17 Август 2022г.
Не позволявайте на диабета да попречи на следващото ви вълнуващо приключение.
Пътешествията винаги са много вълнуващи и очаквани, но са свързани и с доста организация, особено при хората с диабет, който е необходимо да бъде контролиран. Нередовните графици на хранене, дългите часове ходене, изследването на нови места, яденето на странни храни и пътуването в различни часови зони могат да попречат на контрола на диабета. Следователно е от съществено значение да планирате добре пътуването си, така че да му се насладите, да намалите безпокойството, докато сте на път и след като пристигнете на вашата дестинация.
За да ви помогнем да извлечете максимума от пътуването, ако имате диабет, ние събрахме списък с полезни съвети от четири дами, борещи се с диабет, които се възползват от помощта на технологията Dexcom ONE CGM, те са част от международната общност DexCom Warriors.
Преди да заминете на почивка, Доротея Николова, преминала El Camino de Santiago, препоръчва: „Проверете местата, от където ще преминете. Направете справка за средните температури, влажността на въздуха, която може да очаквате. Заредете се с резервен инсулин. Ако ви се налага смяна на ампула или сет по време на пътуването, освен смяната вземете още поне по една спринцовка, ампула или сет. Огледайте – в случай на пешеходни турове, планински разходки и др. – на какво разстояние сте от най-близките населени места. Извадете си в контактите спешния номер за съответната държава, проверете какви езици се говорят и на кой от тях можете да се разберете най-добре в случай на нужда. Направете си застраховка не с най-евтиния пакет и със застраховател, за когото знаете, че ако се наложи да ви намери лекар в затънтено испанско село в 7 часа сутринта в неделя, ще го направи (лично изпитано, а особеното е, че в Испания в неделя почти всичко е затворено, ама почти всичко). Дръжте инсулина в най-тъмната част на багажа – ако сте с раница – в най-долната част, която е най-близко до гърба. Не дръжте всичките си запаси от инсулин на едно място. Без значение от превозното средство, поне едната доза резерви дръжте в ръчния багаж или чанта. Проверете с какво в случай на нужда може да заместите бързата захар там, където отивате – в Магреба има основно фурми, вършат работа. При пътуване със самолет проверете дали на летищата няма да ви искат документ за инсулина – не навсякъде това се изисква, но понякога се случва. И не на последно място – пийте много вода, ама много, особено ако имате диабет, особено в жегите – буквално спасява живота. В зависимост от държавата, терена и пр. при всяко пътуване добавям към водата разтворим магнезий и витамин С, а при планински преходи слагам и прополис.“
Елица Сиракова, която се грижи за своя син Богомил, диагностициран с диабет, допълва: „При пътуване си подгответе достатъчно суха храна, вода и бързи въглехидрати под формата на глюкозни таблетки или газирана напитка със захар, за да сте спокойни дори при задръствания, които траят с часове. Носете инсулина и лекарствата в чанта с охладители, които не са замразени, а охладени в хладилник. Ако ползвате охладители, извадени от фризер, направете така, че кутията/чантата с инсулина да няма контакт с охладителите. Ако това се случи, има опасност инсулинът да замръзне и да стане неефективен. Останалите нелекарствени консумативи като сензори, трансмитери и канюли, резервоари и резервни батерии за инсулиновата помпа съхранявайте по обичайния начин – на стайна температурата. Нищо няма да им стане за няколко часа и на по-висока температурата. Ако пътувате със самолет, всичко това е желателно да бъде в ръчния ви багаж. За да не се окажете с изгубен куфар и без никакви резерви.“
Габриела Грозева, която е кулинарът сред DexCom Warriors, напомня: „Внимавайте с какво се храните и кога! Със сигурност опитването на различни храни е едно от най-приятните преживявания, когато пътуваме, но непознатите храни могат да направят кръвната ни захар неконтролируема и да развалят настроението ни. Така че винаги питайте какъв е съставът на ястията, за които не сте сигурни, поискайте да пробвате или четете детайлно съдържанието на продуктите, които купувате, за да вземете информирано решение от колко инсулин имате нужда спрямо количеството въглехидрати. В заведенията не се срамувайте да питате за по-здравословни опции, замяна на продукти и ястия без захар. Ще останете изненадани колко услужливи могат да се окажат хората, когато им обясните за състоянието си. Можете да намерите възможности за здравословно хранене навсякъде – от летището до ресторанти и кафенета. Правете предварително проучване в интернет за места за хранене: повечето имат менютата, качени онлайн, и това ще ви помогне да набележите кои от тези заведения искате да посетите. И естествено (особено ако ви очаква дълго ходене, катерене или друга физическа дейност) винаги носете в чантата или джоба си сладка храна, пакетчета захар, мед или натурално сокче, които да бъдат на удобно и лесно достъпно място в ситуация на хипогликемия, при която кръвната ви захар спада бързо и нямате много време за реакция. Разбира се, при пътуванията много помагат иновативните технологии за контрол на диабета като системите за непрекъснато наблюдение на глюкозата. Системите като DexCom One са изключително полезни по време на път, защото чрез апликациите си дават постоянна информация за нивата на глюкозата директно на телефона и човек лесно може да следи състоянието си.“
Екатерина Иванова, европейски и световен медалист по таекуондо и кикбокс, съветва: „Информирайте хората, с които пътувате, за вашето състояние и какво да направят в дадената ситуация, така че да могат да ви помогнат бързо и ефективно, ако получите рязко повишаване или понижаване на кръвната захар и загубите съзнание или контрол. Не забравяйте да запазите телефонен номер за спешни случаи и да добавите контакт на ваш близък, който е достатъчно компетентен за вашето състояние и какво трябва да се направи, в случай че изгубите съзнание или не сте в адекватно състояние, за да обясните каква помощ трябва да ви се окаже. Най-често това са близък приятел/ка, родител и т.н. в секцията „Контакт за спешни случаи“ на вашето мобилно устройство. Ако сте в безсъзнание или не можете да отговорите на въпросите им, парамедиците ще го намерят вместо вас.“
Диабетът може да направи пътуването и ежедневието малко по-трудни, но това не е причина да си останете вкъщи. При добра подготовка ще можете да се отпуснете и да се насладите на всички страхотни моменти от вашата ваканция. С навлизането на новите технологии хората с диабет под различни форми могат да се забавляват точно толкова, колкото и останалите, независимо дали ще изберат разходка по плажа, пътуване с раница из Европа или изследване на нов континент.