25 Август 2022г.
Имаше времена, когато само аристократите се хранеха от порцеланови чинии - днес е невъзможно да си представим къща, ресторанти, хотели и други заведения за хранене без тях. Дори всяко ястие има своя собствена чиния – било то пица, паста, супа или торта.
Видове чинии. Какъв материал да избера?
Преди да се появят кръгли порцеланови чинии в европейските дворове (през 16-ти век), както херцозите, така и гражданите се хранеха в калаени чинии или от дървени дъски.
В днешно време имаме голямо разнообразие на чинии. В допълнение към класическата кръгла форма, модерните квадратни, овални и правоъгълни форми, чиниите се различават и по своето предназначение. Нека да разберем коя форма на чиния е най-подходяща за съответното ястие и форма на сервиране:
Чинии за вечеря.
Най-често използваните чинии за хранене. Поднасят много основни ястия, разпознават се по плоската си форма и сравнително голям диаметър (от 24 до 29 см), идват с или без ръб.
Чинии за торта/закуска или десерт
Те често са еднакви и са много подобни по форма на чиния за вечеря. Само диаметърът е по-малък (около 20 см).
Чинията за супа има по-малък диаметър от чинията за вечеря. Има задълбочена форма, приблизителният диаметър е 18-24 см. Най-често има продукти с диаметър 20-22 см.
Сервирна (заместваща) чиния: поставя се не само за декорация, но и предпазва покривката от пръски храна. В диаметър той трябва да е по-голям от чинията, стояща върху него. Чинийка: стои под чаша за кафе или чай, има вдлъбнатина за подходяща чаша.
Чиния за макаронени изделия: като чинията за супа има вдлъбнатина, но винаги със стръмен ръб. Стръмният ръб на чинията ви позволява да увивате дълги тестени изделия с вилица. Има широка страна и кръгла форма.
Чиния за пица: много голяма в диаметър, плоска и без ръб. На него можете лесно да режете пица, без да се изплъзвате от чинията.
Чиния за хляб: Малка чиния за хляб, със или без ръб, е само за единични филийки хляб, така че има още по-малък диаметър от десертна чиния (около 17 см).
КАКЪВ МАТЕРИАЛ ДА ИЗБЕРЕМ?
Порцеланът се счита за класически вариант за чинии. Продуктите, изработени от този материал, са елегантни и могат да украсят всяка маса. Чиниите с млечен цвят изглеждат особено красиви. Цената на порцелановите чинии обаче е доста висока.
Фаянсът е много по-евтин от порцелана, но е по-крехък. Продуктите, изработени от този материал, изглеждат красиви, перфектно се перат, не абсорбират миризми.
Стъклото е универсален материал, подходящ за студена и топла храна. Дори при продължителен контакт с такива чинии храната няма да промени своя вкус или аромат. Стъклените изделия са евтини, издръжливи и се предлагат в различни дизайни. Някои видове стъкла дори могат да издържат на многократни падания на пода.
Дървото е екологичен вариант. Продуктите изглеждат оригинални, но изискват специални грижи. Също така дървото абсорбира миризми, не понася дълго накисване във вода.
ОСНОВНИ ПРАВИЛА ЗА СЕРВИРАНЕ
Чиниите за сервиране (заместители) винаги се показват първи. Изваждат се преди сервиране на сладките. Обичайно е да поставите салфетка между сервиращата и основната чиния. Така че горната чиния няма да се плъзга, да звъни при сервиране или почистване. От лявата страна на госта се поставят купи за салата, купи за хайвер, чинии за пай и десерт. Чиниите трябва да се поставят на разстояние 2 см от ръба на плота. Препоръчва се да се спазва еднакво разстояние между сервиращите елементи. Обичайно е в центъра да се поставят големи ястия със закуски за всички. Същото правило важи и за солници, пиперници и сосове. Ако масата е дълга, тогава устройствата с подправки трябва да бъдат поставени от двете страни. Отляво на госта се поставят вилици, отдясно се поставят лъжици, ножове, чаши, чаши, чаши. Ако масата е малка, не е необходимо да изваждате всички прибори - достатъчно е да ги сервирате заедно със следващото лакомство. Съдовете се подменят при всяка смяна на порциите, така че гостите да не се хранят от неподходящи или мръсни чинии.