01 Септември 2022г.
Извършени са тестови автоматизирани измервания на химични анализи от проби за подземни води, чрез новомонтираните мултипараметрични сонди на 20 пункта за подземни води у нас по проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“. Пробовземанията са направени успешно, обявиха от екипа на проекта към Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) на заключителна онлайн прес конференция днес (01.09).
Монтажът на сондите беше финалният етап от Дейност 3 по проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“ по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16M1OP002-1.019 „Доизграждане и оборудване на мрежите за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води”. Проектът е финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз и с национални средства чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г. Бенефициент на проекта е ИАОС.
“Проектът приключи в срок, въпреки сериозните форсмажорни обстоятелства, с които се сблъскахме в процеса на изпълнение му, както ние, така и изпълнителите на договорите, като можем да кажем, че имаме 100% изпълнение във всичките дейности по проекта.”, заяви Велчо Куюмджиев, ръководител на проекта и началник на отдел „Мониторинг на водите“ към Дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда“ в ИАОС.
В началото на тази седмица беше прерязана официално лентата на реконструираните и оборудвани по проекта 20 водовземни съоръжения. Церемонията се състоя в с. Самораново, на един от 20 пункта - каптаж „Купища“, ВиК Дупница ЕООД. Монтираните съоръжения ще бъдат обслужвани гаранционно в следващите 2 години. Това важи и за VPN-мрежата, по която ще се подават получените данни. Общо 14 ВиК дружества в страната ще имат достъп до данните, които ще се генерират от мултипараметричните сонди, като ще могат да наблюдава в реално време измерваните стойности на показателите на водата.
Боряна Димитрова, координатор на проекта, представи в детайли всички извършени дейности по време на изпълнението на проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“.
По Дейност 1 на проекта бяха извършени 2 пробонабирания в 597 пункта, извън мрежите за мониторинг, разположени на териториите на 4-те басейнови дирекции и беше проведен анализ на взетите проби по 163 химични показатели. По втората основна дейност на проекта - Дейност 2 беше анализирана наличната информация от мониторинга на подземните води, в това число проведения от Регионалните лаборатории на ИАОС мониторинг по действащите програми за мониторинг, наличната информация от собствения мониторинг, провеждан от операторите на разрешителни за водовземане, както и резултатите от взетите проби по първа дейност на проекта. На база анализа на събраната информация са предложени 4 програми за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води, с което единия от двата индикатори за изпълнение на проекта е изпълнен.
При изпълнението на първи етап от Дейност 3 на проекта беше анализирано техническото състояние и конструкциите на общо 205 съществуващи пункта за мониторинг на подземните води. На базата на направените оценки и анализи по тази дейност и препоръките по Дейност 2, бяха предложени за рехабилитация и оборудване 20 мониторингови пункта, разположени в 20 подземни водни тела, на територията на 4 Басейнови дирекции. С реализираните по втория етап на Дейност 3 на проекта дейности бяха рехабилитирани и оборудвани 20 водовземни съоръжения, експлоатирани от 14 ВиК дружества в страната. С приключването й имаме изпълнение на втория индикатор на проекта, а именно: постигане на подобрен мониторинг на химичното състояние на минимум 20 подземни водни тела.
Веселина Рошлева, заместник-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по околна среда, присъстваше на живо в залата при провеждане на заключителната прес конференция заедно с Велчо Куюмджиев и Боряна Димитрова.