03 Ноември 2022г.
Коледа е най-вълшебният, светъл и жизнеутвърждаващ празник. На голяма семейна маса ще се съберат всички поколения, а под елхата ще се появят купища подаръци в ярки опаковки. Но чудили ли сте се как е започнала традицията да се подаряват подаръци на Коледа? И като цяло, кой измисли този приятен ритуал - да давате и получавате подаръци? Как се появиха коледните подаръци? Дори примитивният човек с неговия примитивен начин на живот е разбрал, че разположението на жената може да бъде получено чрез подаръци. Взех мамут, поставих луксозна мечешка кожа в краката й - и тя е готова да премине през живота с вас. А боговете покровители са по-благосклонни, ако редовно ги умилостивявате. Така че можем уверено да кажем, че традицията да даваме подаръци дойде при нас от каменната ера.
По-късно простосмъртните правели подаръци и предложения на своите лидери/крале/покровители, желаейки да умилостивят господаря и да си осигурят удобно място под слънцето. И едва с течение на времето подаръкът се превърна в приятен знак за внимание и човечеството започна да измисля всякакви причини, за да се хареса един на друг.
Традицията да даваме Коледни подаръци също дойде при нас от сивите времена. Когато над Витлеем изгряла звезда, възвестявайки раждането на малкия Исус, влъхвите побързали при Божия син с дарове. Мъдреците носеха със себе си злато, което е обичайно да се дава на царя и владетеля, тамян, който се представя на Бога, и благоуханна смирна, която смъртните обичат толкова много. Според легендата това е началото на една велика традиция да се подаряват подаръци на коледните хора на истински скъпи и значими.
Новогодишните подаръци: откъде са корените?
Що се отнася до подаръците за Нова година, човечеството все още не може да реши кой е първият, който е измислил такъв приятен ритуал. Но едно е ясно и тази традиция дойде при нас от древни цивилизации. По време на зимното слънцестоене в древен Египет са се разменяли подаръци. В Рим по същото време се празнувал Сатурлин - празникът на края на жътвата. Римляните ходели две седмици, също като нас, по време на новогодишните празници. Във Вавилон по това време бог Тамуз бил почитан и подаръците били поставяни под високи дървета. Преди подаръците да мигрират под коледната елха, е минало много време. Въвеждането на нов календар от Цезар и приемането на християнството стават отправни точки в тази посока. Езическите традиции са здраво преплетени с християнските, а в календара се появи дата, която бележи началото на коледния сезон. Оттогава ярки кутии и шумолящи опаковки с подаръци са струпани под коледната елха във всяка къща в очакване на онези, на които трябва да донесат радост.
Опаковането на подарък е начин да увеличите радостта
Говорейки за опаковане на подаръци. Много нации все още спорят кой е първият, който е измислил идеята да скрие подаръци под слой шумоляща хартия и ярка сърма, увеличавайки радостта и удължавайки удоволствието. Говори се, че идеята за опаковане на подаръци в елегантни малки кутии принадлежи на италианци. Но французите не остават по-назад в изобретателността. Още през 16 век те излязоха с бонбониери - сладки торбички със сладкиши. И датчаните вярват, че процесът на разопаковане на подаръци е по-приятен от самия подарък. Именно те са изобретили толкова популярния днес финт: опаковане на подарък в много слоеве хартия. Освен това всеки нов слой опаковка съдържаше името на получателя. И всеки път беше нов. Така едва накрая се оказа към кого от гостите е адресиран този подарък. Кога новогодишните и коледните подаръци започнаха да се опаковат в България, не е известно точно. Но през 19 век тази традиция определено вече съществува.
Коледни традиции от различни страни
Поднасяйки подаръци един на друг всяка година за Коледа и Нова година, всеки народ е измислил свои собствени традиции. Някои от тях може да ни се сторят смешни, а някои биха могли да бъдат осиновени. Белгийците например подхождат много сериозно към избора на подарък. И не забравяйте да го придружите с пощенска картичка, в която обяснява защо сте получили точно този подарък. В Гренландия е обичайно да си подарявате ледени скулптури на моржове, полярни мечки и други полярни обитатели на празниците. Те са изложени на входната врата, а суровият климат гарантира тяхната безопасност за дълго време. Американците са много практични в избора на подарък: дават подаръци заедно с чекове. Следователно те могат да бъдат заменени в магазина или дори върнати. И през повечето време точно това се случва. В популярните магазини в началото на януари се извиват опашки от желаещи да върнат коледния си подарък. В Гренландия изобщо не са мъдри, но вместо подаръци дават пари. В същото време е обичайно да се дава плик на всеки, който е предоставил някакви услуги на семейството през годината: пощальонът, млекарят и др.