09 Март 2022г.
Всеки ден хората купуват и продават недвижими имоти на първичния и вторичния пазар. Тези, които искат да си купят апартамент за живеене, като инвестиция или с цел отдаване под наем, често се сблъскват с тази процедура. За съжаление, дори и с използването на всички предпазни мерки, можете да станете жертва на измамници. Какво да направите, за да не дадете парите си случайно на измамници или как да си купите жилище без риск?
Първо трябва да знаете подробно цялата информация както за продавача, така и за самия апартамент. Потенциалният купувач трябва да се запознае с цялата документация за имота.
С какви рискове можете да се сблъскате при инвестирането в имот?
Потенциалните купувачи ежедневно на табла за съобщения, във вестници и списания, както и в интернет, могат да видят: "Продава се апартамент без посредници". Купувачите могат да изберат тази опция, защото тя е по-малко евтина - няма да е необходимо да харчите повече финанси за експерти в областта на продажбите на недвижими имоти – което означава, че ще трябва да харчите пари само за жилището. В този случай обаче има много рискове за купувача, защото именно брокерът и адвокатът са тези, които могат да ви съветват по правни и други въпроси. Именно експертите ще ви помогнат да изберете най-добрия вариант за недвижим имот. Така че, най-добре е да използвате услугите на професионалисти, а не да разчитате само на преценката си.
Най-често измамите при продажба на недвижим имот е, стават заради фалшиви документи. Разбира се, не винаги е възможно да се разграничат фалшивите документи от реалните по външни знаци, но можете да получите необходимата информация от тях. Например, дали собствениците на един апартамент са регистрирани, можете да разберете, като получите извлечение от Имотния регистър към Агенцията по Вписванията, където се вписват имотите и имотните сделки. От него може да се получи информация и за възбрани и ипотеки на имотите. Всички тези данни трябва да бъдат научени или от вас, или като наемете специалист по недвижими имоти и прибегнете до неговите услуги.
Съществува обаче и друга опасност: тя е свързана с паричния сетълмент по договора. В повечето случаи купувачите плащат за апартамента в брой. От една страна спестява време за продавача и купувача, но от друга страна, това е голям риск от загуба на финанси при закупуването на недвижими имоти. Бъдете особено предпазливи, ако собственикът се съгласи да намали цената и настоява за извършване на сделката в най-кратки срокове.
Източник: Doe.bg