15 Март 2023г.
Това е съвместна инициатива на Комитет „Човешки капитал и образование“ на Американска търговска камара в България с Нов български университет и Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
През програмата преминаха по 40 студенти от двете висши училища и се запознаха с ключови аспекти от процесите за развитие на човешкия капитал в организациите.
Гр. София, 14 март 2023 г. – В началото на месец март приключи етап от Програмата за образователно партньорство, инициирана от Американска търговска камара в България (АТК) и две от водещите висши училища в България - Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) и Нов български университет (НБУ). В нейния фокус бяха поставени редица теми, касаещи развитието на човешкия капитал в различни индустрии и организации. Студентите от двата университета почерпиха от опита на част от водещите професионалисти по „Управление на човешките ресурси“ от компаниите -членове на АТК Adecco Bulgaria, IBM Bulgaria, JobTiger, MSD Bulgaria, Kamenitza, Sb Accounting & Consulting и UniCredit Bulbank. Програмата стартира през есента на 2022 г. и бе предназначена за бакалаври и магистри. В НБУ лекциите бяха модерирани от гл. ас. д-р Мария Тумбева, а тези в Стопански факултет на СУ – от проф. Желю Владимиров и д-р Кирил Величков.
Развитието на човешкия капитал и образованието са сред приоритетите на Американска търговска камара. Намирането на подходящия формат, който може да бъде интегриран в учебните програми, помага на университетите да предложат добавена стойност на своите студенти и да имат възможност за обмен на добри практики с корпоративния свят у нас. Този обмен носи серия от възможности за следващото поколение български и чуждестранни студенти.
„През изминалите месеци съумяхме да предадем в синтезиран вид опита, спецификите и дори конкретни казуси на бъдещите наши колеги от сферата на „Управление на човешкия капитал“. Вярвам, че балансирайки между практическата насоченост и академичния подход, успяхме да донесем добавена стойност за студентите от тези висши училища. Според нас е нужно още от най-ранен образователен етап да се правят логични и ясни взаимовръзки между преподаваните теми в университетите и тяхната практическа приложимост и полза за конкретна индустрия. А това е полза за икономиката и за обществото като цяло. Заедно направихме малка, но смислена стъпка в посока по-добрата ориентация на младото поколение за натрупване на комплексни знания и за успешните си бъдещи кариери.“ - сподели за началото на програмата Златина Кушкиева, съпредседател на комитет „Човешки капитал и образование“ към АТК и управляващ партньор на HR Consulting Partners.
Доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник-декан на Стопански факултет към СУ сподели:
«Връзката с бизнеса е в ДНК-то на Стопански факултет. Партньорството ни с Американската търговска камара в България през последните четири месеца помогна не просто за трансфер на знания от бизнеса към академията, а и от бизнеса към бизнеса на територията на академията, тъй като около половината от нашите магистри в програмите по човешки ресурси са реално практикуващи специалисти в различни български компании. Дискусиите по конкретни казуси дадоха и разнообразна обратна връзка на нашите гост-лектори, тъй като аудиторията беше международна. Вече обсъждаме задълбочаване на взаимоотношенията с Камарата през генериране на ново знание и за бизнеса, и за академията.»
Гл. ас. д-р Мария Тумбева от Нов български университет сподели:
„Една от основните цели на Нов български университет е да създава и затвърждава връзката между академичната общност и бизнеса. Затова се радвам, че нашите студенти получиха възможността да работят в пряка колаборация с водещи специалисти по управление на човешките ресурси. В магистърска програма „Управление и развитие на човешките ресурси“ на НБУ се обучават студенти, които са част от екипите на големи международни компании в страната. Но сред нашите възпитаници има и такива, които все още търсят своето място на пазара на труда и за тях натрупването на практически умения е изключително ценно. Смятам, че сътрудничеството ни с Американската търговска камара в България е много важно за развитието на потенциала на младите хора и тяхното бъдещо развитие.
Като университетски преподавател и член на гилдията на професионалистите по човешки ресурси, съм дълбоко уверена, че само когато работим заедно, бихме били полезни на организациите и на специалистите с оглед ясното разбиране на процесите по ЧР. И не на последно място, не бива да забравяме, че ние управляваме с хората, а не хората.“ – посочи гл. ас. Тумбева.
За Американска търговска камара в България
Американската търговска камара в България (AmCham Bulgaria) е гласът на Трансатлантическата икономика в България вече над 28 години. Тя обединява близо 330 американски, мултинационални и български компании с доказана репутация.
Камарата членува в обединението на Американските търговски камари в Европа (ACE, AmChams in Europe), партньор е на Търговската камара на САЩ (U.S. Chamber of Commerce) във Вашингтон. Подкрепя Инициативата „Три морета“ от 2019 г.
Камарата има офиси в София, България и във Вашингтон, САЩ.
Библиотека
Доклад «Здравеопазването като инвестиция» - юни, 2021 г.
Доклад «Декарбонизация на българската електроенергетика» - актуализирана версия, октомври 2022 г.
Американските инвестиции в България (1990 – 2016)
Доклад „Трансатлантическата икономика“, 2022 г. – издание на AmChamEU