21 Септември 2022г.
За СВЛБ:
През 1892 г. шестнадесет ветеринарни лекари се събират в Пловдив и вземат решение за създаване на Дружество на ветеринарните лекари в България. През следващата година Дружеството е регистрирано в Софийски окръжен съд. Така Съюзът е създаден преди близо 130 години и има за цел опазване и подобряване здравето на животните, хуманното отношение към тях, общественото здраве и опазването на околната среда чрез насърчаване на ветеринарната професия. Заедно със своите членове Съюзът цели да подкрепи ветеринарните лекари в изпълнението на техните професионални отговорности по възможно най-добрия стандарт и този опит е признат и ценен от обществото.
1. Д-р Макавеев, паневропейската кампания „Да спрем африканската чума по свинете“ постави отново на дневен ред темата за борбата със заболяването. Можем ли да разглеждаме и други аспекти, освен здравето на животните?
Африканска чума по свинете (АЧС) е не само болест по животните, която е бич за свиневъдството. Тя има дълбок обществен ефект, оказва социално-икономическа тежест и представлява заплаха за продоволствената сигурност и биоразнообразието.
Свинете са основен източник на доходи на домакинствата в много страни. Разпространението на АЧС по света опустоши семейно управляваните свинеферми, които често са опората на поминъка на хората и двигател на възходящата мобилност. Свинското месо е един от основните източници на животински протеини, което представлява повече от 35% от глобалния прием на месо. Следователно това заболяване представлява сериозен проблем за продоволствената сигурност в световен мащаб. Болестта също е проблем за биоразнообразието и баланса на екосистемите, тъй като засяга не само домашни свине, но и диви свине, включително местни породи.
Съюзът на ветеринарните лекари в България е съсловна професионална организация на ветеринарните лекари от официалния контрол и като такива ние се изправихме пред една непозната за нашия регион заразна болест. През тези няколко години в борбата с АЧС твърдя, че натрупахме много богат опит и знание в борбата със заразните болести като цяло.
2. Каква е ситуацията в ретроспекция и понастоящем?
Нови огнища на АЧС са докладвани в различни региони на света - Африка, Америка, Азия, Океания. Няма докладвани нови събития Европа. Има вторични огнища в Русия и Молдова в началото на август.
От януари 2020 г. 10 страни са докладвали за първи път АЧС в страната, докато 13 страни съобщиха за разпространение в нови зони. Само през 2022 г. 7 държави съобщиха за първо огнище или случаи на АЧС. Това очертава непрекъснато разпространение на болестта в нови страни и нови зони във вече засегнатите страни.
Подобно разпространение потвърждава глобалната заплаха от болестта и подчертава значението на прилагане на мерки за биосигурност, система за ранно докладване и реагиране и поддържане на високо ниво на информираност, част от която е и настоящата кампания за АЧС, сред всички участници във веригата на заинтересованите страни.
Ветеринарните служби са насърчавани да останат бдителни и да прилагат научнообосновани международни стандарти и насоки в тяхната национална профилактика, контрол на заболяванията и програми и се призовават евентуално да използват само ваксини, ако са с доказана ефективност и безопасност.
Програмите за наблюдение, като част от система за ранно откриване, трябва да бъдат адаптирани към местните условия в епидемиологичен контекст и обхващат домашни и диви популации свине, тъй като предаването на АЧС на къси разстояния, изглежда, зависи до голяма степен от дивите свине, тяхната гъстотата на определен периметър и взаимодействието им със системите за отглеждане на свине при условия с ниска биосигурност. Предаването на дълги разстояния в повечето случаи е свързано с човешки дейности.
3. Може ли да се твърди, че вървим от глобална заплаха към глобален контрол?
Африканската чума по свинете никога не е била толкова широко разпространена. Поради сложната си епидемиология болестта се разраства безмилостно от 2018 г. насам, засягайки повече от 50 държави. При липса на ефективна ваксина, контролирането и изкореняването на АЧС става все по-висок риск. Въпреки този плашещ контекст, глобалният контрол на болестта е възможен с постоянни усилия и сътрудничество на национално, регионално и международно ниво, както се вижда от страните, които са успели да изкоренят болестта.
„Днес никоя страна не е застрахована от АЧС. Броят на страните, докладващи огнища на АЧС, продължава да расте. Това съответства на най-голямата епидемия от болести по животните на нашето поколение. Необходими са устойчиви инвестиции във ветеринарните услуги и ефективното прилагане на международните стандарти, за да се постави АЧС под глобален контрол“, споделя д-р Моник Елоа, генерален директор на Световната организация за здравеопазване на животните (World Organisation for Animal Health, основана като OIE).
Към глобалния контрол
Световната организация за здравеопазване на животните и Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (FAO) разработиха съвместна инициатива за глобален контрол на АЧС. Тази инициатива, стартирана под егидата на Глобалната рамка за постепенен контрол на трансграничните болести по животните (GF-TADs), обединява правителства, индустрия и специалисти, за да подкрепят не само ветеринарните лекари, а и всички заинтересовани страни в усилията им да контролират тази опустошителна болест по свинете. Целите на глобалния контрол са: на първо място - използване на стандартите и най-добрите практики, които се основават на най-новите научни постижения. През тези няколко години ние ветеринарните лекари научихме много. На второ място – изграждане на ефективна рамка за координация и сътрудничество за глобален контрол на АЧС. На трето – максимални усилия на заинтересованите страни за непрекъснатостта на бизнеса.
4. Защо кампании като настоящата „Да спрем африканската чума по свинете“ са важни за повишаване на бдителността, превенцията и борбата със заболяването?
Кампанията е част от продължаващите усилия на Европейската комисия и други международни органи за спиране на разпространението на АЧС в ЕС и съседните страни. Провежда се за трета година от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) и е в ход в 18 държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Естония, Косово, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Северна Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Черна гора, Чешка република, Хърватия. По думите на изпълнителния директор на ЕОБХ Бернхард Урл: „Заедно с нашите партньори от местните власти работим, за да достигнем до фермерите, чиито животни и поминък са засегнати от това смъртоносно заболяване. Кампанията #StopASF има за цел да информира земеделските стопани, както и ветеринарните лекари, и ловците за какво да внимават чрез нашето послание за откриване, превенция и докладване.“
Повече информация е достъпна на уебсайта на кампанията на адрес: https://multimedia.efsa.europa.eu/asf/#/bg/