30 Ноември 2021г.
Група студенти по „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ и магистърска програма „Ядрена енергетика“ от Техническия университет (ТУ-София) спечелиха второто издание на онлайн състезанието ХАКАТОМ. В рамките на 24 часа те разработиха и показаха работещо мобилно приложение за популяризиране на ядрената енергетика.
Ядреният ХАКАТОМ търси връзката между атомната енергия и новите технологии. Тази година в надпреварата участваха общо пет отбора от студенти и ученици от София и Козлодуй. Събитието, което продължи два дни, започна с лекции на водещи учени от руски университети в областта на ядрената енергетика и физиката. В програмата бяха включени теми като “АЕЦ с малки и средни ядрени реактори и иновативните технологии в ядрената енергетика” с лектор Денис Доронков от Нижни-Новгородски държавен технически университет, „Безопасността на АЕЦ с ВВЕР“, представена от доц. Михаил Кузнецов и Андрей Семьонов от Томския политехнически университет и „Атомната енергетика като „зелен играч“ на енергийния пазар“ с лектор доцент Александър Нахабов от Националния изследователски ядрен институт МИФИ.
Вторият ден студентите трябваше да търсят решения на определени задачи, поставени от лекторите. Отговорите им бяха оценени от тричленно жури, в което участваха руските учени Александър Нахабов и Дмитрий Самохин и д-р Младен Митев, който е председател на Българското ядрено дружество.
На второ място в ХАКАТОМ се класира друг отбор на ТУ-София, които представи образователен сайт, посветен на видовете беземисионни енергетики, сред които и ядрената енергетика - http://www.nuclenergy.free.bg/.
Бронзовият медал отиде при студенти от Физическия факултет на Софийски университет „Свети Климент Охридски", като в отбора участваха и ученици от 11 клас на частното училище „Увекинд. Те представиха образователно приложение под формата на quiz.
Инициативата ХАКАТОМ, която е подкрепена от „Росатом“, е вдъхновена от иновациите в енергетиката и околната средата и връзката им с развитието на ядрените технологии.