17 Юни 2021г.
ВСУ „Черноризец Храбър“ преподписа Великата харта на университетите „Магна Харта Университатум 2020“
Президентът на ВСУ „Черноризец Храбър“ доц. д-р Красимир Недялков преподписа Великата харта на университетите „Магна Харта Университатум 2020“, в годината, в която Варненският свободен университет отбелязва своята 30-годишнина.
Ръководството на университета участва в тържествената сесия, посветена на 32-годишнината на „Магна Харта“, в която се обсъждат университетските ценности и отговорности в отговор на предизвикателствата на бъдещето. В онлайн събитието участват повече от 190 президенти и ректори на водещи университети от различни страни по света.
Варненският свободен университет е един от първите три български висши учебни заведения, подписали Великата харта на университетите от 1988 г. Преди 14 години - на 21 септември 2007 г. в Болоня, подпис под декларацията полага проф. д.ик.н. Анна Недялкова, която днес е председател на Настоятелството на университета.
„Подписах „Магна Харта 2020“, защото общността на ВСУ „Черноризец Храбър“ отстоява и прилага принципите за академична свобода и независимост. Именно те са заложени в Стратегията за развитие на нашия университет, в ценностите ни, в образователните програми, в работата и в отношението към студентите, в партньорството ни с други образователни и научни институции“, каза Президентът на Варненския свободен университет. Университетът е място за иновации, за развитие и за израстване. Той е общност, която обединява енергията и идеите на студентите, преподавателите и учените, водещи до напредък на различни общности, местни култури и екосистеми в глобалния свят. „Вярвам, че академичната свобода е нашата жизнена сила!“, допълни доц. Красимир Недялков.
„Магна Харта Университатум“ е създадена през 1988 г. по повод 900-годишнината на Университета в Болоня. Хартата утвърждава основните принципи на независимост, заложени в мисията на университетите. Изследванията и преподаването трябва да бъдат интелектуално и морално независими от политическо влияние и икономически интереси. Вторият принцип е преподаването и изследванията да са неделими – с участието на студенти, ангажирани в търсене на знания. Третият принцип определя университета като място за обучение и дебат, отличаващ се с откритост за диалог и отхвърляне на нетърпимостта.
Великата харта поставя началото на Болонския процес с изграждането на единно Европейско пространство за висше образование.
„Магна Харта“ е подписана от 904 университета от 88 страни по целия свят.