19 Март 2025г.
Всяко начало е трудно, но нека не забравяме, че при добра подготовка на необходимите документи, процесът може да бъде двойно по-лесен.
Препоръчително е да проучите внимателно какви документи са необходими, за да си спестите главоболия в последния момент. Платформата EAU.bg предлага улеснение – възползвайте се от услугите ѝ за издаване на документи, без да се налага да тичате напред-назад за тяхното набавяне и в рамките на няколко дни всичко ще бъде готово.
В тази статия ще Ви посочим всички необходими документи, които са нужни при покупко-продажба на имот и ще систематизираме начините, по които да си ги набавите.
- Документи за собственост на имота – нотариален акт
Документът, който е задължителен, е нотариалният акт, който доказва правото за собственост на имота. Без него прехвърлянето на собствеността от продавач към купувач не може да бъде осъществено. Този документ се издава от нотариус и се признава от всички институции – съдилища, властта и други държавни институции.
За да бъде един имот вписан в Имотния регистър, той трябва да бъде нотариално заверен и също така е нужен при прехвърляне на имоти, изготвяне на завещания и сключване на брак. Обикновено процедурата за съставяне на нотариален акт се случва при среща с нотариуса, на която лицата предоставят личните си данни и доказателства на правото на собственост.
- Скица на имота е част от важните документи
Скицата е официален геодезичен документ, който представлява схема на конкретен имот, предназначен за покупка/продажба. Тя съдържа актуални и подробни данни за конкретното местоположение, размерите и границите на имота, както и кадастрален номер и населено място на имота. Именно тези данни са важни при сключването на важна сделка при покупко-продажба.
Основната институция, която отговаря за издаването на скица на имота е Агенцията по геодезия, картография и кадастър, като може да се подаде заявление за издаване както на място, така и онлайн. Важно е да се уточни, че в някои общини има служби по кадастър, които също могат да Ви издадат скица, предоставяйки удобство на гражданите. Това е особено удобно в малките населени места.
За изготвянето на тази скица са необходими следните документи: лични данни, адрес на имота, идентификатор на имота и нотариален акт (ако е необходимо).
- Удостоверение за липса на тежести
Този документ може да даде информация за всички вписвания, отбелязвания и заличавания по партидата на имота. Чрез този документ се извършва проверка дали имотът е чист от ипотеки, вещни тежести или искови молби по съдебни дела. Това е един от най-важните документи, затова е необходимо тази проверка да се направи по-задълбочено и информацията да бъде актуална. За да избегнете главоболия около издаването му, можете да заявите изготвяне на онлайн удостоверение за тежести на имот в платформата на EAU.bg.
Необходимо е само да предоставите кадастрален номер на имота – идентификатор или пълен адрес на имота, или номер на имотна партида в Агенция по вписванията и акт за собственост на имота. Този документ гарантира, че новият собственик придобива имота без той да има неизплатени задължения.
- Документи за данъчна оценка
Данъчната оценка е определящ фактор за нотариалната такса. Нейната цел е да подпомогне и ускори процеса за събиране на всички данъци, които трябва да се заплатя преди имотът да бъде прехвърлен. За да се получи удостоверение за данъчна оценка е необходимо да бъдат представени следните документи: нотариален акт – копие и оригинал, като оригиналът служи за справка, удостоверение за наследници (ако е необходимо).
Важно е да знаете, че този документ има срок на валидност и той е една година. Той зависи от времето, в което е издаден документът – ако е до 30-ти юни, валидността е една година, в противен случай е до края на годината. Изключително важно е да сравните дали информацията с документа съвпада с описаното в издаденото удостоверение.