15 Май 2022г.
Лаймската болест се причинява от бактерията Borrelia burgdorferi от семейство Spirochetaceae. Предава се при ухапване от кърлежи-преносители от род Ixodes. Заболяването се среща в целия свят, но предимно в области, в които кърлежите съжителстват с инфектирани животни и хора.
Лаймската болест се диагностицира често у нас през летните месеци. Болестта се пренася върху човека чрез слюнката на кърлежа при ухапване. До заболяване обаче водят само 1-2 % от ухапванията. Рискът от инфектиране е по-висок при задържане на инфектирания кърлеж прикачен към гостоприемника поне 24 часа. Около 30 % от болните от Лаймска болест нямат спомен за ухапване от кърлеж.
Симптомите на Лаймска болест са много разнообразни. Засягат се главно кожата, нервната система, сърцето и ставите.
След дни до седмици в мястото на ухапването при 80 % от инфектираните пациенти се развива обрив – зачервена област, в центъра, на която има възелче. Обривът може да се разшири в диаметър значително. Изчезва спонтанно след 2 до 4 седмици.
Няколко седмици или месеци след ухапването започва вторият стадий на болестта, през който се увреждат нервната система и сърцето. Засяга се както централната, така и периферната нервна система. Болните може да имат парализа на лицевия нерв, менингит, радикулит, полиневропатии.
От страна на сърцето може да се наблюдава миокардит с ритъмни и проводни нарушения.
Месеци до няколко години след заразяването започва третият стадий на Лаймска болест. Характерно е засягането на големите стави (лайм-артрит), изтъняване на кожата на крайниците, увреждане на нервната ситема – периферна невропатия, Лаймска енцефалопатия.
За доказване на Лаймската болест основно значение имат серологичните и имунологични изследвания. Като първоначален тест се използва индиректна имунофлуоресценция или ELISA. При положителен резултат се прилага Western blot. Ако и той е положителен се започва лечение с антибиотици.