31 Август 2022г.
IP Key China е дългосрочен проект, управляван от Европейската комисия и изпълняван и съфинансиран от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO). По линия на този проект се предоставя съществена подкрепа за сътрудничеството и политическия диалог в областта на интелектуалната собственост (ИС) между ЕС и Китай с цел създаване на еднакви условия на конкуренция за носителите на права от ЕС.
Европа изнася технологии и ноу-хау, но ако предприятията от ЕС не бъдат защитени, може да станат жертва на нарушения. Защитата и правоприлагането на правата върху интелектуалната собственост (ПИС) са основно предизвикателство за предприятията от ЕС, които искат да разширят дейността си на нови пазари.
През 2021 г. с износ на стойност 1 120 милиона евро България е търгувала основно с фабрични изделия — главно цветни метали и изделия от метали на стойност 601 млн. евро (54 % от износа за Китай), сурови материали — главно метални руди и метални отпадъци на стойност 203 млн. евро (18 % от износа за Китай), и храни и живи животни — главно фуражи за животни и зърнени храни на стойност 121 млн. евро (11 % от износа за Китай).
Към 1 януари 2020 г. в сила са били 1,6 милиона регистрации на марки на Европейския съюз (марки на ЕС), съдържащи над 4,4 милиона свързани класове стоки и услуги, като средният темп на годишния ръст е 5,6 % (2010—2019 г.). Мнозинството от заявките за марки на ЕС са продължили да идват от територията на Съюза, като техният среден дял е 68,3 % от общия брой подадени заявки. Германия е заемала водещо място с най-много подадени заявки в ЕС и в света, следвана от други големи икономики в ЕС като Италия, Испания и Франция. Информация за България може да се намери тук[1].
Във връзка с равносметката на постиженията изпълнителният директор на EUIPO Кристиан Аршамбо заяви:
„През последните пет години IP Key China съпътстваше предприемачите, малките и средните предприятия, научните изследователи и творческите мислители, за да защитава интелектуалните активи, които осигуряват бъдещето на тяхната стопанска дейност в Китай. С нетърпение очакваме да продължим да играем важна роля в укрепването на механизма за диалог по въпросите на интелектуалната собственост, който е съществен аспект за подобряване на прозрачността и предвидимостта на системите за ИС.“
Проектът допълваше диалога и работната група по въпросите на ИС между ЕС и Китай, координирани от двете страни. В съответствие с него тези дейности изведоха действително на преден план интересите на предприятията от ЕС чрез постигане на напредък в обмена с Китай по въпроси, свързани с преодоляването на конкретните предизвикателства по отношение на правата върху ИС.
По повод на деветото издание на икономически и търговски диалог на високо равнище между ЕС и Китай, проведен през юли 2022 г., изпълнителният заместник-председател и член на Европейската комисия, отговарящ за търговията, Валдис Домбровскис подчерта:
„Много е важно да се гарантират истински еднакви условия на конкуренция за дружествата от ЕС, които осъществяват дейност в Китай. ЕС и Китай са ключови търговски партньори и трябва да продължим диалога помежду си, за да осигурим по-голямо сближаване на Китай към стандартите на ЕС и международните стандарти за защита на ПИС.“
Постижения
През последните пет години работата на IP Key China е била насочена към улесняване на пазарния достъп за фирмите, предприятията и новаторите от ЕС посредством сътрудничество с китайските органи, стопански асоциации и други публични и частни заинтересовани страни. Този принос беше осъществен чрез подобряване на разбирането на пазара и усъвършенстване на прилагането на законодателството в областта на ИС и на системите за правоприлагане в областта на ИС в Китай.
Предоставените от IP Key China надеждни оценки на китайското законодателство хвърлиха светлина върху съществените разлики спрямо съответното законодателство в областта на интелектуалната собственост в ЕС. В анализа бяха обхванати широк кръг аспекти, например ответните мерки спрямо фалшифицирането и пиратството, производствата по спорове, свързани с ИС, общите положения, свързани с правоприлагането в областта на ИС, и други полезни данни, които бяха предоставени на вниманието на европейските предприятия.
Освен това проектът се включи в допълнително сътрудничество с Китай след подписването на двустранното споразумение между ЕС и Китай, чието предназначение беше да се защитят 100 европейски географски указания в Китай и 100 китайски географски указания в ЕС.
