29 Септември 2022г.
Половината от био капацитета на планетата се използва за изхранване на човечеството, а този процес създава около 24% от емисиите на въглероден двуокис. В същото време, една трета от произведената храна се изхвърля и допълнително произвежда още 8% от въглеродните емисии.
Цифрите са заплашителни за оцеляването на планетата, но храната е от жизнено значение и производството й не бива да бъде намалено. Това алармира съоснователят на иновативната компания за технологични решения за производство на протеини „Насекомо“ на конференция, посветена на кръговата икономика в България. Тя се състоя днес в София. Събитието бе организирано от Германо-Българската индустриално-търговска камара в партньорство с ADVANTAGE AUSTRIA в България.
Според Ксавие Марсенак решение на проблема има и то се състои в реорганизацията на агро производството и на хранителната индустрия по устойчив и природосъобразен начин, следвайки принципите на кръговата икономика. Последиците от продължаващия конфликт между Украйна и Русия показват колко уязвима е хранителната ни система и колко силно Европейският съюз е зависим от вноса на фуражни съставки. „Пазарът спешно се нуждае от метод за биоконверсия, който да може да работи в големи мащаби", посочи мениджърът на българската компания, която прилага в практиката си изцяло затворен цикъл на производство. Производственият процес на „Насекомо“ е с нулев отпадък, тъй като компанията усвоява остатъците и ги превръща в продукти за земеделието и животновъдството. Освен чист протеин, компанията развива и прилага технологии за производството на протеиново масло и биологична тор. Оказва се, че рециклирането на биомаса отключва възможности с 10 пъти по-голяма стойност не само за производителя, но и за околната среда и човечеството. „Биоконверсията е реален пример за кръгова икономика и е ключът, който може да преобърне негативните тенденции“, подчерта изпълнителният директор на „Насекомо“, като посочи, че 50 хиляди тона ненужна биомаса може да бъде превърната в 10 хиляди тона полезни продукти с висока стойност за земеделската, животновъдната и хранителната индустрии. „Нашето иновативно решение с използване на насекоми може да трансформира европейската хранителна система и значително да увеличи нейната устойчивост“ заключи Марсенак.
„Насекомо“ беше един от примерите за съществуващи добри практики от страна на фирми - членове на двете камари, представени на днешната конференция. Сред тях бяха „Kaufland България, „ПроКредит Банк България“, „Лидл България“, BIOGEST, Alchemia-nova, TÜV AUSTRIA CERT, Еcotherm Austria, Bertsch Energy и други. Пред българската аудитория бяха представени и различни публични политики, програми и държавни проекти в рамките на кръговата икономика.
Събитието бе открито от д-р Митко Василев, главен управител на ГБИТК, а в откриващата сесия се включиха г-жа Ренета Колева – Зам. министър на околната среда и водите на Република България, Филип Купфер, търговски съветник към посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria в България, г-н Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел към Посолството на ФР Германия в България.