16 Декември 2020г.
Международният кларинетен конкурс Сава Димитров ще се проведе онлайн от 16 до 20 декември
Един от най-популярните и аткрактивни кларинетисти в света – Джулиан Блис, поздрави всички българи със специално изпълнение на фрагмент от “Ръченица” на Петко Стайнов. Във видео обръщение към родната публика, британският виртуоз, наричан “детето-чудо” и Уейн Руни на кларинетната музика, изразява възхищението си към нашите музикални традиции и споделя, че няма търпение да посети страната ни.
Джулиан Блис е част от “звездното жури”* на първото издание на Международния кларинетен конкурс Сава Димитров, който ще се проведе онлайн от 16 до 20 декември. В него ще се включат близо 100 изпълнители от десетки държави от цял свят, а общият награден фонд на събитието е 50 хил. лева под формата на парични и предметни награди. Организатори на конкурса са Фондация “Проф. Сава Димитров” и Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в партньорство с Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, Столичната община и Съюза на българските композитори.
“Горди сме, че въпреки всички предизвикателства и ограничения, които постави пред нас пандемията тази година, ще успеем да реализираме конкурса. Макар че ще се проведе онлайн, това си остава събитие от световен ранг, което предизвика сериозен интерес в международната музикална общност и уважение към България.”, обясни проф. д-р Сава Димитров, председател на Организационния комитет, Ректор на Националната музикална академия и внук на основателя на кларинетната школа у нас, чието име носи конкурсът. “Благодарни сме на всички партньори, които останаха с нас и не се отказаха от отговорността да представим страната ни достойно на световната музикална сцена.”, допълни проф. Димитров.
Онлайн изданието на конкурса ще се проведе в пет състезателни категории според възрастта, като участие ще вземат музиканти, родени след 1 януари 1994 година. Кулминацията на събитието ще бъде в събота и неделя, когато ще се решат победителите в двете най-оспорвани групи, а публиката ще може да чуе топ изпълненията им и да проследи награждаването. Достъпът до цялата конкурсна програма е свободен, като всеки желаещ може да проследи събитието на живо онлайн или впоследствие на запис.
*За журито:
Проф. Филип Купер - Първи кларинетист на оркестъра на Парижката национална опера от 1984 година насам, който се изявява и като солист в Берлинската филхармония, Миланската скала, Чешката филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Московския симфоничен оркестър, полския оркестър Sinfonia Varsovia, Orchestre de Paris, Orchestre National de France и др.
Джулиан Блис започва да свири кларинет по собствено желание на 4-годишна възраст. Само след две години вече има първата си изява в Бъкингамския дворец, а когато е на 12 години е поканен да свири отново там на концерта по случай юбилея на кралица Елизабет Втора. По същото време печели и голяма награда от Университета в Индиана, САЩ, което поставя началото и на кариера със стотици турнета и концерти в цял свят. Освен като солист на едни от най-добрите оркестри в света, сред които Филхармонията на BBC, Лондонската филхармония и Кралския филхармоничен оркестър на Великобритания, Блис е известен и със запомнящото се поведение на сцената и това, че обича да общува непринудено с публиката. Именно заради това го сравняват и със сънародника му - футболната звезда Уейн Руни.
Проф. Людмила Петеркова е претодавател в Пражката консерватория откакто е на 27 години и сред възпитаниците й са изпълнители от Италия, Франция, Полша, Корея, Япония, САЩ и Египет. Като солист и изпълнител свири с едни от най-престижните оркестри в Европа, а записите й имат над 2 млн. слушания в платформата Spotify.
Към тях ще се присъедини и българинът доц. д-р Вангел Тангъров, когото родната публика помни като първи кларинетист на Софийската Филхармония, а който в момента е преподавател по кларинет в Тексаския щатски университет и първи кларинетист на Операта в Остин, Mid-Texas Symphony и канадския Симфоничен оркестър Виктория. В състава на журито е и проф. Антонио Тинели – световноизвестен музикант с десетки международни награди, а понастоящем преподавател и координатор на школата по кларинет в Консерваторията „Н. Пичини” в Бари и артистичен директор на различни музикални събития. Сред членовете са и проф. Емил Вишинеску – преподавател в Националната музикална академия в Букурещ и първи кларинетист на George Enescu Philarmony, проф. Джуро Пете, който е водещ преподавател по кларинет в Сърбия, и Павлин Панайотов – възпитаник на българската школа с над 20 години международна музикална кариера, а в момента преподавател и създател на първия училищен кларинетен оркетър в Чехия. Тадей Кениг е професор по кларинет в Музикалната академия в Любляна (Словения) и гост-професор в Университета в Нови Сад, има проведени мастър класове в редица водещи университети, сред които Musikakademie der Stadt Basel, Conservatorio della Svizzera Italiana, UDK Berlin и др. Проф. Никола Сърдич е преподавател в Академията по изкуствата в Нови Сад и Академията по изкуствата в Баня Лука, а като солист и камерен музикант е свирил на големи сцени в бивша Югославия, Франция, Белгия, Германия, Великобритания, Чехия, Нидерландия, Русия, Румъния, Словакия и Унгария.
Още информация за конкурса можете да намерите на:
https://clarinetcompetition.savadimitrov.com/
Конкурсът се провежда с подкреката на А1, Buffet Crapmpon, Vadoren, Jaguar, Les Fleurs Boutique Hotel, СОТ 161, Playfield, Alliance Print и медийното партньорство на БНТ и БНР.