IP Key China даде и съществен принос във връзка с интегрирането на данните за марки, предоставени от Китайската национална администрация по интелектуална собственост (CNIPA), вследствие на което над 32 милиона китайски марки станаха достъпни в инструмента за търсене и базата данни на марките „TMview“[2]. През 2020 г. EUIPO и CNIPA подписаха споразумението относно обмена на информация за марки, с което се договориха за взаимен обмен на данни относно китайски национални марки и марки на Европейския съюз[3].
Освен това бяха организирани поредица от семинари и прояви, като същевременно в полза на дружествата от ЕС бяха предоставени на разположение безплатни обучения онлайн и на място от експерти в областта на ИС, публикации, информационни листове относно китайския пазар и случаи от практиката. Междувременно от създаването си през 2008 г. денонощната услуга на информационното бюро за защита на интелектуалната собственост за МСП в Китай отговаря на конкретни въпроси с цел предоставяне на услуга за помощ на първа линия в областта на ИС за малките и средните предприятия, които осъществяват дейност на китайския пазар или възнамеряват да получат достъп до него.
Защо Китай?
Континентален Китай е един от ключовите търговски партньори на ЕС и правата върху интелектуалната собственост са определящ фактор за създаването на такава търговия от страна на фирмите от ЕС.
През 2021 г. Китай е третият по големина партньор за износ на стоки от ЕС (10,2 %), като дружествата от ЕС изнасят обем на стойност 223,4 млрд. евро за Китай и търгуват основно с машини и превозни средства (52 % от износа за Китай), други фабрични изделия (20 %) и химикали (15 %)[4]. Трите най-големи износителки за Китай от ЕС са Германия (104 655 милиона евро), Франция (24 028 милиона евро) и Нидерландия (15 906 милиона евро).
Ангажираността на ЕС с Китай в областта на търговията се ръководи от Стратегическите перспективи на ЕС от 2019 г., в които се насърчават взаимността, еднаквите условия на конкуренция и лоялната конкуренция.
Предизвикателства
През последните години е постигнат значителен напредък по отношение на законодателството. Голям принос за това имат механизмите за диалог, ангажирането на големи мрежи от заинтересовани страни и IP Key China. В много области защитата на ПИС и правоприлагането в тази област все още не са достатъчно ефективни и продължават да съществуват предизвикателства като липса на прозрачност и недостатъчно правоприлагане в областта на ПИС[5]. Съществуват значителни притеснения по-специално по отношение на тълкуването на изискванията за патентоспособност, липсата на достатъчна правна защита от недобросъвестно подаване на заявки за регистрация на марки[6] и защитата, която се предоставя за търговските тайни. Нововъзникваща тревога е свързана с предоставянето на увереност за справедливо и недискриминационно третиране в дела в областта на конкуренцията, образувани срещу чуждестранни носители на права[7].
Бъдещето
В следващия етап на проекта IP Key China ще се разгледа постигането на напредък в сближаването на стандартите на Китай, на ЕС и международните стандарти за защита на ПИС с по-силен акцент върху свързаните с правоприлагането аспекти. Ще се обърне внимание и на укрепването на партньорствата и стратегическата ангажираност с предприятията, осъществяващи дейност в Китай, както и с браншови асоциации. Бъдещите усилия ще бъдат насочени и към осигуряване на по-силно участие на секторните институции в ЕС и неговите държави членки в партньорски обмен с китайските им колеги по теми от взаимен интерес.
БЕЛЕЖКА ЗА РЕДАКТОРИТЕ
ЗАЩО ДА СЕ АКЦЕНТИРА ПРАВОТО ВЪРХУ ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОБСТВЕНОСТ (ПИС)
Интелектуалната собственост е ключов фактор за конкурентоспособността на предприятията в световната икономика. Тя осигурява възвръщаемост на инвестициите в иновации и има особено значение за МСП, когато интернационализират своята дейност, но често разполагат с ограничено време и ресурси и с ограничени знания по какъв начин ИС може да е ценна за тяхната дейност. Освен това целта на Плана за действие в областта на интелектуалната собственост от 2020 г. е да се укрепят икономическата устойчивост и възстановяване на ЕС посредством даване на възможност на творческите и иновативните индустрии в ЕС да запазят водещата си световна роля и посредством ускоряване на екологичния и цифровия преход на Европа.
