11 Август 2022г.
Движението, също често наричано „калибър“, е механизмът, който задвижва стрелките на часовника. Също така стои зад всяка друга функция, за която се сетите, като таймер, аларма или календар. По същество това кара часовника да тиктака.
Някои марки имат свои собствени технологии за механизми и има стотици производители на механизми за часовници по света. И все пак, в крайна сметка, всичко се свежда само до три вида механизми за часовници: механични, автоматични и кварцови.
Всеки има свой индивидуален стил, както и собствен списък от положителни и отрицателни страни. В крайна сметка различните хора ще изберат различни механизми въз основа на собствените си предпочитания и нужди. Следователно е изключително важно да можете да ги различавате и да избирате по съответния начин. Намерете и трите типа механизми на часовника, обяснени по-долу.
Механичен часовников механизъм
Погледнато хронологично, механичният механизъм е първият, който вижда дневна светлина. Това е механизмът, с който работи първият часовник в света.
Има два вида механизми на механичния часовник: с ръчно навиване и автоматични (които ще обсъдим подробно по-късно).
Първият вид механични часовници, както подсказва името, трябва да се навиват ръчно от короната, за да работят. Часовниците с ръчно навиване се задвижват от така наречената „главна пружина“. След като пружината е навита, тя започва постепенно да се развива. В резултат на това той започва да задвижва всички зъбни колела, отговорни за движението на стрелките, както и други усложнения.
Справедливо е да споменем, че този тип механизми за часовници отнемат най-много време. За да може часовникът да показва точното време, ще трябва редовно да отделяте няколко минути, за да го навиете. Обикновено няколко завъртания на короната ще бъдат достатъчни, за да навиете напълно пружината и да съхраните енергията, необходима за работата на механизмите.
Резервът на мощност при ръчните механични часовници ще се различава в зависимост от марката на часовника и модела. Най-малкото трябва да е достатъчно, за да зареди часовника за 24 часа. В другия край на скалата има часовници с ръчно навиване, които ще работят цяла седмица.
Повечето хора, които притежават механични часовници, не се интересуват колко често трябва да ги навиват. Много от собствениците на часовници с ръчно навиване са колекционери. За тях целият процес на игра със сложния механизъм на такъв часовник е на първо място и това е причината да го купят.
Въпреки че типът механичен механизъм е най-старият, часовниците, които го използват, често са по-скъпи от кварцовите. Причината е проста: броят часове, които един часовникар трябва да посвети, за да създаде висококачествен марков часовник с ръчно навиване, е много по-голям.
Най-често материалът, от който са изработени частите на часовника, също е с по-високо качество. След като започнете да разглеждате часовници с ръчно навиване, ще забележите, че много от тях идват с красиво представени прозрачни задни капаци, през които можете да гледате и да се възхищавате на всички сложни движения.
Автоматично движение на часовника
Следващите на ред са автоматичните часовници. Някои ги смятат за надстройка на часовниците с ръчно навиване, но ние от онлайн магазин Chasovnici-bg.com сме почти сигурни, че много от ентусиастите на ретро стила ще се противопоставят на това.
Казано накратко, механизмът на автоматичния часовник функционира почти идентично с предшественика си. Единствената разлика е, че няма да се налага да го навивате толкова често - или изобщо няма да го навивате. Автоматичните часовници често се наричат самонавиващи се, защото се навиват сами, без да се налага да бърникате по коронката.
Тогава как се случва магията? За разлика от часовниците с ръчно навиване, часовниците с автоматичен механизъм включват ротор. Казано с възможно най-прости думи, роторът е допълнителна метална тежест, свързана с механизма на движението. Когато носите часовника, китката ви се движи, карайки ротора да се върти и прехвърля енергията, необходима за навиване на главната пружина.
Въпреки че нуждата от навиване на автоматичен часовник не е толкова честа, колкото ръчното навиване, все пак ще трябва да го правите от време на време. Веднага след като свалите часовника от китката си, той бавно ще започне да се развива. След кратък период от време точността ще падне, докато при продължително прекъсване на носенето ще спре напълно. Не се притеснявайте, процесът на навиване е също толкова плавен, колкото и при предишния тип движение.
Ако имате повече от един автоматичен часовник и не искате да го навивате всеки път, когато го слагате, тогава помислете за закупуване на кутия за навиване на часовници. Това е страхотно устройство, което имитира движението на ръката, като поддържа часовника ви да работи през цялото време.
Когато погледнете дизайна на автоматичните часовници, много от тях са също толкова елегантни и сложни, колкото тези, които се нуждаят от ръчно навиване. По-често те също ще ви струват повече от стандартен кварцов часовник. Всъщност, когато погледнете луксозните марки като Rolex, Omega или Tag Hauer, повечето от тези часовници са „автоматични“. Ако това изисква твърде много от бюджета ви, тогава помислете за по-евтини автоматични марки като Bulova или Tissot.
