07 Юли 2021г.
Всяка година българите, работещи в чужбина, имат възможност да си възстановят надвзети данъци в размер на десетки хиляди евро. Малцина обаче са тези, които се възползват.
Какви стъпки да предприемете, какви документи са ви необходими и къде трябва да ги подадете, за да си върнете честно спечелените пари? На тези и други въпроси отговаря Росен Ковачев, управител на една от най-големите компании за връщане на данъци RT Tax.
Кой може да кандидатства за възстановяване на надвзети данъци
Всеки българин, който е работил в чужбина през последните 5 години или все още работи в чужбина и отговаря на две условия: има легална работа и е плащал или плаща данъци върху доходите си.
Всеки, който отговаря на тези условия може да си възстанови до над 800 евро. Официалните данни показват, че някои българи си връщат до 10 000 евро.
Според Росен Ковачев почти всеки българин, работил в чужбина, може да кандидатства за надвнесени данъци:
„Българите, работещи в чужбина или работили през последните 5 години могат да кандидатстват за връщане на надвнесени данъци върху доходите. Попълвате данъчна декларация, подавате някои допълнителни документи и разбирате дали имате право да получите част от данъците си обратно. Ако имате нужда от помощ при попълване на документите и декларацията, свържете се с консултантска компания. Заемат ли се експерти с вашия случай, всичко, което трябва да направите е да дадете следната информация: в коя държава, в коя фирма и колко време сте работили и да подадете фишове за заплата.“
Какво пречи на българите да търсят законно спечелените си пари
„Един от най-популярните митове – споделя Росен Ковачев – е, че след възстановяване на данъци от Великобритания например, човек вече няма да може да работи легално в тази държава.
Митът, че ако кандидатстваш за връщане на надвнесени данъци нямаш право да претендираш за социални гаранции, също спира част от хората. Те просто не знаят, че двете неща – връщането на данъци и социалните гаранции – не са свързани.“
Росен Ковачев продължава разказа си с важна информация:
българите могат да си възстановят данъци със задна дата, до 4-5 години назад. Колко точно е давността обаче зависи от конкретната държава. По-голямата част от непотърсените пари на българските работници в чужбина остават в Германия, Великобритания, Холандия и скандинавските страни.
Какво трябва да направите, за да си възстановите данъци
Специалистът по възстановяване на данъци ви препоръчва да пазите получените фишове за заплати, които се издават от работодателя.
„Във фиша е цялата необходима информация – колко сте спечелили, колко данъци сте платили", коментира управителят на RT Tax. Той добавя също, че в края на данъчната година служителят трябва да получи справка от работодателя или директно от данъчната служба, зависи в коя държава се намира. В нея пише колко дълго е работило лицето, какви са били доходите му, колко са платените данъци.
С наличието на горепосочените документи може да попълните данъчната си декларация. Тя се попълва на официалния език на държавата, в която работите или сте работили, затова е важно да го знаете добре. Ако се притеснявате, че няма да се справите сами, потърсете помощ от косултантска фирма за връщане на данъци.
„Практиката ми показва, че поради бюрократични подробности, неопитност и езикови затруднения хората пропускат важни детайли, представят информацията неправилно. Затова и не получават полагаемите им се суми от надвнесени данъци или ги получават след наистина много време.“, коментира данъчният експерт.
Какви са възможностите за взимане на детски надбавки със задна дата
Росен Ковачев обяснява, че повечето българи, които работят и отглеждат децата си в чужбина, кандидатстват за детски надбавки. Сумите варират според държавата. „За живеещите в Германия детските надбавки са около 200 евро на месец, на дете. В Норвегия надбавки се получават, докато детето навърши 18 години, но сумата се променя с възрастта. За двегодишно тя може да достигне 600 евро.“
„Всъщност, сумите са значителни, защото могат да се вземат със задна дата. Ако един българин е работил в Норвегия, когато се върне в България, той може да попълни заявление за детски надбавки за 6 месеца и повече", уверява шефът на RT Tax.
Той приканва българите да се възползва от тази възможност и посочва, че детските надбавки се дължат дори ако само един от родителите е работил в чужбина, а детето е живяло в България заедно с другия.
Кандидатствайте за възстановяване на данъци или детски надбавки сами или с помощта на консултанти. Хората, които са го направили и са взели успешно немалки суми, са доказателство, че си струва.