25 Октомври 2018г.
- Брекзит и развитието на търговските отношения между САЩ и традиционните им партньори ще са горещите теми до края на тази и началото на 2019 г.
- От решенията в Брюксел, Лондон и Вашингтон ще се очертаят възможностите за запазване на сегашните нива на търговия в Западния свят, както и дали ще се търсят нови доставчици по веригите.
- Компаниите трябва да предприемат нови стратегии за справяне със ситуацията след Брекзит. Това важи в пълна сила и за България.
Гр. София, 25.10.2018 г. – Днес ще се проведе съвместна конференция „Брекзит и бъдещето на световната търговия“, която е организирана от Британско-българската бизнес асоциация (БББА) и Американската търговска камара в България (АмЧам). Събитието се състои в Гранд Хотел София, от 16:30 ч. Негова цел е да анализира въздействието на два разтърстващи икономиката фактори – отделянето на Великобритания от ЕС и преосмислянето на традиционните търговски партньорства на САЩ с останалите страни, както и ефектът, който те биха имали върху България. Участниците в конференция ще се опитат да дадат съвети и насоки за конкретните мерки, които компаниите трябва да предриемат, за да са подготвени за бързо променящите се ситуация и среда.
Брекзит – предстоящ и неясен
През настоящата година се очаква да се вземат важни решения за бъдещето на световната търговия. Това важи с особена сила за очаквното излизане на Великобритания от Европейския съюз. Последната среща на върха беше на 18-19 октомври т.г. и все още очакваме решението за бъдещите търговски взаимоотношения между ЕС и Обединеното кралство трябва да бъде обявено и одобрено от Съвета на ЕС.
Тяхното състояние може да се усложни допълнително от последните промени на Съединените щати с всички техни традиционни партньори, които със сигурност ще повлияят в по-голяма степен от Брекзит и така да предизвикат фундаментално пренасочване на световните търговски дейности. Това може да доведе до промяна в търсенето на доставчици от други държави и континенти.
Лекторите
БББА и АмЧам обедиха усилия и в София пристигат водещи експерти по темата „Брексит“. Това са Лиъм Смит, директор за развитие на международната търговия, Асоциация на Британските търговски камари; Тагарт Дейвис, вицепрезидент на Работната група за Брекзит, AmChamEU и изпълнителен директор „Връзки с институции“, JP Morgan Chase & Co. и Хауърд Милър, директор „Европейски връзки с институциите“, Citibank, London.
В бизнес панела ще вземат участие ръководители на български дружества, които са част от мултинаионални компании или такива, които имат бизнес в Обединеното кралство. Това са Констатинос Папаянис, управляващ директор, MSD Bulgaria; Кристина Лукас, генерален директор, AIG Europe Bulgaria; Арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор и член на борда, Аутомотив Клъстър България и Борислав Борисов, главен директор по приходите, Скейлфокус.
Програма
16:30 – 17:00 Регистрация и кафе за добре дошли
17:00 – 17:15 Приветствия от домакините
Омуртаг Петков, председател, БББА
Красимира Чемишанска, президент, АмЧам България
17:15 – 18:00 Дискусионен панел на тема „Брекзит и бъдещето на световната търговия“
Лиъм Смит, директор за развитие на международната търговия, Асоциация на британскате търговски камари
Тагарт Дейвис, вицепрезидент на Работната група за Брекзит, AmChamEU и изпълнителен директор „Връзки с институции“, JP Morgan Chase & Co.
Хауърд Милър, директор „Европейски връзки с институциите“, Citibank, London.
18:00 – 18:40 Бизнес панел на тема „Стратегическо планиране след Брекзит“
Участници:
Констатинос Папаянис, управляващ директор, MSD Bulgaria
Кристина Лукас, генерален директор, AIG Europe Bulgaria
Арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор и член на борда, Аутомотив Клъстър България
Борислав Борисов, главен директор по приходите, Скейлфокус
Модератор: Юлиян Михов, директор „Бизнес развитие ЦИЕ“, PwC Bulgaria
18:40 – 20:00 Коктейл и свободни разговори
Участниците
Лиъм Смит,
Директор „Развитие на международната търговия“, Асоциация на британските търговски камари (BCC). Ролята му е да помага в изработването на политики за излизането на Великобритания от ЕС, международните търговски връзки на страната, както и условията за износ. Асоциацията на Британските търговски камари представлява 75 000 компании от различни сектори и размери, чиито персонал наброява почти 6 милиона човека в цяла Великобритания.
Лиъм отговаря за правилата по произход, митници, търговия, както и участието на малки и средни предприятия в международната търговия. Лиъм има опит в разработването на търговски процеси и отношения, съчетава го с оперативен мениджмънт, стратегия и продажби.
Хауърд Милър,
Съпредседател на дирекция „Европейски институции“, Сити, Лондон.
Хауърд Милър е съпредседател на звеното, което отговаря за връзките с европейските институции, със специален фокус върху капиталовите пазари и връзките със структурите ангажирани в разработването на европейски политики. Има натрупан над 20-годишен опит в областта на финансовите услуги от London Stock Exchange Group, Credit Suisse, TheCityUK и сега Citi. Той се присъединява към офиса на Citi в Брюксел, преди да се премести в Лондон през 2015 г.
Преди да поеме връзките с институциите, Хауърд работи в отдела за корпоративна стратегия на Лондонската фондова борса.
Тагарт Дейвис
Изпълнителен директор Връзки с институциите» за ЕМЕА, J.P. Morgan Chase
Тагарт Дейвис се присъединява към екипа за връзки с инситутциите на J.P. Morgan за региона на Европа, Близкия Изток и Африка през 2011 г. Той оглавява офисът на компанията за връзки с институциите в Брюксел и има взаимодействия с администрацията и политиците на Европейския съюз по въпроси, касаещи европейски и световни регулации и по-специално – банкиране и управление на инвестициите, и развитие на политиките.
Преди това той е бил парламентарен асистент в Европейския парламент с обхват на работа финансово регулаторни въпроси. Тагарт е вицепрезидент на работната група за Брексит на AmCham EU, в която участват 150 компании, предимно от САЩ и мултинационални такива от различни сектори, които инвестират в Европа.
За Американската търговска камара в България
Американската търговска камара в България (АмЧам) обединява над 350 американски, български и мултинационални компании в страната. За своите 23 години в България Камарата се превърна във водеща бизнес организация, като инициатор на събития на актуални теми в областта на икономиката, международните и национални политики, социалната сфера.
За Британско-българскаата бизнес асоциация
Британско-българската бизнес асоциация (БББА) е основана преди близо четири години и за този кратък период привлече повече от 200 компании като свои членове. Нашата мисия е да стимулираме и да подпомагаме бизнеса между Великобритания и България и да подкрепяме бизнес интересите на нашите членове.