25 Май 2023г.
Равенството и борбата с дискриминация на полова основа е въпрос за достойнство и основни права. По думите на Урсула фон дер Лайен: „Да бъдеш себе си не е твоята идеология. Това е твоята идентичност.” В този контекст бе организиран проект за мобилност на младежки работници „Приобщаваща младежка работа с ЛГБТИ+ общности“ с финансовата подкрепа на Еразъм+, Програма на Европейския съюз. Мобилността се проведе в България в периода 17 – 23 април 2023 г., с участието на младежки работници от 13 държави – България, Литва, Северна Македония, Румъния, Испания, Португалия, Турция, Грузия, Латвия, Сърбия, Армения, Естония и Украйна.
Проектът събра на едно място младежки работници, обединени от стремежа към подобряване на личностни, социални и професионални компетентности, за да подобрят работата си с младите хора в среда с висока степен на полова дискриминация и липса на толерантност. В тази връзка проектът организира обучителен курс за подобряване на компетенция 5 „Смислено общуване с другите“, която ще подобри уменията на младежките работници за общуване и комуникация с фокус ЛГБТИ. Компетенцията е част от „Европейска стратегия за обучение. Модел на компетентност за младежки работници за международна работа“. Проектът, също така допринесе за подобряване качеството на младежката работа, за прилагане на иновативни методи за работа, както и за постигане на младежка цел 2 – „Равенство за всички полове“ от Европейската стратегия за младежта 2019-2027.
В рамките на мобилността, участниците споделяха опит и добри практики за взаимодействие с ЛГБТИ+ общности, за работа в не-толерантна среда; противопоставяха гледни точки и дискутираха правото на всеки да се самоопределя и да отстоява собствената си идентичност.
Участниците подобриха своите разбирания относно половите стереотипи, дискриминацията и негативните ситуации, през които LGBTQI+ общността преминава ежедневно. Бяха споделени подходящи комуникативни методи и работни практики за работа с тях. Беше поставен фокус върху психологическа подкрепа и „приобщаващ език“ при работата с ЛГБТИ общности. В тази връзка бяха споделени реални истории на младежи от ЛГБТИ общността и бяха търсени подходящи средства за отговор на техните нужди.
Друга важна тема, която беше включена в дискусиите беше застъпничеството. Бяха очертани стъпки за създаване на безопасна и подкрепяща среда. Бяха споделени национални LGBTQ политики срещу тормоза, както и липсата на такива.
В заключение, участниците изработиха и споделиха препоръки за интегриране на специфични комуникативни умения за повишаване качеството на младежката работа и предоставяне на подкрепа и подходящо общуване с LGBTI+ хора в различни контексти – младежки център, училище, социална работа, гореща линия и т.н.
По време на мобилността бяха организирани посещения и срещи със заинтересовани страни по темата за толерантност и дискриминация основана на пола. Беше посетен Украински образователен хъб в София, където участниците научиха и разговаряха за LGBTQI+ общността и как войната се отразява на живота им. Беше посетено споделено пространство Single Step (място за лгбти хора), където участниците разговаряха с представители на ЛГБТИ общността в България. Така участниците имаха възможност да експериментират с нови комуникативни практики и подходи, които се използват за приобщаваща младежка работа.
Всички участници получиха сертификат за валидиране на резултатите от ученето Youthpass.
Повече за проекта и неговите дейности тук: https://www.facebook.com/chinstitute
Настоящата публикация е в изпълнение на проект " Приобщаваща младежка работа с ЛГБТИ+ общности " с номер 2022-3-BG01-KA153-YOU-000092798, финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.