07 Декември 2021г.
Петър Т. Иванов участва в Форума за управление на Интернет в Катовице, Полша, организиран от Организацията на обединените нации. Полша е домакин на тазгодишната среща.
Катовице – София, 7 декември 2021 г. – Вчера, 6 декември 2021 г., главният изпълнителен директор на Американската търговска камара в България участва във Форума за управление на Интернет (Internet Governance Forum, IGF) за 2021 г. в гр. Катовице, Полша. Той взе участие в панела „Стъпки за дигитален растеж: как да използваме икономиката на данните и да структурираме трансатлантическите отношения за един сигурен световен дигитален напредък?“.
„Днес 75% от Интернет съдържанието се генерира между САЩ и ЕС. Трансатлантическите кабели пренасят с 50% повече данни от тези в Тихия океан и с 40% повече от трафика между Северна и Южна Америка. ЕС реализира 113 милиарда от услуги в Дигиталната Икономика а САЩ 245 милиарда щ. д. Тази икономика работи по определени правила над 15 години. Това е наистина глобална икономика, която се опитваме да регулираме локално, да променим правилата на играта от страна на Европа с мисълта, че всички ще ги приемат.
Затова трябва диалог между САЩ-ЕС – затова бе създаден Съвета за търговия и технологии. Погрешно е да се смята, че регулациите се въвеждат, за да се контролират големите мултинационални компании. Те ще се справят. Това, което ни притеснява, че малкият и среден бизнес на Европа, ще бъде най-много засегнат. А тези бизнеси са гръбнакът на Индустрия 4.0 на Стария континент. В резултат на регулациите всички алгоритми на софтуера ще трябва да се пренапишат. А това не е по силите на редица малки и средни компании. Затова регулациите трябва да са съгласувани глобално, с нужното време за обсъждане между партньори, за да са ефективни. И всички трябва да знаят каква е крайната им цел.“ – посочи Петър Т. Иванов.
„Това, което постигнахме с регулациите засега, е един бутон за съгласие, който 95% от потребителите отговарят с „Да“. Но ни липсва бутон за съгласие , когато хакерите ни „крадат“ номера на кредитната ни карта и липсва законодателство да се преследват онези, които искат откуп за информацията, която са ни криптирали незаконно.“ – посочи примери от практиката още той.
В сесията участваха още Януш Чежински, пълномощен съветник по киберсигурност на Полското правителство. Магда Послад, ръководител „Публични политики за региона на ЦИЕ и на Трансатлантическия регион, Google, Михал Кановник, президент, Асоциация „Дигитална Полша“ и ръководител на Дигиталната коалиция на ЦИЕ, проф. Андре Хуереб, посланик за дигитални връзки, МВнР, Малта.
За Форума за управление на Интернет
Форумът за управление на Интернет (Internet Governance Forum) е международна среща, провеждана по инициатива на ООН. Нейна цел е да се обсъждат начините за глобално развитие на Интернет.
През 2021 г. Форумът посрещна политици, предприемачи, учени и НПО. Хиляди хора от целия свят дебатират в продължение на дни за възможностите от и предизвикателствата на Интернет, както и за начините, по които да се използва максимумът от неговия потенциал.
За пръв път в своята история, Полша е домакин на Форума за управление на Интернет, иницииран от ООН. Събитието е организирано от Министерството на дигиталните въпроси и се провежда в Международния конгресен център - Катовице между 5-9.12.2021 г.
Уебсайт: https://www.gov.pl/web/igf2021-en