27 Юни 2022г.
Откриване: 27.06.2022 г. (понеделник), 18:30
Кога: 27.06 – 07.07.2022 г.
Къде: Гьоте-Институт България
На 27 юни 2022 г. (понеделник) от 18:30 в Гьоте-Институт България ще бъде открита груповата изложба “Магията Цианотипия”. Заедно с фотографите Иван Дончев, Боряна Пандова и Михаил Новаков, екипът на Sito Studio и Фондация Рийчаут осъществиха серия от творчески работилници с техниката цианотипия. Резултатът от тази интересна колаборация е изложба от фотографии, фотографски зинове и портрети на група деца бежанци и мигранти от Иран, Ирак, Мароко, Сирия, Русия, Украйна.
Работилниците се състояха в периода ноември 2021 – юни 2022 г. и запознаха младите творци с фотографията като изкуство, потопиха ги в тази визуална магия и очарованието на експеримента. Като продължение на фотографските работилници, децата получиха черно-бели фотоапарати за еднократна употреба, с които да заснемат своето ежедневие, тук и сега. Тяхната история ще бъде разказана в колекция от мини-книжки, фотографии и портрети, изработени като тонирани цианотипии.
*********
“Какво правите, когато срещнете някой от другаде? Вълнувате ли се?
Любопитствате ли за света му? За вкуса му?
Опитвате ли се да произнесете взаимнотрудно имената си?
Впечатляват ли ви чудните звуци, с които се назовават познати думи:
хляб, небе, стол, дъжд, чуваш ли ме, песен, море (за море винаги питам).
…
Или пък го отхвърляте, защото е друг и чужд?
Снимането е особено чудо.
Разголва и приближава. Означава.
Децата снимаха себе си и дните си, изработиха мини зинове и цианотипии, които пресъздават тях самите и дните им.
Например има снимка на:
- шкаф с дрехи;
- купчинка мигащи лампички върху маса;
- лампа над зъболекарски стол;
- свещи в християнска църква и лампи в джамия;
- морски залез;
- сгради, празни улици и автомобили.
Пътешествието си заслужава, защото пътят е не само смяна на пейзажа.”
Боряна Пандова, фотограф
Повечето бежанци и мигранти изпитват затруднения с интегрирането си в обществото. Почти никой не мисли за тях, тъй като идват от непознати за нас земи. Последните месеци наблюдаваме още по-силно разделение на обществото – от една страна, виждаме широка гражданска подкрепа към новодошлите бежанци, а от друга страна, предразсъдъците, че те вземат работата на местните, както и че искат само да получават помощи, са част от ежедневието ни.
Истината е, че освен украински бежанци, в страната ни има много такива от по-далечни страни, които остават невидими, а имат същите нужди, заслужават същата подкрепа, образование и прием в обществото. Благодарение на фотоапаратите, с които децата снимаха, ние можем да се докоснем до техния живот, да видим ежедневието им и света през техните очи. Снимките и портретите на децата са представени чрез зин-книжка и тонирани цианотипии.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”.
Присъединете се към официалното събитие и следете всички подробности:
www.facebook.com/events/339333691685717
За студиото
Споделено студио, посветено на обучение, популяризиране и вдъхновяване на любители и артисти в различни артистични печатни технологии като ситопечат, цианотипия, линогравюра. Неговата мисия е да запознаем артистите и публиката с различните техники, да им помогнем да навлязат в тях и да ги подкрепим в творческите им амбиции.
За Фондация Рийчаут
Организацията е създадена, за да подкрепя деца в риск с оглед подсигуряване на тяхното благополучие, пълноценна интеграция в обществото и развитие на индивидуалните им способности. Фондация Рийчаут развива и осъществява програма за извънучилищна образователна подкрепа на деца бежанци и мигранти.
За водещите на работилниците
Иван Дончев, водещ работилници и портрети
Иван Дончев е фотограф на свободна практика с интерес към театралната и сценична фотография. Изучавал фотография в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в периода 2003 – 2007 г. През последните 15 години е заснел и документирал над 200 театрални постановки. Участва в редица социално ангажирани проекти на Театър „Цвете“, сдружение „Биведа“, фондация „Ден Гри“. Партнира на екологичните организации „За Земята“ и „Грийнпийс“ България, като документира техните дейности и акции по опазване на околната среда.
Боряна Пандова, водещ работилници и портрети
Визуален артист, който живее и работи в София. Образованието ѝ минава през театъра, срещата с който я довежда до нейната категорична любов към фотографията и видеото. Във визуалния почерк на творбите си запазва усещането за игра и преживяване на живо, характерни за сценичните изкуства. В последните години фокус на визуалните ѝ изследванията стават „Обектите на невниманието“.
Михаил Новаков, водещ работилници и селектор на снимки за зинове
Фотографиите на Михаил Новаков се базират върху една богато развита традиция на цветното, почти кичово документално наблюдение на ежедневния битов нонсенс, започната от Мартин Пар още през 1980-те. Това, което отличава изображенията, е искреното любопитство към света наоколо, леката ирония към средата и към самия себе си и усетът за красотата на абсурда.
Надежда Георгиева
Aктивен ситопечатар и водещ на работилници, обучил над 300 участници в Sito Studio досега и провел редица демонстрации по ситопечат пред аудитория от всички възрасти. Притежава богат опит в организиране на събития и водене на групи от хора. Илюстратор и графичен дизайнер на свободна практика.
Яни Розалинов
Водещ на работилници по цианотипия в Сито Студио и редица други арт пространства, любител фотограф и вещ изследовател на алтернативни фотографски процеси.