19 Август 2019г.
За щастливия семеен живот от значение са качеството на самия живот и здравето на всеки един член на фамилията. Как да балансирате между службата и личния живот, ще ви покажем в няколко полезни съвета за здраве и благополучие:
1. Балансиране на работата и домашния живот
Балансирането между работа и личен живот не е лесна задача, но определено си струва да се опитаме да го постигнем, за да се чувстваме успели, щастливи и пълноценни. Откриването на баланса между работа и дом, може да повиши самочувствието на човек и да го лиши от притесненията, че пренебрегва отговорностите си, в която и да е от двете области. А пък това дава чувство за контрол над живота.
2. Грижете се един за друг
Родителите често прекарват цялото си време в грижи за останалите членове на семейството и забравят за себе си. Ако не се грижите за себе си обаче, в крайна сметка ще се почувствате нещастни и неудовлетворени, и няма да можете да дадете на децата си подкрепата, от която се нуждаят. Признайте пред себе си, че имате собствени чувства и нужди. Не е егоистично да го направите и не е нужно да е скъпо, но отделете време да опитате всичко, което искате, дори и то да отнема едва 10 минути дневно.
3. Дисциплина
Вместо да мислите за дисциплината, като за наказание, трябва да се научите да я използвате като начин да научите децата си на отговорност и да им покажете как да удовлетворяват нуждите си, без да нараняват или обиждат никого. Въпреки че може да сте ядосани, запазете спокойствие и научете детето как да се справи по различен начин – по-положителен и по-конструктивен.
4. Задавайте ясни граници
Често използваме граници, за да предпазим децата от вреда или опасност, но е важно да се опитваме да им обясним защо има такива граници, вместо само да непрекъснато да раздаваме заповеди. Например, ако дръпнете децата си от открит огън, обяснете им, че ще се опарят. Те не са склонни да следват инструкции, ако получават само заповеди. Обяснете защо тези инструкции са важни, за да може малчуганът да разбере и да започне да ви сътрудничи.
5. Комуникация
Комуникацията е важна – както в добри, така и в лоши времена. На децата често им е трудно да предадат чувствата си с думи и само знанието, че родителите им ги изслушват, може да се окаже достатъчно. Говорете им за себе си, не само за проблемите и грижите, но и за ежедневието си. Ако се чувстват включени в него е много по-вероятно да видят ползата те да включат и вас в своето и да ви разкажат какво се случва в училище, с приятелите, хобито и дори да споделят някои свои тайни.
6. Съвместни решения
Опитайте се да организирате известно време, прекарано заедно като семейство поне няколко пъти седмично – може би няколко вечери, когато можете да седнете всички заедно на масата. Това ще ви даде шанс да се сплотите и да говорите за важните проблеми, както и за някои забавни теми. Помолете децата си да ви помогнат в домакинството, или да изпълнят някои задачи. Те може би ще протестират, но ще се чувстват включени в живота ви, а не само като наблюдатели. Когато вземате важни решения, касаещи цялото семейство, като например кога и къде ще почивате през лятото, потърсете мнението и на децата.
7. Давайте утеха
Важно е семейството да бъде сплотено, както в тежките моменти, така и в хубавите. Ако има семейна трагедия или някой от членовете има проблем, тази сплотеност може да ви помогне. Вашите деца ще се нуждаят от помощта ви в този момент е важно да да общувате с тях. Те ще се нуждаят от успокоение и обяснение и ще реагират различно, в зависимост от възрастта си. Разговорът с някой безпристрастен, също може да бъде от полза.
8. Гъвкавост
При по-големите деца е нормално те да тестват границите ви, за да видят от кои могат да се измъкнат. Може да ви се наложи да адаптирате някои ограничения, докато децата ви порастват и се превръщат в тийнейджъри, като можете да включите самите тях в определянето на нови граници. Твърде многото ограничения се поддържат трудно, така че е най-добре да изберете тези, които са наистина важни за вас, като например безопасността на децата и да ги отсеете от другите, за които не си струва да водите битки. С по-малко ограничения децата ви ще оценят свободата си и, че това което правите е наистина важно. Проявявайте гъвкавост и бъдете до децата си, когато те търсят вашата подкрепа.
9. Прекарвайте време с партньора си
Когато вече имате деца, може да се окаже трудно да намерите време за вас и партньора ви, но е важно да го направите един за друг, защото в крайна сметка децата се учат за отношенията между хората от своите родители. Уверете се, че общувате често за ежедневни въпроси, както и за нещата, за които обичате да говорите. Опитайте се да организирате време, което да прекарате един с друг, независимо дали ще излезете да хапнете навън или просто ще погледате телевизия заедно.
10. Добре прекарано време с цялото семейство
Повече от всичко децата ви искат да прекарват време с вас. Може да бъде много забавно, ако отделите време за импровизирана игра или непредвидено пътуване, дори и до близкия парк, както и да направите нещо заедно, което и вие и децата ви ще си спомняте с любов след време. Добре е да има рутина, но светът няма да се срине, ако я прекъснете спонтанно за забавления и игри. За натоварените семейства може да е полезно и да планират по няколко часа за всеки, които да прекарат заедно, дори и под формата на мързелив следобед у дома и четене на книги.
Можете да научите още много относно постигането на благополучие за цялото семейство от книгите за дома: здраве, семейство и благополучие. А четенето на полезна и интересна книга може да е едно от хобитата, за които да отделяте специално време за себе си.