28 Април 2023г.
Термометрите са уреди за измерване на температурата, а хигрометрите - на влажността. Ето някои от техните видове и характеристики:
Термометри:
Живаков термометър - измерва температурата, като живакът се разширява или стеснява в зависимост от количеството на топлината. Такъв тип термометри са най-точните, но са опасни заради токсичните свойства на живака и са забранени в много страни.
Електронен термометър - използва сензор, който реагира на промените в електрическото съпротивление, което зависи от температурата. Такива термометри са лесни за употреба и са много точни.
Инфрачервен термометър - използва инфрачервена технология, която измерва топлинното излъчване на предмета. Такива термометри са полезни за измерване на температури на труднодостъпни места или на големи обекти.
Хигрометри:
Психрометър - използва два термометъра, един от които е намокрен. Когато влажният термометър се изпари, измерената температура е по-ниска, което дава възможност за изчисляване на влажността.
Електронен хигрометър - използва сензор, който реагира на влажността във въздуха. Такива хигрометри са лесни за употреба и са много точни.
Хигрометър с косъм - използва косъм, който се разширява или стеснява в зависимост от влажността. Такива хигрометри са много точни, но не толкова популярни като другите два вида.
Термометрите и хигрометрите помагат да се определи температурата или влажността на въздуха. Често за тези цели се използват термохигрометри, наричани са още метеорологични станции. Те могат да бъдат както указателни, така и електронни. Цифровите устройства са най-удобните и практични. Могат да се използват за измерване на вътрешна и външна температура и влажност.
Термометрите от своя страна се класифицират по предназначение:
Прозорец. Предназначени за измерване на температурата извън помещението и с градуировка от -50 до +50 градуса. Най-често използваните термометри са електронни, биметални и алкохолни термометри. Обикновено те са прикрепени към дограмата.Фасадните са аналогични на дозорните, само че са монтирани извън сградите и показанията им се виждат само от улицата.
Стая. Те ви позволяват да измервате температурата само вътре в стаята. За това се прилага градуиране с диапазон от 0 – 50 градуса. Има голямо разнообразие от модели, благодарение на които могат да се използват както в детската стая, така и за избор на подходящия дизайн на устройството за всяка стая. Термометърът на Галилей също принадлежи към този тип. Това устройство представлява колба пълна с течност, в която има цветни поплавъци с показания на температурата.
За сауната. Те ви позволяват да измервате температурата в сауни и бани. За това термометрите имат специално градуиране от 0 до 140 градуса. Такива устройства са в състояние да издържат на високи температури и са устойчиви на влага.
Воден, често използван за измерване на температурата на водата преди къпане на малки деца. Такива устройства имат скала от 10 до 50 градуса, а също така на тях винаги присъства маркировка от 37 градуса. Тази температура се счита за най-удобната за плуване. За безопасността на децата термометрите са поставени в пластмасова кутия.
Историческа справка за термометрите и хигрометрите
Първите термометри се появиха много отдавна и Галилео Галилей се смята за създател на това устройство. Познатата ни днес форма на термометъра е разработена от Фаренхайт, на името на която е кръстена температурната скала. По-късно се появява 100-градусовата скала по Целзий, разработена въз основа на точката на кипене на водата и топенето на леда. Повечето държави днес използват скалите на Целзий и Фаренхайт.
Създаването на хигрометри се приписва на Гийом Амонтон, който през 1677 г. създава устройство, което послужи като прототип на съвременен уред за измерване на влажността на въздуха.