28 Май 2024г.
ЦАРСКИ ДВОРЕЦ „ВРАНА“ - СОФИЯ
29 май 2024 г., сряда
КАЦАНЕ НА САМОЛЕТА: пред правителствения VIP на Летище София
14:00 ч. Тържествено сваляне на ковчега.
Катафалката отпътува за двореца „Врана“
ВХОД ЗА ОФИЦИАЛНИ ЛИЦА, ЖУРНАЛИСТИ И КОЛИ НА МЕДИИ С АКРЕДИТАЦИЯ: Главен вход на парка „Врана“ (откъм бул. „Цариградско шосе“)
Паркинг за автомобили е осигурен при Конюшните (следи указанията)
ВХОД ЗА ГРАЖДАНИ: Източен вход на парка „Врана“ – откъм стопанството.
Моля присъстващите да съобразят пристигането си с необходимото време за проверки по сигурността на входовете на парка.
14:45 Гражданството и официалните лица заемат означените места пред двореца „Врана“, следвайки указанията на охраната.
15:00 Катафалката пристига на Главния вход на парка на двореца „Врана“.
Начало на траурното шествие от Главния вход на парка. (Медиите могат да следват траурното шествие по целия път от Главния вход на парк „Врана“ до Царския дворец).
На десния завой процесията прави спирка, на която гвардейци поемат ковчега на рамо и през шпалир достигат до двореца „Врана“.
15:30 Процесията пристига пред двореца, където я очакват цар Симеон II, царица Маргарита, членове и близки на семейството, както и официални лица.
Гвардейците с ковчега на рамо застават с лице към централния вход на двореца. Царят и семейството застават под маркизата (остъкления вход) с лице към ковчега.
Гвардейският оркестър изсвирва първия български химн „Шуми Марица“.
Гвардейците внасят ковчега по стълбите и го поставят в централното фоайе на двореца.
Влизат царят, семейството и официалните лица, придружени от Н.ВПр. Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний и архиепископ Лучано Суриани, апостолически нунций в България.
По време на кратката церемония в двореца не се допускат медии и гражданство. Кадри от церемонията ще бъдат предоставени на медиите своевременно от пресслужбата на Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна“.
Веднага след приключване на церемонията медиите се поканват в двореца.
След медиите вратите са отворени за гражданството за отдаване на почит пред ковчега на покойния цар Фердинанд. (След преминаване през фоайето гражданството излиза през терасата в парка).
По време на поклонението медиите са поканени в Орденската зала на двореца за среща с директора на Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна“, доц. Ивайло Шалафов, и председателя на Историческото общество на Фонда, проф. Петър Стоянович, с възможност за задаване на въпроси.