват съотношението с ключови точки mо земята, изминават дълги разстояния. Но как математиката ни помага да направим скок към ерата на сателитната навигация?
Навлизането в Космоса е трудно и изисква сложни математически изчисления на противодействащата сила, за да се преодолее земната гравитация. Опитайте се да подскочите. Как математиката помага на ракетите да преодолеят гравитацията и да излетят?
Отговорете си на тези и на много други въпроси, свързани с математиката, с поредицата „Математиката около нас“!
Не пропускайте и поредицата „Математическа експлозия“ по канал Da Vinci, в която „матемагикът“ Ерик учи малките деца как да прилагат математически знания по забавен и образователен начин – всеки делничен ден през март в 17.55 ч.
Вижте удивителен трик със зарчета – може точно да се изчисли сумата на скритите страни, докато просто гледате кула от зарчета. Как го прави Ерик? И магия ли е … или математика?! Водещият разкрива и страхотен математически трик, който демонстрира специалните свойства на числото 9. Следвай последователността... умножи по 3, добави 3, умножи по 3, а после събери двете цифри. Какво се случи току-що?! Не е магия... математика е!
Не е за изпускане и пътешествието до Древен Египет, за да се изследва вековен метод за умножение. Как този древен метод, който използва „по две“, прилича на използваното от днешните компютри? Ерик ще разбере, като проведе куп забавни експерименти. Разберете повече и за древния метод за умножение в решетка – математически трик за умножение на големи числа. Водещият ще отвори и древна кутия на римския император Юлий Цезар, като използва познанията си за дешифриране на кодове. С разместване на азбуката или с подмяна на една буква с друга в дадена редица може да се дешифрира кодирано съобщение. „Матемагикът“ ще използва този трик и ще покаже как можете да направите същото?
Във всеки епизод на тази отличавана с награди продукция водещият използва хумор, магически трикове и забавни факти, за да реши математически проблем. В неговите творчески експерименти се използват ежедневни предмети и те лесно могат да бъдат повторени у дома. Така че - дори да не сте гении по математика, можете да разберете как да се престорите на такива…