06 Август 2024г.
На 30-ти юли 2024 г. в сградата на община Дупница се проведе обучение за фотоволтаични микроинсталации за балкони насочено към стейкхолдъри, граждански
и неправителствени организации, бенефициенти, в което се включиха над 50 човека.
Събитието продължи с демонстрационно инсталиране на фотоволтаична система за балкон на енергийно бедно домакинство, живеещо в комплекс “Социални жилища - град Дупница”. До края на месец септември в комплекса ще бъдат инсталирани още пет балконски фотоволтаични системи, с което проект Sunrise цели да покаже как семейства, живеещи в енергийна бедност, могат лесно да произвеждат сами енергия от слънцето и да намалят своите сметки за електрическа енергия.
На 31-ви юли 2024 г. беше инсталирана балконска фотоволтаична система на домакинство, живеещо в общинско жилище в Ботевград. До края на месец септември предстои да бъдат инсталирани още пет такива системи, отново на балконите на семейства, живеещи в енергийна бедност. По време на изпълнение на проекта ще се направи проследяване на разходите за електрическа енергия на домакинствата.
Обученията за инсталиране на балконската фотоволтаична система се проведоха от:
1. Christoph Johann / Кристоф Йохан, Проектен инженер фотоволтаици, Германско
дружество за слънчева енергия (DGS)
2. Frederic Hirschmüller / Фредерик Хиршмюлер, Управляващ директор, Германско
дружество за слънчева енергия (DGS)
3. Franziska Reute / Франциска Ройте, Мениджър проекти и комуникации за ЕС -
Полша, Балтийски държави, Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа
(IWO)
4. Минчо Бенов, Национален директор, Хабитат България
5. Ася Добруджалиева, Мениджър проекти, Хабитат България
Фотоволтаични микроинсталации за балкони (Plug-in PV)
Фотоволтаиците за балкони, с щепсъл за включване в контакт (Plug-in PV), с номинална мощност до 800W, не са популярни в България, но те все повече се
прилагат в домакинствата в Западна Европа. В Германия са инсталирани вече над 1 млн. устройства, като на много места провинциите предоставят субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя достига 500 евро. Тези фотоволтаици имат ниска себестойност, но висок потенциал за информиране на гражданите за възможностите за ползване на слънчева енергия и мотивирането им да контролират потреблението на
еленергия и сметките за нея.
Соларният модул Plug-in PV генерира електроенергия от слънчевата светлина, която инвертор преобразува в „битова електроенергия“. Той се свързва директно към съществуващата електрическа мрежа в жилището, чрез включване на щепсела в контакта.
Plug-in PV системите обикновено се състоят от два стандартни соларни модула, които произвеждат достатъчно електроенергия, за да покрият в слънчеви дни значителна част от базовото натоварване и от пиковото натоварване на домакинството в обедните часове. Системата от два броя щепселни соларни модула генерира до 800 кВтч електричество на година, достатъчно, за да захраните хладилник, телевизор, компютър и друга техника с безплатна енергия от слънцето.
Добивът на модула, а оттам и неговата икономическа ефективност, зависят от различни фактори. Към тях спадат разходите за закупуване, насочването на модула с възможно най-малко засенчване и, разбира се, актуалната цена на електроенергията от доставчика на електроенергия. С включването на Plug-in PV система към електрическата мрежа вие давате своя личен принос към енергийния преход.
Особено полезен е вертикалният монтаж от външната страна на парапета на балкон, който е обърнат от югозапад на югоизток, без да има засенчване. Вертикалното разположение намалява пиковете на неизползваемо производство през лятото и увеличава използваемите добиви през зимното полугодие.
Системите с балконски модули са безопасни и финансово изгодни в дългосрочен план.
Малките инвестиции в Plug-in PV системи предлагат достъпна и рентабилна алтернатива на големите и скъпи мерки за енергийна ефективност на сградите. Те дават възможност на хората да допринасят активно за опазването на климата, като същевременно облекчават техните финансови разходи и помагат за справяне с енергийната бедност.
Проект SUNRISE
Домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето
Проектът се изпълнява в периода 01.11.2022 г. – 30.04.2025 г. от консорциум с водеща организация Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа (IWO) и партньори от Хабитат България, Алианс на потребителите в Литва (LCA), Habitat for Humanity International (HFHI), Германско дружество за слънчева енергия (DGS) и Хабитат Македония. Има за цел да спомогне преодоляването на бариерите за използване на възобновяема енергия (особено слънчева) от домакинствата в многофамилни жилищни сгради.
Проектът стимулира въвеждането на инструменти за подпомагане и насърчаване на домакинствата в инсталирането на фотоволтаични системи за балкони, включително нетно отчитане на произведената и потребена енергия на годишна база, и се стреми да допринесе за постигане на по-високите цели на Европейския съюз за 55% намаляване на емисиите на парникови газове до 2030г. и въглеродна неутралност до 2050 г. Той е особено актуален в съвременните условия, когато високите цени на енергията показват важността на използването на ВЕИ за генериране на електричество, включително на ниво домакинства.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ В ДЪЛГОСРОЧЕН АСПЕКТ
Въвеждането на PROSUMER - ПРОИЗВЕЖДАЩ ПОТРЕБИТЕЛ допринася за:
- намалени въглеродни емисии, ползи за околната среда и сигурност за домакинствата и обществото като цяло;
- по-евтини сметки за енергия, енергийна автономност;
- отприщване на частни инвестиции във ВЕИ;
- инсталациите в малък мащаб ще накарат хората да осъзнаят, че заедно могат да окажат влияние върху енергийния преход.
ГЛАВНА ЦЕЛ
- Увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници в жилищния сектор от отделните собственици на жилища или наематели - подход “PROSUMER" - произвеждащ потребител на енергия.
Научете повече тук: https://sunriseproject.hfh.bg/
Проект Sunrise е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инициатива на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на
климата (BMWK) за засилване на сътрудничеството в ЕС с цел допълнително развитие и изпълнение на амбициозната му политика за климата. Чрез EUKI, организациите в областта на климата могат да почерпят опит една от друга - инициативата подпомага диалога в рамките на Европа, обмена на добри практики, повишаване на информираността и трансфера на знания. www.euki.de/en