26 Юли 2024г.
За малко повече от година чрез пилотния проект на смарт ритейлъра са събрани над 30,5 млн. опаковки
23 юли 2024 г. Лидл България постави първи автомат за обратно събиране на пластмасови бутилки и метални кенове в Бургас. Автоматът е разположен в магазина на Lidl на ул. „Транспортна“ и с неговото поставяне пилотният проект на компанията вече включва 24 автомата в 16 града в страната.
Инициатива за обратно събиране на пластмасови бутилки и кенове започна в края на март 2023 г., като до момента са събрани над 30,5 млн. опаковки.
Автоматът приема пластмасови бутилки до 3 литра от PET материал и метални кенове. Важно за клиентите е да знаят, че не се приемат бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и бутилки и кенове, които са замърсени, деформирани или съдържат течности.
За всяка върната бутилка или кен потребителите получават ековаучер на стойност 5 стотинки, който могат да използват при пазаруване в магазина. От средата на май тази година всички автомати, част от пилотния проект на Lidl, предлагат на потребителите и опцията да дарят сумата, получена при връщане на опаковки, в ползва на инициативата „Капачки за бъдеще“ за конкретни каузи в подкрепа на детското здраве. Тази възможност е резултат от съвместното партньорство на Lidl с фондация „Лазар Радков“, която управлява инициативата.
Събраните пластмасови бутилки се рециклират в България, a материалът се влага обратно в хранителната промишленост и конкретно в бутилиращата индустрия. В Lidl вече могат да бъдат намерени бутилки, изработени с 30% рециклиран материал (rPet), добит от върнати бутилки в обектите на веригата. Към момента 30% rPet се влага в бутилките за газирани и изворни води от собствената марка на Lidl Saguaro –0,5 l и 1,5 l, спортната бутилка Saguaro изворна вода 0,75 l, както и в трапезните води на Lidl от 0,5 l, 1,5 l и 11 l. Така смарт ритейлърът реализира на практика модела „от бутилка в бутилка“, благодарение на който се пестят ресурси и се затваря жизненият цикъл на суровините.
Въвеждането на автомати за обратно приемане на еднократни опаковки e част от дългосрочната стратегия на Лидл България за намаляване на пластмасата и затваряне на цикъла на суровините. До 2025 г. компанията си поставя за цел да намали използваната пластмаса в опаковките на продуктите собствена марка с 20%, да осигури 100% рециклируемост на тези опаковки и да увеличи съдържанието на рециклат във всички останали опаковки, различни от пластмасови бутилки, до 25%.
Пълните условия на пилотния проект на Lidl с поставяне на автомати и списък с магазините на Lidl, в които има автомати за връщане на PET бутилки и кенове, можете да намерите тук.
За Лидл България
Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа. Част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 31 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 129 магазина в 56 града и над 4000 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели наложиха Lidl в България като смарт дискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена, и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители и партньори.