14 Февруари 2017г.
На 14 февруари 2017 г., вторник, от 18.00 ч. за десети пореден път Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) ще представи Националната археологическа изложба “Българска археология 2016”. По традиция изложбата представя теренната работа на българските археолози през изминалата година с най-интересните находки и богат илюстративен материал.
Ежегодно с тази изложба НАИМ при БАН отбелязва деня на археолога, 14 февруари, като признание за всеотдайната работа на археолозите. По време на официалното откриване на изложбата директорът на института доц. д-р Людмил Вагалински ще връчи награди на български медии за добро медийно отразяване на научната дейност на института с музей и на българската археология като цяло.
Тази година съорганизатори на изложбата са 13 исторически и археологически музеи в страната, които предоставят находки от своите фондове. “Българска археология 2016” ще бъде отворена за граждани от 15 февруари до 19 март 2017 г. в Залата за временни експозиции на НАИМ на пл. Атанас Буров № 1.
„Юбилейната десета изложба представя разнообразни златни находки от различни исторически периоди", сподели директорът на НАИМ при БАН доц. Людмил Вагалински. „Бих искал да благодаря на партньорите ни – археологически и исторически музеи от цялата страна, на екипа на Националния археологически музей, който организира изложбата, и най-вече на вас публиката, защото без вашия интерес и внимание нашата работа би била напразна.“
Изложбата представя експонати от 18 обекта и постери за общо 50 обекта, различни като вид и хронология, от ранната праистория до средновековието. Сред тях са продължаващите проучвания на пещера Козарника, праисторическите селищни могили Юнаците и Провадия-Солницата, скалният комплекс Глухите камъни, античните градове Аполония, Деултум и Сердика, първата българска столица – Плиска. Впечатляващи резултати и находки предоставиха археологическите разкопки на надгробни могили край гр. Приморско и с. Изворово, Харманлийско и спасителните проучвания на праисторическото селище Дамяница по трасето на АМ „Струма“.
Някои от най-впечатляващите находки са златни накити от с. Изворово, букел-амфора от скален комплекс Глухите камъни, сребърни накити от землището на с. Бенковски, златен комплект апликации за конска амуниция от землището на гр. Приморско, арибаловиден лекит с полихромна украса от землището на гр. Созопол.
Настоящата изложба стана възможна благодарение на приятелската подкрепа на редица археологически и исторически музеи в страната, които участват като съорганизатори и предоставят предмети, постъпили в техните фондове от регионите на проучванията. Това са: Националният исторически музей, Регионален исторически музей (РИМ) Благоевград, РИМ Кърджали, РИМ Пазарджик, РИМ Хасково, Археологически музей (АМ) Созопол, РИМ Шумен, РИМ София, Общински исторически музей (ОИМ) Средец, Исторически музей (ИМ) Белоградчик, ИМ Дряново, ИМ Провадия и ИМ Приморско.
София, 14 февруари 2017 г.