13 Февруари 2013г.
В рамките на проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика” АИКБ стартира провеждането на специализирано изследване по метода „описание на случаите” в 100 предприятия от 11-те пилотни за проекта бранша.
Проучването е част от планираните по проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика” социологически изследвания за установяване на оценките за целевите групи на проекта за проявленията и обхвата на неформалната икономика, както и за ефектите от прилаганите подходи за ограничаването на неформалните практики.
Стартиращото ново изследване си поставя отговорни цели:
1) Да установи съдържанието, структурата и стабилността на представите и оценките на работодателите от 11-те пилотни бранша за обхвата, основните проявления на неформалната икономика на браншово ниво и факторите, които я пораждат.
2) Да оцени вредите/щетите от неформалните икономически практики. Ще се очертаят както типичните за браншовете вреди, така и конкретните щети, които изследваните фирми търпят;
3) Да проучи оценките за социално икономическите ефекти от предприетите у нас през 2010 - 2012 г. мерки за ограничаване и превенция на неформалната икономика, като постави специален акцент върху изследването на оценките на работодателите и наетите лица за това по какъв начин ограничаването на неформалната икономика е повлияло върху конкурентоспособността на фирмите и условията на труд в тях;
4) Да идентифицира потребностите от консултиране, обучение и целенасочено информиране с оглед повишаване на информираността за неформалната икономика и създаването на нетърпимост към прилагането на сиви икономически практики, като на основа на набраната информация ще се предоставят ад-хок обучения и консултации. Събраната информация ще се използва за прецизиране на очакванията на работодателите и работниците/служителите за съдържанието на обучителните и информационните дейности, чрез които проект „Ограничаване и превенция на неформалната икономика” би могъл да бъде от помощ за българското общество.
Успоредно с това стартира второто попълване на информационната база данни сред 500 опорни за проекта компании и широката общественост. Анкетните карти за набиране на информация са публикувани и достъпни на сайта на проекта www.ikonomikanasvetlo.bg. Това е продължение на възприетата в рамките на проекта концепция за периодично актуализиране на базата данни, като се събира информация за мненията и актуалните оценки на населението, работодателите и наетите лица за обхвата и проявленията на неформалната икономика. Резултатите от попълването се използват за изчисляване на актуалните стойности на Композитния индекс “Икономика на светло”.