01 Ноември 2022г.
Центърът за информация, демокрация и гражданска активност към Американския университет в България (АУБ), с подкрепата на фондация „Америка за България“ и Фулбрайт България, организира международен семинар на тема „Дезинформация: Споделяне на добри практики и научени уроци в областта на противодействието на дезинформацията и дейностите за информационно въздействие“.
Събитието ще се проведе в София на 4 ноември, от 14:00 часа, в конферентната зала на Дома на Европа (ул. „Георги С. Раковски“ № 124), като на него бъдат обсъдени различни практики за борба с дезинформацията.
„Целта на този практически семинар е да съберем на едно място представители на медиите, гражданското общество, публичния и частния сектор. Заедно с международни експерти ще поговорим открито за успехите в борбата с дезинформацията в Прибалтийските държави, както и за научените уроци около по-мащабния проблем с информационното влияние, а не просто дезинформацията, в Западните Балкани“, разкриват организаторите.
Модератор на панелната дискусия ще е дългогодишният журналист и медиен експерт Томас Кент, а въпросите на публиката ще модерира Горан Георгиев, анализатор към Центъра за изучаване на демокрацията.
Сред говорителите на семинара ще са медийният изследовател от Медийния центът в Сараево – Анида Сокол, главният изпълнителен директор на литовския граждански технологичен стартъп „Polltix“ – Донара Барожан и управляващият редактор на Balkan Insight – Душица Томович от Черна гора.
Дискусията ще е на английски език, като ще бъде осигурен превод в реално време на български.
Можете да се регистрирате за участие в събитието като попълните формуляра на този линк: https://forms.office.com/r/98hcSbfbML
Анида Сокол - медиен изследовател, Медиацентър - Сараево, Босна и Херцеговина
Анида Сокол е медиен изследовател от Медиацентър - Сараево. Автор на различни научни изследвания за медиите в Босна и Херцеговина и региона на Западните Балкани, включително за регулирането на вредното съдържание онлайн, навиците на младите хора за медийно потребление и доверието в медиите, пропагандата, дезинформацията и моделите на омраза в медиите.
Донара Барожан - главен изпълнителен директор на „Polltix“, Литва
Донара Барожан е главен изпълнителен директор на стартъпа за граждански технологии „Polltix“ и експерт по борба с дезинформацията. Преди това, Донара е изследвала дезинформацията в Центъра за постижения за стратегически комуникации на НАТО и в Лабораторията за изследване на цифровата криминалистика към Атлантическия съвет.
Душица Томович - управляващ редактор на „Balkan Insight“, Черна гора
От 2013 г. насам Душица е кореспондент от Черна гора в Подгорица за регионалното издание „Balkan Insight“, а от септември 2018 г. е управляващ редактор. Работи като журналист от 2002 г., като основно отразява теми, свързани с политиката и сигурността. Работила е за черногорския вестник „Vijesti“, където отразява въпроси, свързани със сигурността и военните въпроси, както и с организираната престъпност и корупцията.
Модератор на дискусията: Томас Кент - гостуващ консултант, САЩ
Томас Кент е специалист по дезинформация, медии и журналистическа етика. До септември 2018 г. е президент и главен изпълнителен директор на Радио Свободна Европа. Преди това Кент е редактор на стандартите на Асошиейтед прес, отговарящ за достоверността, баланса и справедливостта в текстовите, фото- и видеоуслугите на АП по целия свят. Изнася международни лекции по журналистическа етика и дезинформация, два пъти е бил жури за наградите "Пулицър" за международен репортаж и е член на консултативния съвет на Мрежата за етична журналистика.
Въпроси и отговори на модератора: Горан Георгиев - анализатор, Център за изследване на демокрацията (ЦИД), България
Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) е европейски институт за публични политики със седалище в София, България. Фокусът на Горан Георгиев е върху провеждането на количествени и качествени анализи и разработването на оценки на политиките по отношение на дезинформацията (и други форми на пропаганда), завладяването на медиите и чуждестранното влияние. Георгиев познава в детайли българската информационна среда и медиен пейзаж, а също така е запознат с медийната среда на страните от Югоизточна Европа.