30 Август 2022г.
Мултипараметрични сонди за автоматично измерване на физико-химичните показатели в подземните води вече са монтирани в 20 водовземни съоръжения - пунктове за контролен и оперативен мониторинг от националната мрежа за мониторинг на подземни води, експлоатирани от 14 ВиК дружества на територията на страната. Поставянето им беше финалният етап от Дейност 3 по проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“ по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16M1OP002-1.019 „Доизграждане и оборудване на мрежите за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води”. Проектът е финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз и с национални средства чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г. Бенефициент на проекта е Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС).
Изградено е, както локално съхранение на данните от измерванията от мултипараметричните сонди, така и прехвърлянето им към отдалечен компютър - сървър. Монтиран е локален дата логер, на който през определен интервал от време се съхраняват данните от измервателните средства. Тези данни се предават посредством изградената интернет свързаност. Осигурена е възможност за достъп от всяко потребителско устройство (компютър, телефон, таблет) предварително конфигурирани с име и парола до съответните пунктове. Ще бъде предоставена възможност за достъп на всяко от 14 ВиК дружества до данните, които ще се генерират от мултипараметричните сонди, като ще могат да наблюдава в реално време измерваните стойности на показателите на водата.
За поддръжка на монтираното по проекта оборудване са организирани по места и проведени обучения на технически персонал на ВиК операторите.
Към 7 от обновените 20 водовземни съоръжения- пунктове за мониторинг е предоставено и допълнително мобилно оборудване за измерване на съдържанието на манган, желязо, амониеви йони и натрий. Пунктовете са определени след обстоен анализ на резултати от мониторинга и регистрирани отклонения на нормите за тези четири показателя, извършени в рамките на Първи етап от изпълнението на Дейност 3 на проекта.
Лентата на реконструираните и оборудвани по проекта 20 водовземни съоръжения беше прерязана днес (29.08), в с. Самораново, каптаж „Купища“ от управителя на ВиК Дупница Красимира Иванова, кмета на Самораново Райчо Цветков и ръководителя на проекта Велчо Куюмджиев. Това е обектът, на който беше даден старт през юли 2022 г. на дейностите по обновяването на пунктовете. На откриването присъстваха представители на
Община Дупница, с. Самораново, представители на ВиК Дупница, басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и други.
„Този проект е първа крачка към осъвременяване на мрежите за мониторинг на подземните води у нас. В резултат на дейностите по проекта беше подобрена достъпността и възможността за провеждане на мониторинг на водите.“, заяви г-н Куюмджиев по време на церемонията по откриването.
„Общо 20 са обектите, които бяха рехабилитирани по проекта. Доставени са мултипараметрични сонди за измерване на качеството на водата, които отчитат различни показатели. Данните се предават чрез VPN-мрежа към облачна система директно към ИАОС. Във всеки от пунктовете е подобрена и достъпността за пробовземане.“, обясни Нели Бухалова, управител на сдружение Екстера, изпълнители на Дейност 3 по проекта.
На 1 септември ще бъде организирана закриваща конференция по проекта „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“, която ще се проведе в онлайн формат. На нея ще бъде представено изпълнението на всички дейности на проекта и постигнати резултати. Регистрация за онлайн събитието може да направите тук.