29 Ноември 2021г.
Европейският съвет по иновации (ЕСИ) на Европейската комисия (ЕК) обяви най-иновативните градове в Европа, жените с най-голям принос в областта на иновациите и проектите за най-иновативни обществени поръчки за 2021 година. Победителите в трите основни групи бяха обявени в рамките на Срещата на върха на ЕСИ.
Германският град Дортмунд e победител в седмото годишно издание на наградите за Европейска столица на иновациите.
Дортмунд е Европейска столица на иновациите за 2021 година, като освен престижното признание, градът ще получи награда в размер на 1 000 000 евро. Финландският град Вантаа спечели отличието за Европейски изгряващ иновативен град заедно с награда от 500 000 евро. В рамките на срещата отличените бяха представени от еврокомисаря за иновациите, науката, образованието и младежта Мария Габриел.
“Спечелилите градове имат изключителен принос в създаването на подходяща среда за работа на иноваторите. Те се превръщат в люлка на иновациите и са хъб за партньорите в тази обща екосистема, които изграждат инициативи за постигането на иновативно и устойчиво градско развитие”, посочи еврокомисар Мария Габриел.
За Европейска столица на иновациите заедно с Дортмунт се състезаваха също Дъблин (Ирландия), Малага (Испания) и Вилнюс (Литва).
ЕСИ раздаде и наградите за жените с най-големи постижения в областта на иновациите за 2021 година, които ще получат награда от 100 000 евро всяка. Мерел Боерс от Нидерлания е сред победителите. Тя е създател на компанията NICO-LAB, предлагаща технологични решения за подобряване на спешната помощ.
Матилде Якобсен от Дания също е неин подгласник. Тя е съосновател на дигиталната платформа Fresh.Land, даваща възможности за по-кратка верига за доставки на храни с цел осигуряването на пресни и качествени продукти за потребителите. Сред лауреатите е и Дафне Хайм Лангфорд от Израел - основател и главен изпълнителен директор на специализираната в разработването на медицински решения за лечение на офталмологични заболявания Tarsier Pharma.
В рамките на събитието бяха връчени и Европейските награди за иновативни обществени поръчки. Победителите в трите обявени категории получиха парична награда от 75 000 евро всеки, а подгласниците им – по 25 000 евро. В категорията “Стратегия за иновативни обществени поръчки” победител е Здравната служба на Галисия (Испания), а в категория “Решаване на предизвикателства” печели Регионалният съвет за управление на водните ресурси на нидерландския град Лимбург. Победителят в “Лидерство в обществените поръчки” са Франческо Талоне, Стефано Мони и Джузепе Рестиво от Италия.
Освен наградите в трите отделни направления, по време на срещата на върха на ЕИС беше представен и доклад за дейността в областта на иновациите от 2014 година насам. Той показа, че за този период Европейският съюз е подкрепил около 5500 стартиращи компании, малки и средни предприятия, както и над 400 изследователи и иновативни проекти. Общото финансиране за периода, насочено към 137 компании в ЕС и трети страни, възлиза на над 600 милиона евро.
За Европейския съвет по иновации (ЕСИ)
ЕСИ беше създаден от ЕК към европейската програма “Хоризонт Европа”. Съветът има бюджет от над 10,1 милиарда евро. Той осигурява финансиране в подкрепа на целия процес по разработването на иновации – от ранния етап до доказване на ползите на новаторските идеи, включително трансферът на технологии, финансирането и разширяването на дейността на стартиращи, малки и средни компании.