07 Ноември 2018г.
- Единадесет водещи организации ще дискутират как да се развива българското образование.
- Конференцията ще се фокусира върху работата на учителите, дигиталното образование, STEAM специалностите и професионалните направления.
- Лектори от бизнеса ще дадат своите „рецепти“ за създаване на мост между образователните институции и бизнеса.
София, 07 ноември 2018 г. – Единадесет водещи организации от сферата на образованието, бизнеси, Европейската комисия и Министерството на образованието и науката обединяват усилия, за да начертаят бъдещето на образованието, което да направи децата на България успешни.
Форумът „Образование за бъдеще“ цели да покаже какво в текущата образователни система работи и да предложи решения как да подготвим младите хора за бързо променящите се професии, така че да имат бъдеще в България.
В свят, в който технологиите всеки ден променят индустриите, е необходима революция в уменията на работната сила. Водещ в диалога за образованието ще бъде бизнесът с висока добавена стойност.
Участниците ще представят нови образователни модели, бизнес решения и публично-частни партньорства.
Бизнес и образование – голямата картина
За да се гарантира развитието на обществото и непрекъсваемостта на бизнеса, трябва да се обръща специално внимание на образованието и на развитието на човешкия капитал. В глобален и в локален аспект бизнесът трябва да сътрудничи с както с институциите, така и с неправителствения сектор. Една от формите е чрез отворен диалог и платформа за взаимодействие между трите страни - бизнес, държава и неправителствен сектор.
Технологиите променят нашия свят по безпрецедентен начин. Бизнесът е убеден, че 100% от работните места ще претърпят сериозна промяна. Това означава, че е нужна мащабна подготовка за бъдещето.
Технологиите вече се отразяват на изискванията към младежите, които навлизат на пазара на труда. В момента около 500 000 души липсват от пазара на технологиите в САЩ, като подобен брой хора ще липсват и на европейския пазар до 2025 г. В България не прави изключение от световните тенденции: у нас само 31% са с базови технологични умения. Имаме голям недостиг на кадри и войната за таланти вече стартирала.
Ролята на бизнеса в образованието
У нас трябва да се инвестира в три направления. Първо, чрез структурата на средното и висшето образование трябва да се адресират изискванията на пазара, на индустриите, които инвестират в България.
От друга страна трябва да подготвим или да научим вече работещите да се обучават постоянно. Сега заетите трябва да умеят да преминават от едно работно място към ново. Постоянното учене включва редица умения: социални, меки, емоционална интелигентност, които следва да се застъпят от най-ранна детска възраст.
Третата линия на развитие е овластяването на всеки един работещ, да поеме отговорност за своето кариерно развитие.
Колкото и инвестиции да прави бизнесът, без широко взаимодействие между него, държава и НПО, няма да е възможно да се преодолоеят предизвикателствата пред образованието.
Програма
Основните акценти в програмата на 23 ноември са образование за икономически растеж, умения за успешна реализация и иновации в училище. Ще бъде представен доклад на Европейската комисия, който прави обзор на образованието през 2018 г. Ще бъдат представени и нови модели в образованието със специален фокус върху партньорството между бизнес и общини.
На следващия ден – 24 ноември, програмата включва четири паралелни сесии: Привличане, обучение и задържане на учители; Професионално образование; STEAM специалности и училища в облака; Успешното училище.
Пълната програма може да намерите на сайта на форума: https://educonference.bg/
Лектори
Сред лекторите изпъкват имената на представителите на бизнеса Марсел Ван Дер Хойк, директор за България на ABB България; Ираван Хира, изпълнителен директор на Hewlett Packard Enterprise Bulgaria operated by Selectium; Васил Радойновски, управляващ секретариата на Българо-швейцарската камара; Габриел Бирис, член на борда на Ready Nation Romania.
Говорители на форума ще бъдат Александър Ангелов, Център за творческо обучение; проф. Херман Йозеф Абс, Университет Дуисбург-Есен, Германия; Сампо Суико, Финландия.
Институционалните представители са Ева Майдел, член на Европейския парламент и Стефан Савов, заместник-кмет на Пловдив.
Регистрация
За регистрация – посетете този линк.
Присъствието е безплатно.
За организаторите
Форум „Образование за бъдеще“ се организира от Фондация „Америка за България“, Американска търговска камара в България, Европейска комисия, Фондация „Заедно в час“, вестник „Капитал“, Индъстри Уоч, Детски научен център „Музейко“, Образование 2030, Тръст за социална алтернатива, Център за приобщаващо образование, Център за творческо обучение.
За Американската търговска камара в България
Американската търговска камара в България (АмЧам) обединява над 350 американски, български и мултинационални компании в страната. За своите 23 години в България Камарата се превърна във водеща бизнес организация, като инициатор на събития на актуални теми в областта на икономиката, международните и национални политики, социалната сфера.