07 Юли 2022г.
Още един работен ден приключи.
Уморен? Разбира се: работа, транспорт, пазаруване, чанти, пак транспорт, танци край печката, после накрая вечеря и - ето я и заслужена вечерна почивка. Най-накрая можете да издишате, да се отпуснете, да разговаряте с любимите хора, да правите това, което обичате.
Да, спри! Още мръсни чинии! Е, не, мислиш, че това е достатъчно за днес. Но след това същият този съд започва тихичко да мърмори: Ако не ме измиете сега, утре сутринта ще ви разваля настроението. Идваш в кухнята за чаша ароматно кафе, а аз съм мръсен, седя в мивката и те гледам укорително. Как ви харесва тази гледна точка?
Учените са изчислили, че средно миенето на чинии в едно семейство отнема поне час седмично. Това са цели 52 часа годишно, а това са - за минута - 6,5 пълни осемчасови работни дни, отбелязваме, неплатени! за съжаление! Но тъй като няма как да се измъкнете от него (освен ако нямате съдомиялна машина), трябва да намерите начини да превърнете този процес от о-така-не-искам-но-имам нужда в нужда-и-искам. Днес сме избрали за вас най-добрите лайфхакове от различни нетизени, с които миенето на чинии не им изглежда толкова досадно и досадно. И така, нашите топ десет:
1. Хибридни зони
Това са зони за съдове, които използвате ежедневно, съчетаващи няколко функции. Например сушилня, която поставяте на плота или няколко силиконови подложки за сушене на съдове. Но вие не премахвате съдовете от тях. Това е като място за съхранение. Например, можете да създадете нещо като "кът за кафе" - място, където да изсъхнат и в същото време да съхранявате любимите си красиви чаши за кафе. Тоест слагайки съдовете да съхнат, вие вече сте ги прибрали! Без бъркотия!
2. Възможност за чат
Мийте чиниите заедно! С деца, с любими хора, с приятели. Вие миете, а вашите събеседници бършат. Първо, не е нужно да поставяте съдовете в сушилнята, затрупвайки плота и след това да ги размествате. Но най-важното е, че получавате ценно време за общуване с близки и дори за игра с деца. Например, всяка избърсана чиния може да добави суперсили и те също могат да бъдат добавени към чаши, извадени от чинийки и умножени по купи - какво не е забавна математика?
3. Ръкавици плюс гореща вода
Ръкавици - спасението на маникюра, деликатната кожа на ръцете и възможността да се използва по-гореща вода, която се измива по-добре и по-бързо. Освен това, носенето на гумени ръкавици е по-малко вероятно да се подхлъзнете и да счупите приборите.
4. Сортирайте
Преди да измиете, сортирайте съдовете в кунята по категории: чинии и купи, кухненски прибори, чаши, контейнери, тенджери и тигани. Сега приготвяме разтвор за измиване, слагаме ръкавици (вижте предишния лайфхак) и в този разтвор моята първа категория, започвайки с най-чистия. След като измиете всяка категория, изплакнете я и преминете към следващата, завършвайки с най-мръсната. Като резултат: спестяване на време, пестене на препарат и усещане за последователност в работата вместо рутина.
5. Не отлагайте
Точно обратното на предишния съвет, можете да не събирате съдовете цял ден, а да ги измиете веднага, по време на готвене – например докато се задушава лукът или се отцежда водата от зеленчуците. Това е особено удобно, ако имате двойна мивка - накиснете в едната, изплакнете във втората.
5. Деглазиране или „остатъците са сладки“
Остатъците от храна, полепнали по тигани и тенджери, ще се изстържат много трудно, но можете да го направите много по - лесно. Просто налейте вода в тигана, кипнете на слаб огън и веднага лесно изстържете ненужните остатъци. Ще бъде сто пъти по-лесно, отколкото ако тиганът изстине с остатъците от вашата вечеря, плътно впити в него.