14 Ноември 2016г.
Излезе от печат книжка 4 на списание „Икономически изследвания“, издание на Института за икономически изследвания при БАН. В него са публикувани 6 авторски статии на деветима учени от Виетнамския икономически институт. Публикациите са в изпълнение на Меморандума за разбирателство, който българските изследователи подписаха с виетнамските си колеги в началото на октомври 2015 г.
Включените в списанието научни доклади представят вижданията на авторите по отношение на икономическия растеж, макроикономическата стабилност и индустриализация на Виетнам, последствията от 30-годишната аграрна реформа, развитието на туризма, банковия сектор и др., съобщиха от Института за икономически изследвания при БАН. Като оригинални заглавия в изданието те са:
1. Pham Sy An, Chu Minh Hoi, Tran Thi Kim Chi – Economic Growth and Macroeconomic Stability of Vietnam;
2. Pham Quang Dieu – Agriculture Growth after 30 Years of Renovation – Necessity for a New Thought on Rice Cultivated Land for Exports and Food Security;
3. Nguyen Thi To Quyen – Industry Vietnam 2005-2014: Status, Issues and Development Orientation;
4. Dao Thi Hoang Mai, Doan Thi Thu Huong – The Tourism in Vietnam;
5. LE Xuan Sang – Vietnam’s Banking Sector Development over Three Decades of Economic Renovation: Achievements, Challenges, and Policy Solutions;
6. Nguyen Chien Thang – Vietnam’s International Economic Integration: Current Situation and Policy Orientation.
Паралелно с докладите на виетнамските учени у нас, в брой 86 на „Vietnam Socio-Development Review“ от 2016 г. са публикувани 2 авторски статии на трима български икономисти. Предстои да излезе от печат и брой 87 на виетнамското списание, в който са включени нови 4 статии на петима български учени от Института за икономически изследвания при БАН.
Сътрудничеството между двете институции е не само в научната сфера, но и в подкрепа на българския и виетнамския бизнес. Според Меморандума то се осъществява в сферата на макроикономическия анализ и политики, развитието на финансовия сектор, регионалното развитие, преструктурирането и развитието на селското стопанство, общия европейски пазар, преките чуждестранни инвестиции и др.
Целта е да се инициират съвместни дейности, с които да се анализират и разкриват областите и възможностите за съвместни инвестиции и търговия в помощ на бизнеса, съобщиха от ИИИ при БАН. Впоследствие те ще бъдат обсъдени и на виетнамско-българска бизнес дискусия, която ще се проведе в София на 29 ноември 2016 г.