Механизъм за кварцов часовник
Най-новият тип механизъм от всички. Представянето на първия кварцов часовник от японския конгломерат Seiko предизвика така наречената кварцова криза. Наричан още Кварцовата революция, това е период на сътресения за повечето часовникарски марки, причинени от пристигането на първите кварцови часовници.
По това време навлизането на новите технологии значително намалява нуждата от механични и автоматични часовници. Към днешна дата моделите с кварцов механизъм са все още най-продаваните от трите. През последното десетилетие обаче все повече хора изглежда оценяват по-сложните механизми на оригиналните механични часовници.
Тъй като предишните видове механизми са разчитали на механично движение, не е трудно да се досетите, че кварцовите часовници се захранват от батерии. Мощността в кварцовите часовници се създава от батерия, която изпраща електрически поток през кварцов кристал. В резултат на това кристалът е в състояние да създава вибрации, които на свой ред поддържат движението.
Тъй като работят на батерии, кварцовите часовници изискват почти нулева поддръжка през годините. В същото време те са и много по-точни, тъй като не разчитат на никаква външна сила за движението. Всъщност някои от по-премиум моделите могат да се похвалят с точност от само няколко секунди годишно.
Някои кварцови часовници не се нуждаят от батерии. Много водещи марки в часовникарската индустрия, като Citizen или Casio, са разработили линии соларни часовници, захранвани със слънчева енергия.
Въпреки че няма съмнение, че кварцовите часовници са много по-прецизни, по-евтини и изискват по-малко поддръжка, често им липсва сложната изработка и красотата, така характерни за механичните. И това вероятно е причината те да се радват на истински ренесанс през последното десетилетие.
След като вече знаете за основните три вида механизми за ръчни часовници, както и за техните добри и лоши страни, правилният избор би трябвало да е лесен. Няма добри и лоши механизми – всички видове часовникови механизми имат своите плюсове и минуси. В края на деня от вас зависи да изберете този, който отговаря най-добре на вашите нужди.
За да изтръгнем възможно най-много информация от тази статия, събрахме и най-често задаваните въпроси, свързани с темата. Можете да намерите отговорите им по-долу.
Кой е най-добрият тип механизъм на часовника?
Наистина е трудно да се каже кой механизъм на часовника е най-добрият, тъй като ще зависи изцяло от това, на какво давате приоритет.
Ако искате часовник, който е възможно най-безпроблемен за използване, тогава естественият избор би бил кварцов часовник. Тези часовници също трябва да бъдат сериозно обмислени от хора, които ценят точността.
Ако търсите по-изтънчен външен вид и сложни механизми, които не се нуждаят от често навиване, тогава автоматичните часовници ще ви служат добре.
Ако принадлежите към групата ентусиасти на часовници, които копнеят за часовници в най-ретро стил, тогава механичните часовници с ръчно навиване са очевидният избор. Силно препоръчително, особено за хора, които обичат ритуала по навиване на часовника.
Кое е най-плавното движение?
Ако под най-плавно имате предвид начина, по който стрелките на часовника се движат, тогава е безопасно да се каже, че механичните часовници, независимо дали са с ръчно навиване или автоматични, са най-добрият ви залог.
Когато погледнете секундарника на който и да е механичен часовник, той се движи с плавно, метещо движение. Кварцовите часовници, от друга страна, използват така нареченото движение „тик-так“.
Възможно ли е да се замени часовников механизъм?
Абсолютно. Ако се случи някой от типовете движения да се износи или просто да се повреди, замяната му със същия тип няма да е проблем. Всъщност в някои случаи е възможно да смените движенията, което ви позволява да замените кварцов механизъм с механичен и обратно.
Въпреки че в мрежата има тонове обучителни видеоклипове по темата, най-безопасният вариант би бил да занесете часовника си на сертифициран часовникар. В зависимост от сложността на движението, цената за подмяна може да варира между 50 и 400 лева за среден клас часовник.
Швейцарски или японски кварцов механизъм?
Японската компания Seiko е пионерът на кварцовото движение и към днешна дата те все още са един от световните лидери, когато става дума за часовници, захранвани с батерии.
Докато механичните швейцарски часовникови механизми са далеч най-добрите в бизнеса в своята област, справедливо е да признаем, че що се отнася до кварцовите часовници, японските механизми изглежда предлагат повече.
Едно от най-големите им предимства пред швейцарските кварцови механизми е, че много от тях са радиоуправляеми, предлагайки атомно отчитане на времето с още по-голяма точност. Много от японските кварцови часовници също се захранват със слънчева енергия. Не на последно място, някои от моделите са „кинетични“ (използват роторна мощност, подобна на автоматичните часовници).