22 Юни 2020г.
С демонстрация на видеоконферентна връзка в реално време, осъществена едновременно със Софийския затвор и с Административен съд София-град, стартира заключителната пресконференция на Министерство на правосъдието по проект „Изграждане на средства за видеоконферентни връзки и тяхното използване във фазите на досъдебно и съдебно производство, включително и при трансгранично сътрудничество в правораздаването“, финансиран по Оперативна Програма „Добро управление”, съфинансиран от Европейския социален фонд.
В рамките на събитието, състояло се на 22-ри юни 2020 г., бе посочено, че общо 56 съдилища в цялата страна активно ползват изградените системи за видеоконферентна връзка. Оборудвани са зали в 20 съдебни палати, в които са разположени по няколко съдилища, които ползват системата, а други шест точки са разположени в местата за лишаване от свобода.
Участие в събитието взеха заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов и членове на Висш съдебен съвет Евгени Диков и Севдалин Мавров.
Реализирането на този проект получи висока оценка, като ясно бе подчертано, че той ще доведе до значителни финансови икономии в бъдеще и до ефективна промяна във фазите на досъдебно и съдебно производство, включително и при трансгранично сътрудничество в правораздаването.
Бе посочено, че голяма част от 56-те съдилища използват вече залите за видеоконферентни връзки, като за кратък период от време в местата за лишаване от свобода са проведени 39 онлайн заседания.
Заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов поясни, че ефективността на видеоконферентните връзки са свързани с редица изменения в Гражданския процесуален кодекс, Административно-процесуалния кодекс и Наказателно- процесуалния кодекс.
На базата на международния опит в областта на провеждането на видеоконферентните връзки от изпълнителите на проекта, бе извършено изготвяне на предложения за промени в нормативната уредба, разработване на Наръчник с правила за използване на видеоконферентни връзки, както и обследване на инфраструктурата, доставка на оборудването, разработване на детайлен дизайн на системата, инсталиране, конфигуриране, настройка и инсталиране на оборудването. Разработено е още ръководство за администриране на централната компонента и за работа със системата за видеоконферентни връзки, достъпни през централизираната компонента за всички потребители. Обучени за работа със системата са 99 служители.