13 Декември 2023г.
Консорциумът на проекта "Общности 3.0 - Развитие на местни центрове за приобщаване на хора от кварталите в неравностойно социално-икономическо положение" (номер на проекта: 2021-1-SE01-KA220-ADU-000035091) с радост съобщава, че успешно е осъществил пилотните дейности по първата учебна програма на разработвания от него MOOC (масов отворен онлайн курс).
Тази инициатива е част от по-голям проект, насочен към решаване на неотложния въпрос за социалното приобщаване и активното гражданство в рамките на кварталите в неравностойно социално-икономическо положение в Европейския съюз. Основната цел на проекта е да се разработят устойчиви подходи за сътрудничество, които да овластят участниците в гражданското общество и организациите за обучение на възрастни като активни фактори за насърчаване на социалното приобщаване и активното гражданство.
Учебната програма предоставя цялостен подход с акцент върху устойчивото сътрудничество, така че всички организации, дори и тези с малък опит, да могат да изграждат дългосрочни партньорства.
Учебната програма е озаглавена "Устойчивите местни партньорства като перспективни платформи за обучение за насърчаване на социалното включване и активното гражданство в кварталите в неравностойно социално-икономическо положение" и се състои от четири основни глави:
- Стратегии за устойчиво сътрудничество в рамките на ориентирани към бъдещето платформи за обучение
- Участие на външни заинтересовани страни
- Финансов и оперативен капацитет
- Проектиране на услуги за включване на бенефициенти и широката общественост
Пилотните дейности бяха организирани във всички партньорски държави: Швеция, България, Гърция и Италия.
Швеция: Пилотирането на програмата се проведе през втората половина на м. август, (16 - 23.08.2023 г.), в сдружение Kontakten, което се намира в покрайнините на Упсала, Готсунда.
Представителите на общността, които взеха участие в пилотната дейност, бяха разнообразна група от хора, със силно представителство на жени. Голяма част от участниците представляваха организации, които работят с уязвими групи от района. В пилотната дейност участваха и няколко представители на организацията house Kontakten, преподаватели на възрастни. Обратната връзка от участниците беше събрана под формата на онлайн въпросник и чрез интервю, за да се гарантира, че групата е успяла да разбере представените материали от учебната програма. Според участниците, представените теми и материали са от полза за тяхната работа.
България: Обучителната програма беше пилотирана с 20 участници от 8 организации за обучение на възрастни, работещи в кварталите в неравностойно социално-икономическо положение и няколко крайни бенефициенти през първата половина на септември 2023 г. Дейностите по пилотирането се състояха от няколко срещи, на които участниците бяха запознати с целите и дейностите на проекта и предоставиха ценна обратна връзка за разработената програма за обучение. Един от най-интересните аспекти беше, че участниците се ангажираха и оцениха нашия проект като иновативна инициатива по отношение на общностните проекти. Проектите от типа "дизайн на услуги" и "ориентирани към потребителя" бяха признати за ефективен начин за работа с целевите групи. Други аспекти, които бяха високо оценени, включваха разработването на общностни проекти и техниките за набиране на средства, които са от съществено значение за работата на обучителите на възрастни в кварталите в неравностойно социално-икономическо положение.
Гърция: Пилотната дейност беше организирана в Солун в края на октомври. Стиммули посрещна представители на Центъра на ромската общност в Дендропотамос, Солун, екип от "Солидарност сега", който изпълнява проекти в ромските общности, както и колега, ромски активист, и представител на две организации (едната от тях е REVMA), които изпълняват такива инициативи, както и представители на организации на гражданското общество в Солун и Атина (присъстваха онлайн). Презентацията и дейността по картографиране на заинтересованите страни предизвикаха ангажиран разговор за създаването на партньорски мрежи, както и за методологията на дизайна на услуги. Участниците в пилотната дейност бяха много ангажирани и предложиха ценна обратна връзка.
Италия: Учебната програма беше пилотирана през втората седмица на октомври 2023 г. след няколко сесии, в които Teatro alla Guilla представи проекта и дейностите по проекта. Пилотната дейност се състоеше от онлайн сесия, в която участваха социални работници и артисти от 4 организации на гражданското общество в центъра на Палермо. Някои от тях работят в квартала Ballarò - междукултурен район в който много организации са започнали да развиват социална дейност през последните 15-20 години - докато другите участници (предимно с артистичен профил) развиват дейността си в Capo, квартал, в който социалната дейност все още не е толкова разпространена.
Смятаме, че смесването на участниците в пилотния проект е помогнало на проекта "Общности 3.0" да постигне по-голямо въздействие, а също и да събере по-разнообразна обратна връзка. Въпреки че някои участници бяха скептично настроени относно реалното и ефективно прилагане на учебната програма, като цяло всички останаха с положителни впечатления. Дейностите по картографиране бяха счетени за ключови за интеграцията в районите от неравностойно социално-икономическо положение, специално в тези, в които мигрантите са значителна част от населението, тъй като на тях често им липсва чувство за принадлежност и ориентация в новата среда. В дискусиите се стигна и до добри заключения относно това колко важно е изграждането на партньорства между организациите в районите, тъй като те помагат за развитието на по-малките асоциации или за включването на отделни творци в проекти, към които те трудно биха се присъединили като самостоятелни лица, както и по-големи организации да се ангажират с по-малки проекти и да останат по-свързани с реалните нужди на крайните потребители.
Информация за проекта
- №: 2021-1-SE01-KA220-ADU-000035091
- Финансираща програма: KA220 - Партньорства за сътрудничество в образованието за възрастни
- Продължителност: 1.5.2022 – 30.40.2025
- Партньори: MIR AKADEMIEN AB- Швеция, Studiefrämjandets avd i Uppsala län- Швеция, Сдружение „Знам и мога“- България, INTERCULTURAL E ARTISTICO SICILIANO – LA GUILLA- Италия, STIMMULI FOR SOCIAL CHANGE- Гърция, CENTRO INTERNAZIONALE PER LA PROMOZIONE DEL L' EDUCAZIONE E LO SVILUPPO ASSOCIAZIONE- Италия;
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.