25 Юни 2018г.
София, 25 юни – От днес почти 100 творби на Националната галерия могат да бъдат видени онлайн на платформата Google Arts & Culture от хора по целия свят в резултат на партньорството между Google и най-богатия, български, художествен музей. Благодарение на тази виртуална изложба, представена по време на Дигиталната асамблея в София на 25-26 юни 2018, само с няколко клика посетителите могат да разгледат творби на значими български художници от XX век и да сравнят стила и изяществото им с европейските тенденции от това време, както и да се насладят на голяма част от останалите съкровища на музея.
ЛИНК: https://artsandculture.google.com/partner/national-art-gallery-in-bulgaria
Кураторите на Националната галерия са подбрали виртуалната експозиция така, че да представи на онлайн посетителите българските модерни художници. Интерактивната дигитална изложба разказва историята на българския модернизъм – импресионизъм, модернизъм и националната идея или постсезанизъм, който е феномен, изключително характерен за българското изкуство.
Някои от най-значимите творби в онлайн експозицията са:
- Река Ерма край Трън на Никола Петров от 1910 г.
- Сватба на Владимир Димитров – Майстора от 1935 г.
- Алея в тропически парк на Кирил Цонев от 1932 г.
Слава Иванова, директор на Националната галерия, сподели пред медиите: "За нас е чест да покажем българското културно и художествено наследство чрез силата на дигитализацията и използването на цифрови инструменти, които разширяват достъпа до изкуството и културата. Също така, това е първият път, в който Националната галерия, една от водещите културни институции в България, представя значима онлайн изложба на съвременни български художници, с което задава тенденциите за дигитализиране на съдържанието и на други институции".
Григорис Зарифопулос, мениджър за България, Гърция и Кипър в Google, заяви: "Google Arts & Culture дава възможност на културата да се развива, като помага на културните институции да дигитализират колекциите си, да ги направят достъпни за всички и да достигнат до нова публика. Всеки месец Google регистрира повече от 500 милиона търсения, свързани с изкуството. Щастливи сме, че Националната галерия се присъедини към Google Arts & Culture, с което направи шедьоврите си достъпни за всички".
Заедно с най-новата колекция от Националната галерия, днес Google представя и секцията в Google Earth Voyager, наречена "Открий България", която разкрива красотата на страната ни пред света – от древните извори до планините, където са се зародили митовете. От днес хората по целия свят могат да разгледат важни места в България – люлка на култура, религия и дом на безчет природни чудеса.
За Националната галерия в София
Националната галерия, създадена през 1948, е най-големият художествен музей в България с над 41 000 произведения на живописта, скулптурата, графиката, декоративното и съвременното изкуство. Притежава най-богатата сбирка от християнско изкуство по българските земи (ІV – ХІХ в.), едни от най-добрите постижения на българските майстори от Възраждането до наши дни, образци на европейското изкуство (XV – XX в.) и уникални творби от Азия, Африка и Америка.
Галерията обединява Квадрат 500 (пл. „Св. Александър Невски“, ул. „19-ти февруари” № 1) с представителна експозиция; Двореца (пл. „Княз Aлександър I“ № 1) – зали за временни изложби; Музея за християнско изкуство в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски”, Музея на социалистическото изкуство (ул. „Лъчезар Станчев“ № 7), Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. „Черни връх“ № 2) и къщите-музеи на Вера Недкова, Никола Танев и Иван Лазаров.