09 Септември 2022г.
Кока-Кола ХБК България затвърждава за поредна година своята ангажираност и усилия за покриване на амбициозните си цели за устойчиво развитие и опазване на околната среда. Благодарение на олекотяването на бутилките на своите продукти, за изминалата година, компанията е успяла да спести 1 158.85 тона пластмаса, което се равнява на над 58 млн. бутилки Кока-Кола 0.500 мл. Всички спестени материали са спомогнали значително за предотвратяването на изпускане в атмосферата на 2 537.89 тона въглеродни емисии. Постиженията и постигнатите резултати от компанията не спират до тук. През изминалата година Кока-Кола ХБК България успява да отчете голям прогрес и доказва, че визията ѝ за „Свят без отпадъци“ е напълно възможна. 100% от опаковките на всички Кока-Кола продукти вече са рециклируеми, като в същото време компанията отчита намаляване на преките въглеродни емисии с 30% и спестява общо над 90 483 тона емисии от цялостната си дейност в страната за последните две години.
За 2021 г. Кока-Кола ХБК България отчита и значително намаляване на емисиите в обхват 1 и 21 спрямо 2017 г. – с 56%, което се равнява на 8 370 тона по-малко емисии, като същевременно с това компанията успява да произведе 1.74 мил. литра повече напитки през 2021 г. спрямо 2017 г. Кока-Кола ХБК България насочва голяма част от своите усилия и в посока устойчиво намаляване на въглеродните емисиите, независимо от произведения обем напитки. В резултат на това, за 2021 г. се забелязва постоянно покачващо се процентно съотношение на електроенергия от възобновяеми източници, която се равнява на 72.2% от цялото количество използвана енергия в двата производствени центрове на компанията – в Костинброд и Банкя.
Постигнатите резултати са част от дългогодишните усилия на Кока-Кола ХБК България в посока опазване на околната среда, намаляване на въглеродните емисии и ограничаване на отпечатъка върху природата, чрез множество иновации. От 2010 г. компанията започна олекотяване на бутилките за газирани напитки и минерална вода. Това олекотяване спомага както за намаляването на емисиите, така и за използването на по-малко суровина за самите бутилки. Към 2021 г. успява да достигне 21% олекотяване при напитките с разфасовка 0.500 мл., 15% за 1.0 л, 9% за 1.25 л, 38% при 1.5 л и 9% при разфасовките от 2.0 л.
Други рекордни понижения на компанията за изминалата година включват намаленото потребление на вода в заводите в Костинброд и Банкя – с 16%, като компанията вече е член и на Alliance for Water Stewardship (AWS), както и това, че за изминалата година Кока-Кола ХБК България е успяла да събере еквивалента на 65% от своите опаковки, пуснати на пазара. За 2020 г. и 2021 г. компанията постига спестявания чрез предотвратени загуби на 646 488 m3 вода, 110 352 MWh енергия и 56.39 тона въглеродни емисии.
Кока-Кола ХБК България следва стриктно заложените си цели и постига успехи в редица области, като поредното доказателство за това са представените постижения, част от Доклада ѝ за устойчиво развитие и социо-икономическо проучване за 2020-2021 г. Докладът бе представен по-рано тази година и показа, че Групата, чийто икономически принос се равнява на 0.5% от БВП на страната за 2021 г., е успяла да изпълни предварително значителна част от дългосрочните си цели в сферата на устойчивото развитие. Представените данни разкриват още, че икономическото въздействие на Системата на Кока-Кола в България се изразява в добавена стойност от 640 млн. лева, като тя генерира 1% от данъчните приходи в страната. Сред акцентите в доклада е и фактът, че компанията инвестира 194 000 лева в обществото и е вложила 12 млн. лева в инфраструктурни проекти в Костинброд и Банкя. Повече информация относно постиженията на компанията и достъп до пълния текст на Доклада за устойчиво развитие на Системата на Кока-Кола в България за 2020-2021 г. можете да откриете тук: https://bg.coca-colahellenic.com/bg/a-more-sustainable-future/sustainability-performance-and-reports/Coca-Cola-Bulgaria-Sustainability-Report-2020-2021.
1 * Обхват 1 и 2 - Въглеродният отпечатък съответства на общото количество на емисиите на парникови газове, свързани пряко и косвено с дейността на дадена организация. В широко използвания Протокол за парниковите газове се прави разграничение между три категории източници на емисии („обхвата“). Обхват 1 и 2 включва преки и някои непреки емисии.