Правата върху ИС са от съществено значение за подпомагане на защитата на иновациите срещу конкурентите, а свързаните с ИС активи са значим източник на парични потоци посредством сделки за лицензиране или продажба на ИС и представляват значителен притегателен фактор за привличане на инвеститори. От проучване, публикувано през 2019 г. от EUIPO и Европейското патентно ведомство (EPO), е видно, че отраслите, в които интензивно се използват ПИС, са генерирали почти 45 % от общата стопанска дейност (БВП) в ЕС на стойност 6,6 трилиона евро. Освен това на тях се дължат и 96 % от износа на стоки от ЕС към останалата част на света. Бумът на електронната търговия вследствие на пандемията породи трудни проблеми за предприятията и за лицата, определящи политиката, които трябваше да се справят с експонентно увеличаване на практиките на фалшифициране и пиратство онлайн[8]. Тези случаи засягат различни видове ПИС, например патенти, марки, авторски права, както и нелоялна конкуренция, както се посочва в проучването.
ЗА EUIPO
EUIPO е една от най-големите децентрализирани агенции на ЕС със седалище в Аликанте, Испания. Класирана като най-новаторската служба за интелектуална собственост в света през 2021 г., EUIPO управлява регистрацията на марките на Европейския съюз (марки на ЕС) и регистрираните дизайни на Общността (РДО), които осигуряват защита на ИС във всички държави — членки на ЕС. Тя също така осъществява дейности по сътрудничество с националните и регионалните служби за интелектуална собственост на ЕС и е домакин на Европейската обсерватория за нарушенията на правата на интелектуална собственост.
Европейската обсерватория за нарушенията на правата на интелектуална собственост е създадена през 2009 г. в подкрепа на защитата и прилагането на ПИС и в помощ на борбата с нарастващата заплаха от нарушения на правата върху ИС в Европа. Обсерваторията преминава към структурата на EUIPO на 5 юни 2012 г. по силата на Регламент (ЕС) № 386/2012 на Европейския парламент и на Съвета, като тази година отбелязва своята 10-а годишнина.
ЗА IP KEY CHINA
IP Key China е проект на ЕС, създаден през 2017 г. с цел засилване на сътрудничеството между ЕС и Китай в областта на интелектуалната собственост. Той е финансиран съвместно от Европейската комисия и EUIPO и се изпълнява на оперативно равнище от EUIPO посредством тясно сътрудничество с китайски заинтересовани страни и участие на представители на промишлеността, академичните среди, правоприлагащите и съдебните органи. По линия на проекта IP Key China се подпомага двустранният диалог в областта на ИС чрез широк набор от дейности.
Свързваме се с Вас във връзка с публикуването на прессъобщението относно сътрудничеството между ЕС и Китай в областта на интелектуалната собственост и ключови дейности в областта на интелектуалната собственост в Китай от името на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO). Вярваме, че това прессъобщение ще Ви заинтересува, като се има предвид Вашата сфера на дейност. Съобщението за поверителност можете да намерите тук. Ако не желаете да се свързваме с Вас по тази тема, моля, уведомете ни в отговор на този имейл.
Контакти с медиите
Служба за комуникация на EUIPO
Тел.: +34 653 674 113
ipkey-cn@euipo.europa.eu
[1] EUIPO Statistics for European Union Trade Marks 1996-01 to 2022-06 Evolution (Статистически данни на EUIPO за марките на Европейския съюз: развитие от януари 1996 г. до юни 2022 г.)
EUIPO Statistics for Community Designs 2003-01 to 2022-06 Evolution (Статистически данни на EUIPO за промишлените дизайни на Общността: развитие от януари 2003 г. до юни 2022 г.)
[2] https://ipkey.eu/en/china/news/ip-key-china-work-achievement-trade-marks
[3] https://ipkey.eu/en/china/news/virtual-meeting-cnipa-and-signature-agreement-exchange-trade-mark-information.
[4] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/edn-20220401-1
[5] https://policy.trade.ec.europa.eu/eu-trade-relationships-country-and-region/countries-and-regions/china_en.
[6] Trademarks: The Impact of the 2019 Amendment of the Chinese Trademark Law: Study (Марки: Въздействието на изменението от 2019 г. на китайския закон за марките: проучване), точка 2.4 относно недобросъвестните марки: https://ipkey.eu/en/china/activities/impact-2019-amendment-chinese-trademark-law-study.
[7] https://ipkey.eu/sites/default/files/ipkey-docs/2019/ANNEX-9_IPKey-China.pdf.
[8] Study on New Development of Online Counterfeiting and Piracy in China: Legislation, Practices and Cases (Проучване относно ново развитие във фалшифицирането и пиратството онлайн в Китай: законодателство, практики и случаи): https://ipkey.eu/en/node/1663.