24 Април 2013г.
Асоциация на индустриалния капитал в България успешно приключи второто попълване на информационната база данни на сайта на проект “Ограничаване и превенция на неформалната икономика” – www.ikonomikanasvetlo.bg. Това е продължение на възприетата в рамките на проекта концепция за периодично актуализиране на базата данни. Резултатите от попълването вече се обработват и ще бъдат използвани за изчисляване на актуалните стойности на Композитния индекс “Икономика на светло”, който показва нивото на неформалната икономика в страната през 2012 г. С второто попълване на базата данни се събра информация за актуалните оценки на работодателите, наетите лица и широката общественост за обхвата и проявленията на неформалната икономика на национално и браншово равнище. Анкетите са попълнени от над 500 работодатели, над 1400 работници/служители и широката общественост.
Продължава и серията от обучения по проекта. Тяхната цел е обучените лица да могат да разпознават проявленията на неформалната икономика, да разберат нанесените вреди и негативните последици, които сивата икономика нанася на цялото общество и да бъдат мотивирани и подготвени да противодействат, ако се сблъскват с нейните форми и прояви. От старта на проекта до момента са обучени дистанционно над 1 200 лица и присъствено над 3 400 лица.
Дистанционните обучения се провеждат и са достъпни на сайта на проекта – www.ikonomikanasvetlo.bg. Желаещите да се включат в on-line курсовете могат да го направят по всяко време.
От началото на 2013 г. присъствени обучения са проведени в различни населени места в страната – Добрич, Димитровград, Ардино, Горна Оряховица, с. Опанец, Кърджали, с. Минерални бани, Пловдив, Стара Загора, Перник, София, Девня, Радомир, к.к. Албена, Брезник, Радомир, Костенец, Петрич, Казанлък, Плевен.
Всеки успешно завършил обучителния курс участник получава сертификат за преминат курс на обучение на тема „Ограничаване и превенция на неформалната икономика”.
В резултат от обучението участниците вече могат да идентифицират и оценяват самостоятелно формите и проявите на неформална икономика, да разпознават нейните основни характеристики, да не проявяват толерантност към високата социална и трудова цена на работата в сивия сектор и да се предпазят от вредите на неформалните икономически практики.
Сигнали за прояви на сиви практики могат да бъдат подавани на горещата телефонна линия – 0800 123 58, както и на сайта на проекта.