17 Май 2022г.
Голямата наука за елементарните частици – квантовата физика, и медицината търсят решения за нови методи за онкотерапия
В академична лекция на 16 май в Медицински университетПловдив квантовият физик проф. Леандър Литов представи Проекта SEEIIST.
Гост лекторът запозна академичната научна общност с реализацията и възможностите на мащабен високотехнологичен проект за изграждане на международна междуправителствена научна организация в района на Югоизточна Европа (South East European International Institute for Sustainable Technologies – SEEIIST). Изследователската инфраструктура ще включва мощен ускорител, който ще осигурява снопове от протони и леки йони за третиране на тумори и биомедицински изследвания. В центъра ще бъдат изградени три зали за облъчване на пациенти и две експериментални зали. В института ще се извършват клинични изпитания за разработване на нови методи и протоколи за третиране на тумори с протони и леки йони и методи за съвместно използване на радиотерапия (протони и йони) и имунотерапия и изследвания в областта на радиационната генетика. Предвиждат се и широк спектър от предклинични in-vitro и in-vivo изследвания в областта на радиобиологията. Планира се и широка програма от изследвания в областта на медицинската физика, свързани с формирането и контрола на снопове от ускорени частици, контрол и измерване на дозата, получена от пациентите, образната диагностика и биофизичното моделиране и планиране на облъчване на пациентите. Проектът е отворен за участие на заинтересовани научни колективи от България.
Лекцията бе отворена за студенти, докторанти, млади учени и преподаватели от медицинските и природонаучни специалности с интереси в областите: медицинска физика, биофизика, радиобиология, радиационна онкология (лъчелечение), медицинска онкология, детска онкология и други.
Посещението бе по инициатива на учени от МУ–Пловдив след участието им в научно-експертна дискусия за изграждане на Международния институт за устойчиви технологии – SEEIIST.
Проф. Леандър Литов е известен с изследванията си в областта на квантовата физика и физиката на елементарните частици. От 1992 г. работи на ускорителния комплекс в CERN и е ръководител на колектива от СУ "Св. Климент Охридски", който участва в опитите, провеждани на Големия адронен колайдер.