06 Юли 2022г.
Целта на събитието беше да покаже какви решения могат да предоставят новите технологии и инструменти за проверка на факти. Акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект и използването на големи данни в откриването на невярна информация.
Конференцията беше открита от Божидар Божанов, Министър на електронното управление на Република България (в оставка). Той изтъкна, че мащабите на проблема с дезинформацията, особено във Фейсбук, към момента са неясни.
„Дезинформацията не е нов проблем. Сега обаче има технологичен слой, чрез който тя се разпространява и съответно механизмът на разпространение трябва да намери технологично решение“, каза Божидар Божанов.
Събитието бе разделено на две сесии - технологична и практическа. Технологичната сесия представи решения, предложени от ИТ компании, за откриване на дезинформация. Практическата сесия беше фокусирана върху предизвикателствата пред информационните специалисти при проверката на фактите.
Доц. Милена Добрева, изследовател в GATE, беше модератор на сесията за ролята на технологиите в борбата с дезинформацията и пропагандата. В нея Дени Тисо, главен редактор на Medialab, Агенция Франс Прес (АФП), представи
инструментариума, използван от Агенцията за анализ на текстова и визуална информация в социалните мрежи. Андрей Тагарев, Data Scientist в Ontotext, разказа за работата на компанията в борбата срещу дезинформацията.
Васил Шивачев, оперативен директор в Identrics, сподели опита на компанията в изграждането на инфраструктура, която да наблюдава източниците на информация – социални и други медии. В момента се наблюдават над 100 000 източника на информация. Експерти на фирмата са установили рязка ескалация на езика на омразата в коментарите под статии, форуми и блогове в медийни и социални платформи. Постигнали са 80% успеваемост да разпознават реч на
омразата по стила на написаното съдържание. Създадени са средства за разпознаване на езика на омразата в коментари на български език. Други подходи за откриване на дезинформация са клъстера от медии, които повтарятедна информация, както и анализа на източника на информация. „Комбинацията от тези инструменти може да помага на хората да взимат правилни решения“, каза г-н Шивачев.
Никола Тулечки, Data Scientist към FactCheck.bg/Dataforgood.bg представи опита за картографиране на българското медийно пространство чрез Фейсбук.
Практическата сесия „Предизвикателства пред информационните специалисти при проверка на фактологията на данните“ беше модерирана от журналиста Миролюба Бенатова. В нея Ралица Ковачева, главен редактор във FactCheck.bg,
ясно дефинира ролята на технологиите и на човешкия фактор за откриване на дезинформация. Според нея „технологиите могат да ни алармират за нещо съмнително, а проверката трябва да се прави само от хора“. Тодор Галев, директор по научна дейност в "Центъра за изследване на демокрацията" изтъкна, че едно от големите предизвикателства е откриването на т.нар. дезинформационни наративи. Той изтъкна, че в борбата с дезинформацията ключови са данните и основната цел е „да работим с институциите, за да излезем от нашия балон“. Доц. Милена Добрева, изследовател в Институт GATE, разказа за Европейската обсерватория за дигитални медии (ЕДМО) като част от усилията на Европейския съюз за борба с дезинформацията. Росен Босев, Fact Checker в Агенция Франс Прес, сподели какво правят проверителите на факти в АФП. Според него един от съществените проблеми с дезинформацията в България е представянето й като гледна точка, като мнение.
Над 80 души взеха участие във форума.
„За нас, в Identrics, темата за откриване на фалшви новини и език на омразата с помощта на технологиите е наистина актуална. Разработваме модели в това направление и помагаме на български компании да се справят с предизвикателствата, пред които са изправени с нарастващото съдържание с език на омразата. Радваме се, че се включихме като съорганизатори на тази конференция, като по този начин успяхме да обсъдим темата, свързана с
дезинформацията с колеги от различни организации, както и да сложим началото на ефективно сътрудничество с Ontotext и Институт GATE“, заяви Васил Шивачев, оперативен директор в Identrics.
За да продължат дискусията в онлайн среда, организаторите канят всички заинтересовани да се присъединят към специално създаден канал на адрес:
https://tech-against-disinfo.slack.com/