19 Януари 2023г.
Думата "психрометър" е непозната за повечето хора. Това е познато на тези, които разбират от този тип технологии. Има куп различни инструменти, които измерват относителната влажност в атмосферата. Относителната влажност се отнася до броя на водните пари в атмосферата. Има нещо, което обърква много хора по отношение на психрометъра и хигрометъра. „Какво е психрометър“ е първият въпрос, който идва на ум, когато някой чуе за психрометър.
Какво е психрометър?
Психрометърът е вид хигрометър, който измерва относителната влажност на въздуха в атмосферата. Той е различен по форма от хигрометъра. По същия начин той се състои от два термометъра: сух и мокър термометър. Термометърът със суха крушка използва своята сухота и експозиция за измерване на температурата. Докато мокрият термометър измерва температурата, когато крушката е потопена във водата. И двата термометъра са жизненоважни за измерване на относителната влажност. Две крушки на двата термометъра са свързани помежду си. Въпреки това трябва да се вземат предпазни мерки при изчисляване на относителната влажност. Важно е да се отбележи, че психрометрите се основават на традиционен метод.
Цифровите психрометри обаче вече се предлагат на пазара. Цифровите психрометри са по-точни. Те обаче работят със захранването. В тази статия ще говорим за традиционния метод на измерване. Можете също да проверите каква е влажността днес.
Как да измерим влажността с психрометър?
Слинг психрометърът се състои от две термометри. Традиционни психрометри, известни също като слинг психрометри. Психрометърът работи на базата на процеса на изпаряване и охлаждане. След изваждане на мокрия термометър от водата, той започва да се охлажда и водата започва да се изпарява. Следователно охлаждането на крушката оценява количеството вода, което се изпарява. В повечето случаи мокрият термометър почти не променя температурата си. Малкото изпарение на водата ни дава оценката. Изпарението става по-бързо, ако въздухът е сух. В резултат температурата на мокрия термометър спада значително.
Максималното време за хидрометъра в стаята е приблизително една минута. След този интервал трябва да се отбележи температурата на периода и за двете крушки. Записва се разликата между температурата на двете крушки. Да предположим, че температурата на сухия термометър е = 38°C, а на мокрия термометър = 28°C. Начертава се графика, където оста y показва температурата по сухия термометър, а оста x показва разликата между двете температури. Точката, където двете оси се срещат една с друга, дава относителната влажност. Тъй като този процес е сложен, той изисква практика. Следователно човек трябва да има достатъчно опит, за да изчисли относителната влажност. Добра практика е да измервате показанията два пъти. По този начин няма да има объркване в показанията.