18 Април 2023г.
Състезанието е част от календара на Международната асоциация по планинско бягане
18 април 2023, гр. Трън – Остават точно 13 дни преди да бъде затворена регистрацията на второто издание на състезанието по планинско бягане Трън Ултра Рън 2023. Състезанието, организирано от Трънското туристическо дружество и подкрепено от община Трън, ще се проведе на 13 май 2023 г. със старт и финал в с. Велиново, община Трън.
До момента състезанието се радва на голям интерес и официално са записани 290 участници – 220 мъже и 70 жени. Регистрация може да се направи само онлайн през официалния сайт на дружеството transkotd.org, а за участие се допускат лица, навършили 14-годишна възраст към датата на провеждане на състезанието.
Таксата за участие включва храна и вода на подкрепителните пунктове, гардероб и грижа за багажа на участниците, застраховка, оказване на първа помощ при необходимост, електронно измерване на времето, уникален ръчно изработен медал от глина, ръчно изработени призови награди и други.
Желаещите да се включат в състезанието имат възможност да избират между 4 изключително атрактивни трасета с различна дължина и трудност, като всяко едно предлага уникално цялостно изживяване и неповторими панорамни гледки. Трън Ултра Рън е единственото състезание в България с маршрут, преминаващ през четири планини – Ездимирската, Любаш, Парамунската и Ерулската планина.
Първото и най-леко трасе се нарича „Бягане до върха“, то е с дължина от 8 км и 560 метра положителна денивелация и изкачва вр. Груйница (1243 м) в Парамунска планина. Второто трасе „През двата върха” е 13 км с 950 метра положителна денивелация. Маршрутът му преминава през първенеца на Ездимирска планина - Големи връх (1219 м) и вр. Груйница.
Третото трасе „Четири върха Tрейл” надгражда второто и добавя първенците на Любаш и Парамунска планина, съответно вр. Любаш (1399 м) и вр. Стража (1389 м). Дължината му е 24 км, а денивелацията е 1650 метра. Най-голямо предизвикателство е трасето „Десет върха Ултра“ със своите впечатляващи 54 км дължина и 3400 метра денивелация. Освен посочените по-горе върхове, то стига до вр. Копран (1308 м), вр. Редованица (1287 м), вр. Шилковец (1323 м), вр.Росен (1360 м), Големи връх (1481 м) на Ерулска планина и вр. Каменитица (1327 м).
Двете най-дълги трасета (24 и 54 км) са добавени към календара на ITRA – Международната асоциация по планинско бягане, което дава допълнителни точки и повишава персоналния рейтинг на успешно преминалите през тях състезатели.
„Четирите планини през които преминава маршрутът на състезанието предлагат неповторим микс от горски пътеки, каменисти отсечки, букови и люлякови горички, открити и панорамни участъци, стръмни изкачвания и спускания, полегати горски райони и диви долини. Комбинацията е наистина невероятна! Съвсем скоро аз също реших да предизвикам себе си с най-дългото трасе. Успях да го измина за 12 часа и въпреки физическото натоварване, за мен бе уникално цялостно изживяване и истинска наслада за сетивата. И се радвам, че всеки участник има възможност да го изпита, защото вярвам, че ще го помни дълго време,“ каза Руслан Зарев, председател на Трънското туристическо дружество.
За Трънско туристическо дружество:
Трънско туристическо дружество възниква през лятото на 2017 г. Сред основателите са както хора живеещи в област Трън, така и в други части на България - всички привлечени от красотата на природните дадености на района, както и от стремежа да се запазят природните ресурси, да се подпомогне туризма и цялостното развитие на общината.
Още преди да бъде учредено дружеството, неговите поддръжници създават няколко туристически пътеки и организирани планински изкачвания. След като официално регистрират организацията, продължават с изграждането на нови маршрути до върхове в Трънските планини и с поддръжката на вече съществуващите. Организират се много изкачвания до различни върхове в района, включително и до напълно непознати до момента. За някои от събитията се привличат и групи от чужбина, а за други общо се включиха няколко хиляди човека.
С помощта на община Трън издават брошура „Непознатата красота на Трънско“ в тираж от 2000 бр., а с дейното участие на членове на дружеството се издава фотопътеводител на района. През 2019 г. се изгражда първия планински веломаршрут в района – „ВелоЕрул“ с обща дължина от 56 км.
От 2019 г. Трънско туристическо дружество е член на Български планинарски съюз и на Организацията за управление на Софийски туристически регион.
Председател е Руслан Зарев, а членове на УС са Ели Димитрова, Юлиян Стоев, Румяна Боянова, Община Трън (представлявана от кмета г-жа Цветислава Цветкова), Цецка Кирякова и Асен Груев.
Целите, които си поставя Трънско туристическо дружество са в посока развитие на туризма и опазване на околната среда. Сред основните му активности са почистване и маркиране на туристически пътеки; организиране на изкачвания на планините за всички любители; популяризиране на туристически обекти, места за отдих и настаняване; организиране на туристически и спортни прояви; организиране на акции за почистване и други.